نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

چرا جاروبرقی مکش ندارد؟

جاروبرقی با ایجاد مکش، ذرات گرد و غبار و آشغال را از روی سطوح جمع‌آوری می‌کند. اگر مکش جاروبرقی کم باشد، کارایی آن نیز کاهش می‌یابد و ممکن است به درستی نتواند محیط را تمیز کند.

در این مقاله از مجموعه مقالات نمایندگی جنرال الکتریک قصد داریم تا ابتدا به مکانیزم کارکرد جاروبرقی اشاره کنیم و سپس به صورت کامل دلایل کم شدن مکش جاروبرقی را بررسی و راهکارهایی برای افزایش مکش جاروبرقی پیشنهاد نماییم.

آشنایی با سیستم جاروبرقی

جارو برقی داری هسته ی مرکزی به اسم موتور است که توسط جریان برق روشن شده و شروع به کار میکند. موتور باعث به حرکت آوردن فن  میشود و فن موجود در موتور جاروبرقی باعث قدرت مکش آن می‌شود، لوله‌ی جاروبرقی گرد و خاک و آشغال‌ها را به سمت یک محوطه هدایت و در یک کیسه خالی می‌کند. در برخی از مدل‌های جاروبرقی در کنار مکش، یک برس چرخنده یا کانیستر هم هستند که گرد و خاک را از بین فرش جدا کرده و به مکش جاروبرقی کمک می‌کند، پس وقتی مشکلی در کاهش مکش جاروبرقی رخ می‌دهد باید تمامی قسمت‌های جاروبرقی را کنترل کرده و مشکل را پیدا و رفع کرد که در این قسمت به آن می‌پردازیم.

علل کم شدن مکش جاروبرقی

علل این مشکل میتواند بسیار متعدد باشد و به قطعات مختلفی از دستگاه شما مربوط شود. ما در زیر سعی کردیم رایج ترین علت های کاهش قدرت مکش از گرفتگی مسیر و لوله تا علت های فنی تر را بیان کنیم که دنهایت اگر شانس با شما یار نباشد ایراد به موتور دستگاه مربوط میشود و شما حتما نیاز به یه متخصص دارید تا ابتدا موتور را ایراد گیر و سپس تعمیر کند.

پر بودن کیسه جاروبرقی

معمولا اولین قدم بررسی کیسه جاروبرقی است که باید در صورت پر شدن سریعا خالی شود، همچنین گاهی اوقات کیسه را بردارید و قسمت‌های درونی جاروبرقی که به آن دسترسی دارید را تمیز کنید و همه‌ی گرد و خاک را از بین ببرید، با وجود تمام این کارها  اگر هنوز هم تصور می‌کنید که با کاهش مکش جاروبرقی رو به ‌رو هستید، کیسه آن را تعویض کنید، زیرا شاید پارگی یا سوراخ ریزی در آن وجود دارد که نمی‌گذارد عمل مکش به‌ درستی صورت بگیرد.

ضمنا باید تنظیم بودن دستگاه را نیز بررسی کنید؛ اگر روی سرامیک، پارکت و سطح‌های سخت را جارو می‌کنید باید توان جاروبرقی را در بیشترین حالت قرار دهید، در این صورت دستگاه تمامی گرد و خاک‌های ریز هم به‌ راحتی جارو می‌کند.

نکته‌ای که در باز و بستن کیسه باید به آن دقت داشت این است که هنگام قرار دادن کیسه‌ زباله داخل محفظه، قسمت ورودی کیسه را در جهت درست قرار دهید که در غیر این صورت ممکن است لوله خرطومی به‌صورت کامل وارد کیسه‌زباله نشود. این مورد در کیسه ‌زباله‌های کاغذی یک‌ بار مصرف دقت بیشتری می‌طلبد.

پر بودن کیسه جاروبرقی، رایج ترین علت کاهش مکش جاروبرقی

کثیف بودن فیلتر جاروبرقی

یکی از علت‌ های کاهش مکش جاروبرقی کثیف شدن فیلتر است؛ برای اینکه جاروبرقی مکش خوبی داشته باشد هوا باید به ‌راحتی از بین فیلترها عبور کند، تا حد امکان نباید اجازه دهیم که گرد و خاک روی فیلترها بنشیند. اگر مرتبا فیلتر تمیز شود جاروبرقی جان تازه‌ای می‌گیرد و از کم شدن مکش جلوگیری می‌شود.

امروزه اکثر جاروبرقی‌ها دارای دو فیلتر هستند. یکی از این فیلترها گرد و خاک را از موتور دور نگه می‌دارد و دیگری فیلتر خروجی محسوب می‌شود. پیدا کردن این فیلترها اصلا کار سختی نیست و احتمالا درون یک قاب پلاستیکی در خود جاروبرقی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. فیلتر را به یک سطح سخت بزنید تا گرد و غبار از روی آن خارج شود، اگر علامت آب یا شستشو یا علامت‌هایی شبیه به این روی فیلتر مشاهده کردید می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را بشویید.

