با طراحی و تولید جاروبرقی در طرح‌ ها و سایزهای مختلف شاهد کارایی‌هایی از این محصول هستیم که هر کدام به ‌نوعی نظافت منزل را برای افراد آسان کرده اند. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که افراد در استفاده از این محصول فوق العاده با آن مواجه می شوند، کاهش مکش جاروبرقی است. زمانی که این اتفاق برای جاروبرقی رخ می‌دهد اصلا جای نگرانی نیست و با پیدا کردن علت یا علت‌ های کاهش مکش جاروبرقی می‌توان به ‌راحتی این موضوع را حل کرد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که برند این محصولات اهمیت فراوانی دارد، اگر از برندهای با کیفیتی مثل مابه، پروفایل و یا جنرال الکتریک استفاده می‌کنید، این مشکل به راحتی پیش نمی‌آید اما اگر از برندهای متفرقه استفاده می‌کنید. این مشکل می‌تواند حسابی شما را آزار دهد. برای مثال جاروبرقی جنرال به دلیل کیفیت بالا می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای خرید باشد.

آشنایی با سیستم جاروبرقی

فن موجود در موتور جاروبرقی باعث قدرت مکش آن می‌شود، لوله‌ی جاروبرقی گرد و خاک و آشغال‌ها را به سمت یک محوطه هدایت و در یک کیسه خالی می‌کند. در برخی از مدل‌های جاروبرقی در کنار مکش، یک برس چرخنده هم هستند که گرد و خاک را از بین فرش جدا کرده و به مکش جاروبرقی کمک می‌کند، پس وقتی مشکلی در کاهش  مکش جاروبرقی رخ می‌دهد باید تمامی قسمت‌های جاروبرقی را کنترل کرده و مشکل را پیدا و رفع کرد که در این قسمت به آن می‌پردازیم.

پر بودن کیسه جاروبرقی

معمولا اولین قدم بررسی کیسه جاروبرقی است که باید در صورت پر شدن سریعا خالی شود، همچنین گاهی اوقات کیسه را بردارید و قسمت‌های درونی جاروبرقی که به آن دسترسی دارید را تمیز کنید و همه‌ی گرد و خاک را از بین ببرید، با وجود تمام این کارها  اگر هنوز هم تصور می‌کنید که با کاهش مکش جاروبرقی رو به ‌رو هستید، کیسه آن را تعویض کنید، زیرا شاید پارگی یا سوراخ ریزی در آن وجود دارد که نمی‌گذارد عمل مکش به‌ درستی صورت بگیرد.

ضمنا باید تنظیم بودن دستگاه را نیز بررسی کنید؛ اگر روی سرامیک، پارکت و سطح‌های سخت را جارو می‌کنید باید توان جاروبرقی را در بیشترین حالت قرار دهید، در این صورت دستگاه تمامی گرد و خاک‌های ریز هم به‌ راحتی جارو می‌کند.

نکته‌ای که در باز و بستن کیسه باید به آن دقت داشت این است که هنگام قرار دادن کیسه‌ زباله داخل محفظه، قسمت ورودی کیسه را در جهت درست قرار دهید که در غیر این صورت ممکن است لوله خرطومی به‌صورت کامل وارد کیسه‌زباله نشود. این مورد در کیسه ‌زباله‌های کاغذی یک‌ بار مصرف دقت بیشتری می‌طلبد.

کثیف بودن فیلتر

یکی از علت‌های کاهش مکش جاروبرقی کثیف شدن فیلتر است؛ برای اینکه جاروبرقی مکش خوبی داشته باشد هوا باید به ‌راحتی از بین فیلترها عبور کند، تا حد امکان نباید اجازه دهیم که گرد و خاک روی فیلترها بنشیند. اگر مرتبا فیلتر تمیز شود جاروبرقی جان تازه‌ای می‌گیرد و از کم شدن مکش جلوگیری می‌شود.

امروزه اکثر جاروبرقی‌ها دارای دو فیلتر هستند. یکی از این فیلترها گرد و خاک را از موتور دور نگه می‌دارد و دیگری فیلتر خروجی محسوب می‌شود. پیدا کردن این فیلترها اصلا کار سختی نیست و احتمالا درون یک قاب پلاستیکی در خود جاروبرقی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. فیلتر را به یک سطح سخت بزنید تا گرد و غبار از روی آن خارج شود، اگر علامت آب یا شستشو یا علامت‌هایی شبیه به این روی فیلتر مشاهده کردید می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را بشویید.

