یکی از رایج ترین سوالاتی که وجود دارد این است که یخچال چند دقیقه یکبار باید به صورت اتومات کار کند و یا مدت زمان اتومات یخچال چقدر است؟ همچنین افرادی که تنظیمات دمای هوای یخچالشان دچار مشکل شده است، در رابطه با دلیل این مشکل و راه حل تعمیر آن سوالاتی برایشان به وجود آمده است.

تمامی سوالات بالا درباره یکی از حیاتی ترین بخش‌های یخچال یعنی ترموستات  است که در این باره مقاله‌ای را گردآوری کرده ایم و در ادامه به بررسی انواع ترموستات یخچال و تنظیم آن، کاربرد ترموستات و زمان اتومات آن خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که تعمیر و یا تعویض ترموستات، کاری تخصصی است و به مهارت و تجربه نیاز دارد که توصیه می‌شود در صورت بروز هرگونه ایراد از یک متخصص ماهر کمک بگیرید تا با مشکل دیگری مواجه نشوید.

ترموستات چیست؟

ترموستات یکی از مهم ترین بخش‌های یخچال محسوب می‌شود که وظیفه اصلی آن ثابت نگه‌داشتن دمای یک محیط یا محفظه مانند یخچال است. ترموستات یک سیستم کاملا مکانیکی بوده و بدون دخالت دست دمای هوا داخل یخچال را تنظیم و به کمپرسور فرمان روشن و خاموش شدن را ارسال می‌کند. همچنین ترموستات قطعه ایست که زمان اتومات یخچال را تعیین می‌کند و به عبارتی می‌تواند دلیل خاموش و روشن شدن یخچال باشد. از طرفی خرابی این بخش موجب گرم بودن و خنک نشدن یخچال نیز می‌شود.

ترموسات چیست

اتومات کار کردن یخچال یعنی چه؟

اتوماتیک کار کردن یخچال یعنی وقتی که شما دمای ترموستات را بر روی 5 درجه قرار می‌دهید تا زمانی که دمای یخچال به 5 درجه نرسیده باشد، ترموستات به کمپرسور این اجاره را می‌دهد که وقتی دمای یخچال به 5 درجه رسید، به صورت اتوماتیک ترموستات، کمپرسور را قطع می‌کند تا دما در این درجه باقی بماند. در نتیجه وقتی شما درجه را تنظیم و دما را انتخاب می‌کنید، ترموستات به صورت اتوماتیک هر چند دقیقه دما را تنظیم می‌کند.

یخچال چند دقیقه یک بار باید اتومات کند؟

اتومات کار کردن یخچال رابطه مستقیم با دمایی دارد که شما تنظیم می‌کنید؛ علاوه بر این، به میزان گاز موجود در یخچال نیز بستگی دارد. همچنین سلامت برخی قطعات مهم مانند کمپرسور و ترموستات تاثیر مستقیم بر اتومات کار کردن یخچال دارند. وقتی شما گاز یخچال خود را شارژ می‌کنید در 24 ساعت اول، یخچال به صورت مداوم کار می‌کند که یک امر طبیعی خواهد بود و به حالت نرمال و روند قبلی خود بر می‌گردد. در غیر این صورت یخچال دچار مشکل شده است که برای رفع ایراد و بررسی مشکل به وجود آمده باید با تعمیرکار مربوطه تماس بگیرید.

به طور کلی و جامع، هر 6 ساعت یخچال به صورت اتوماتیک کار می‌کند که این یک امر طبیعی به شمار می‌آید و اگر از این ساعت بیشتر یا کمتر باشد، ممکن است دستگاه شما با یک مشکل و یا ایراد روبه‌رو شده باشد که برای رفع آن توصیه می‌شود از متخصصین این بخش کمک بگیرید.

انواع مختلف ترموستات کدامند؟

در ادامه انواع مختلف ترموسات را همراه با کارایی آنها به شما آموزش داده ایم.

ترموستات مدل فشار بخار

در این نوع ترموستات، میله‌ای شیشه وجود دارد که در آن مایعی حساس در برابر دما پر شده است که می‌تواند بخار شود. این ترموستات با تنظیم دما، مایع موجود در شیشه منبسط می‌شود که در ادامه این عمل سیکل، سرمایش یخچال فعال می‌شود و با کاهش دما نیز مایع داخل شیشه پایین آمده و کمپرسور یخچال قطع می‌شود.