به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از فیلترها باید حتما بعد از شستشو اجازه دهید تا کاملا خشک شوند و سپس آن‌ها را  مورد استفاده قرار دهید، اما درصورتی‌که فیلتر دیگر قابل شستشو نبود یا آسیب ‌دیده بود، نیاز است که برای جلوگیری از کاهش مکش به تعویض فیلتر جاروبرقی بپردازید.

توجه داشته باشید برای شستن فیلتر از مواد شوینده استفاده نکنید، همچنین فیلتر جاروبرقی را نباید در ماشین لباسشویی یا ظرف‌ شویی قرار دهید. فیلتر را در جای خشک و گرم قرار دهید تا به‌ خوبی خشک شود.

گرفتگی لوله خرطومی؛ علت کم شدن مکش جاروبرقی

هنگامی ‌که جاروبرقی را روشن می‌کنید تمام ذرات و زباله‌های روی زمین توسط لوله خرطومی به درون کیسه‌ی زباله‌ی جاروبرقی هدایت می‌شود. گاهی اوقات حتی وسیله‌ای کوچکی در دسته جاروبرقی گیر می‌کند یا ممکن است پرزهای فرش در یک محل جمع شوند و در لوله خرطومی گیر کنند که این امر نیز می‌تواند یکی دیگر از علت‌های کاهش مکش جاروبرقی باشد.

برای این‌ که متوجه شویم در لوله خرطومی وسیله‌ای گیر کرده است یا نه، می‌توانید دست‌ خود را جلوی دهانه‌ی جاروبرقی بگیرید؛ اگر احساس کردید که جارو نمی‌تواند عمل مکش را به‌خوبی انجام دهد، بدانید که گرفتگی در درون لوله‌ی جاروبرقی شما رخ ‌داده است.

گرفتگی لوله خرطومی

نشتی هوا از اتصالات

اتصالات بین لوله و جاروبرقی را مورد بررسی قرار دهید، سفت نبودن اتصالات می‌تواند موجب شود که جریان هوای جاروبرقی از درزها خارج گردد و توان مکش جاروبرقی کم شود. نشتی هوا در لوله جاروبرقی مشکل رایجی محسوب می‌شود که ممکن است به خاطر سوراخ‌ها، شکاف‌ها و یا اتصال ضعیف بین لوله و جاروبرقی باشد. با بررسی دقیق لوله و اتصالات آن می‌توانید خودتان قسمت‌های آسیب‌دیده را ببینید.

بیشتر اوقات این اتفاق در اتصال لوله خرطومی به محفظه‌ی جاروبرقی رخ می‌دهد، ممکن است که آن را به ‌درستی سر جایش سفت نکرده باشید. اگر از این قسمت هوا وارد جاروبرقی شود، مکش جاروبرقی به کف نخواهد رسید و این امر نیز یکی از علت ‌های کاهش مکش جاروبرقی محسوب می‌شود.

گرفتگی پارویی 

از دیگر علت‌های کاهش مکش جاروبرقی می‌توان به گرفتگی پارویی اشاره کرد، همان‌طور که امکان دارد وسیله‌ای در خرطومی گیر کند، در پارویی نیز امکان دارد تجمع مو و پرز فرش سبب شود تا مانعی در پارویی به وجود بیابد که در مکش جاروبرقی تاثیر به سزایی دارد. به همین خاطر بهتر است که مرتبا پارویی را از خرطومی جدا کنید و راه ورودی آن را مورد بررسی قرار دهید و از نبود هرگونه گرفتگی در پارویی اطمینان حاصل فرمایید.

خرابی موتور

اگر تمامی موارد فوق را بررسی کردید و به نتیجه نرسیدید، احتمالا مشکل از موتور جاروبرقی است؛ در برخی از جاروبرقی‌ها، موتور از یک تیغه فن پلاستیکی در حال چرخش برای رسیدن به مکش استفاده می‌کند که به ‌طور مستقیم به محور موتور وصل می‌شود. خاک و زباله‌ها از میان پره‌ها عبور می‌کنند و به داخل کیسه فشرده می‌شوند؛ اگر هر یک از این پره‌ها شکسته شده باشد، موتور ممکن است بلرزد یا خاموش شود و این نیز می‌تواند یکی دیگر از علت‌های کاهش مکش جاروبرقی باشد، در این صورت باید تیغه فن را تعویض کنید.