بیشتر بخوانید:  علت نوسان دما یخچال مابه

به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از فیلترها باید حتما بعد از شستشو اجازه دهید تا کاملا خشک شوند و سپس آن‌ها را  مورد استفاده قرار دهید، اما درصورتی‌که فیلتر دیگر قابل شستشو نبود یا آسیب ‌دیده بود، نیاز است که برای جلوگیری از کاهش مکش به تعویض فیلتر جاروبرقی بپردازید.

توجه داشته باشید برای شستن فیلتر از مواد شوینده استفاده نکنید، همچنین فیلتر جاروبرقی را نباید در ماشین لباسشویی یا ظرف‌ شویی قرار دهید. فیلتر را در جای خشک و گرم قرار دهید تا به‌ خوبی خشک شود.

گرفتگی در لوله خرطومی

هنگامی ‌که جاروبرقی را روشن می‌کنید تمام ذرات و زباله‌های روی زمین توسط لوله خرطومی به درون کیسه‌ی زباله‌ی جاروبرقی هدایت می‌شود. گاهی اوقات حتی وسیله‌ای کوچکی در دسته جاروبرقی گیر می‌کند یا ممکن است پرزهای فرش در یک محل جمع شوند و در لوله خرطومی گیر کنند که این امر نیز می‌تواند یکی دیگر از علت‌های کاهش مکش جاروبرقی باشد.

برای این‌ که متوجه شویم در لوله خرطومی وسیله‌ای گیر کرده است یا نه، می‌توانید دست‌ خود را جلوی دهانه‌ی جاروبرقی بگیرید؛ اگر احساس کردید که جارو نمی‌تواند عمل مکش را به‌خوبی انجام دهد، بدانید که گرفتگی در درون لوله‌ی جاروبرقی شما رخ ‌داده است.

نشتی هوا از اتصالات

اتصالات بین لوله و جاروبرقی را مورد بررسی قرار دهید، سفت نبودن اتصالات می‌تواند موجب شود که جریان هوای جاروبرقی از درزها خارج گردد و توان مکش جاروبرقی کم شود. نشتی هوا در لوله جاروبرقی مشکل رایجی محسوب می‌شود که ممکن است به خاطر سوراخ‌ها، شکاف‌ها و یا اتصال ضعیف بین لوله و جاروبرقی باشد. با بررسی دقیق لوله و اتصالات آن می‌توانید خودتان قسمت‌های آسیب‌دیده را ببینید.

بیشتر اوقات این اتفاق در اتصال لوله خرطومی به محفظه‌ی جاروبرقی رخ می‌دهد، ممکن است که آن را به ‌درستی سر جایش سفت نکرده باشید. اگر از این قسمت هوا وارد جاروبرقی شود، مکش جاروبرقی به کف نخواهد رسید و این امر نیز یکی از علت ‌های کاهش مکش جاروبرقی محسوب می‌شود.

گرفتگی پارویی

از دیگر علت‌های کاهش مکش جاروبرقی می‌توان به گرفتگی پارویی اشاره کرد، همان‌طور که امکان دارد وسیله‌ای در خرطومی گیر کند، در پارویی نیز امکان دارد تجمع مو و پرز فرش سبب شود تا مانعی در پارویی به وجود بیابد که در مکش جاروبرقی تاثیر به سزایی دارد. به همین خاطر بهتر است که مرتبا پارویی را از خرطومی جدا کنید و راه ورودی آن را مورد بررسی قرار دهید و از نبود هرگونه گرفتگی در پارویی اطمینان حاصل فرمایید.

خرابی موتور

اگر تمامی موارد فوق را بررسی کردید و به نتیجه نرسیدید، احتمالا مشکل از موتور جاروبرقی است؛ در برخی از جاروبرقی‌ها، موتور از یک تیغه فن پلاستیکی در حال چرخش برای رسیدن به مکش استفاده می‌کند که به ‌طور مستقیم به محور موتور وصل می‌شود. خاک و زباله‌ها از میان پره‌ها عبور می‌کنند و به داخل کیسه فشرده می‌شوند؛ اگر هر یک از این پره‌ها شکسته شده باشد، موتور ممکن است بلرزد یا خاموش شود و این نیز می‌تواند یکی دیگر از علت‌های کاهش مکش جاروبرقی باشد، در این صورت باید تیغه فن را تعویض کنید.

هر یک از موارد نام برده شده دلیلی بر کاهش مکش جاروبرقی محسوب می‌شود که باید به آن‌ها توجه شود؛ بنابراین در صورت بروز چنین مشکلی، حتما اقدامات لازم را برای برطرف کردن آن‌ها انجام دهید تا مشکل بزرگتر و جدی تری پیش نیاید.