انواع ترموسات

ترموستات مدل دو قطبی

روش کار این نوع ترموستات بر اساس دو میله و در اثر میزان تغییرات ماهای مختلف است. در این مدل ترموستات، یکی از میله‌ها نسبت به تغییرات دما حساسیت بیشتری نشان می‌دهد و دیگری در برابر تغییرات دمایی آن‌چنان حساس نیست. هنگام افزایش دما، میله حساس تر منبسط می‌شود و سیکل سرمایشی یخچال را فعال می‌کند، در سوی دیگر با کاهش دما، نوار بر روی میله جمع شده و باعث خاموش شدن کمپرسور می‌شود.

ترموستات مدل الکترونیکی

این مدل ترموستات دارای سنسور تشخیص دما است که بر اساس تغییرات دما فرمان روشن یا خاموش شدن موتور را ارسال می‌کند. به طوری که اگر دمای یخچال بیشتر از مقدار تنظیم شده باشد، دستور از کار افتادن کمپرسور و اگر دمای یخچال پایین بیاید به کمپرسور دستور خاموش شدن می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  7 علت اصلی خنک نکردن یخچال

درجه استاندارد برای ترموستات یخچال

عواملی نظیر گرما و سرما می‌توانند در تنظیمات دما توسط ترموستات دخیل باشند. لازم به ذکر است که دمای محیط بر روی یخچال تاثیر مستقیم دارد و توصیه می‌شود در فصل گرما مثل تابستان دمای یخچال خود را کمی پایین بیاورید یا به عبارت دیگر درجه ترموستات را روی مقدار بیشتری قرار دهید. در زمستان این امر برعکس است و کمی دما را افزایش و یا درجه ترموستات را کاهش می‌دهیم. توجه داشته باشید که اگر تنظیمات دمای ترموستات را اشتباه انجام دهید باعث یخ زدگی مواد غذایی یخچال می‌شوید و این موضوع می‌تواند به موتور یخچال آسیب جدی برساند، در نتیجه در تنظیم درجه ترموستات دقت کنید.

چگونه دریابیم که ترموستات یخچال به درستی کار می‌کند؟

برای اینکه مطمئن شوید ترموستات یخچال ایرادی ندارد تست زیر را انجام دهید:

ابتدا دمای یخچال را روی 3 درجه قرار دهید، سپس یک لیوان آب را به مدت یک شبانه روز در یخچال بگذارید و  پس از گذشت این زمان لیوان آب را در بیاورید؛ اگر درجه آب بین 1 تا 5 درجه سانتی گراد بود، ترموستات یخچال شما سالم است و هیچ ایرادی ندارد.

اطمینان از سالم بودن ترموسات

نحوه تعویض

بهتره که این کار به دست کسی که دارای تجربه است انجام بشود، اما به علت مهم بودن این قطعه در دستگاه شما، بعضی ها دوست دارند خودشان نحوه تعمیر و تعویض آن را بلد باشند تا سریع و راحت و بدون هزینه خودشان مشکل یخچالشان را حل کنند.

  1. برق دستگاه خود را قطع کنید و آن را از پریز بکشید.
  2. با کمک پیچ گوشتی محور را بچرخانید و دما را کم کنید و با استفاده از پیچ گوشتی پنل رویی آن را بردارد.
  3. در ترموستات را با کمک ابزار مناسب بردارد.
  4. پوشش لوله مویی را بردارید و آن را با یک قطعه سالم و جدید جایگزین کنید.
  5. ترموستات را در جای مناسب قرار دهید و آن را از چهار طرف پیچ کنید.

حتما به طور مداوم یخچال خود را تمیز کنید

تمیز کردن یخچال کمک شایانی به عملکرد بخش‌های مختلف یخچال از جمله ترموستات می‌کند. وقتی اطراف ترموستات و موتور گرد و غبار و کثیفی باشد نمی‌تواند عمل هوادهی را انجام در نتیجه به موتور فشار می‌آورد و می‌تواند آسیب‌های جدی به یخچال شما وارد کند. توصیه می شود به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید تا بتوانید یخچال خود را در مدت زمان طولانی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  اجزاء یخچال فریزر ساید جنرال الکتریک

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل و مرحله به مرحله نحوه تعمیر و تعویض ترموستات یخچال و کاربردهای آن را به شما آموزش داده ایم اما بهتر است خودتان دست به کار نشوید و از یک فرد مجرب این کار مانند نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکترونیک کمک بخواهید تا بدون استرس و نگرانی اتفاقات پیش رو با خیال راحت از دستگاهتان استفاده کنید.

به این صفحه امتیاز دهید