هر یک از موارد نام برده شده دلیلی بر کاهش مکش جاروبرقی محسوب می‌شود که باید به آن‌ها توجه شود؛ بنابراین در صورت بروز چنین مشکلی، حتما اقدامات لازم را برای برطرف کردن آن‌ها انجام دهید تا مشکل بزرگتر و جدی تری پیش نیاید.

شکستن پروانه و کالکتور

در جاروبرقی ها یک پروانه وجود دارد که به کمک شیف اصلی میچرخد، در اصل مکش به کمک همین پروانه در خرطومی ایجاد میشود و میتواد زباله ها را به درون خود بکشد. بدیهیست که در صورت شکستن یا آسیب دیدن به این پروانه ها عملیات مکش دستگاه با اختلال رو به رو میشود. بهتره برای تعمیر و تعویض این قطعه حتما از یک متخصص تعمیر جاروبرقی کمک بگیرید.

تنظیمات اشتباه

چک کردن تنظیمات دستگاه از جمله موارد مهم در زمانی است که مکش جاروبرقی شما کم شده، هرچند نباید از چک کردن دوره ای آن غافل بشوید. برای شروع بلند لوله خوطومی را چک کنید طول زیاد باعث ضعیف شدن مکش میشود، ارتفاع دسته را کم کنید، برس دسته را چک کنیدو درجه دستگاه را برسی کنید. در صورتی که با این اقدامات جاروبرقی شما درست نشد باز هم به موارد دیگر رجوع کنید

راه های پیشگیری از ضعیف شدن مکش جارو برقی

با چند عمل ساده و کاربردی شما میتونید از ضعیف شدن دستگاه خودتون جلو گیری کنید، مواردی که اگر به طور روزمره آن ها را رعایت کنیم صد در صد مشکل حل میشود. در ادامه به آنها پرداخته ایم:

راه های پیشگیری از ضعیف شدن مکش جارو برقی

  • کیسه یا مخزن جاروبرقی را به طور مرتب خالی کنید.
  • فیلترهای جاروبرقی را به طور مرتب تمیز یا تعویض کنید.
  • لوله جاروبرقی را بررسی کنید و در صورت وجود انسداد، آن را رفع کنید.
  • تنظیمات جاروبرقی را به درستی انجام دهید.
  • در صورت خرابی موتور جاروبرقی، آن را به تعمیرگاه ببرید.
  • در صورت نقص فنی جاروبرقی، با گارانتی آن تماس بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا تمام علت‌هایی که باعث کم شدن مکش جاروبرقی می‌شود بررسی شود. علت‌هایی مثل گرفتن لوله خرطومی یا پر شدن کیسه جاروبرقی به راحتی قابل هستند اما اگر همه موارد را بررسی کردید و متوجه ایراد نشدید احتمالا دستگاه شما دچار ایراد فنی از جمله خرابی یا نقص کارکرد موتور شده باشد. در این صورت بهتر است حتما با نمایندگی تعمیر جاروبرقی جنرال الکتریک تماس گرفته و مشکل خود را با متخصصان ما در میان بگذارید. شماره تماس نمایندگس 22225007-021

سوالات متداول

چگونه بفهمیم کیسه جاروبرقی پر شده است؟

اگر قدرت مکش جاروبرقی کم شده است، کیسه جاروبرقی را بررسی کنید. اگر کیسه پر شده باشد، باید آن را خالی کنید.

چگونه فیلترهای جاروبرقی را تمیز کنیم؟

فیلترهای جاروبرقی را می‌توان با آب و شوینده ملایم شست. پس از شستشو، فیلترها را به طور کامل خشک کنید و سپس در جاروبرقی قرار دهید.

چگونه گرفتگی لوله خرطومی یا لوله جاروبرقی را رفع کنیم؟

می‌توانید از یک جاروبرقی دیگر برای رفع گرفتگی لوله خرطومی یا لوله جاروبرقی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک سیم مفتولی برای رفع انسداد استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سه =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

نحوه-چیدمان-مواد-غذایی-در-یخچال-جنرال-الکتریک-شاخص
راهنمای چیدمان داخل یخچال فریز
 لباسشویی تک شیر و دو شیر چه تفاوتی با هم دارند؟
 لباسشویی تک شیر و دو شیر چه تفاوتی با هم دارند؟
تعمیر و تعویض فیلتر یخچال پروفایل
تعویض فیلتر یخچال پروفایل
شستن پتو با لباسشویی
چگونه پتو را با لباسشویی بشوییم؟
ترموستات یخچال
ترموستات یخچال
در-مورد-برچسب-انرژی-چقدر-میدانید-شاخص
در مورد برچسب انرژی چقدر میدانید؟
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
تاثیر-قطعی-برق-بر-لوازم-خانگی-شاخص
تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی