اورلود یکی از قطعات برقی یخچال است که برای پیشگیری از احتمال اضافه بار موتور در آن تعبیه شده است. اورلود که به آن رله هم گفته می‌شود، از بروز خطرات احتمالی و خرابی سیستم موتور یخچال جلوگیری می کند. به دلیل حساسیت نقشی که اورلود در یخچال دارد، در این مقاله  توضیحاتی در مورد نشانه های خرابی اورلود و روش های تعمیر آن ارائه به شما ارائه می دهیم.

وظیفه اورلود چیست؟

وظیفۀ اصلی اورلود در سیستم کمپرسور یخچال، استارت زدن و راه انداختن آن است. اورلرد به عنوان یک محافظ جریان اضافی موتور را کنترل می‌ کند. اگر جریان زیادی به کمپرسور یخچال وارد شود و یا دمای آن بنا به هر دلیلی افزایش پیدا کند، رله استارت با قطع برق دستگاه، وظیفه اصلی خود را انجام می دهد. بدین ترتیب با ایفای نقش محافظتی خود، از آسیب دیدن جدی سیم پیچ موتور یخچال پیشگیری می کند. رله اورلود، یکی از قطعات پیچیدۀ وسیله برقی است که در صورت خرابی اورلود ، تعمیر یا تعویض آن باید توسط یک تکسین متخصص انجام شود.

 مکانیزم عملکرد رله اورلود

عملکرد اورلود به این ترتیب است که جریان اضافی را از خود عبور می‌دهد و با افزایش دما باعث تحریک تیغه و افزایش طول آن می‌شود. در نتیجه ارتباط کانکت‌ها با هم قطع می‌شود و جریان نول متوقف می‌گردد و این یعنی خاموش شدن کل سیستم یخچال و آغاز دورۀ سرمایش موتور یخچال. پس از آن‌که موتور یخچال به اندازه کافی خنک شد، دمای اورلود نیز کاهش پیدا می‌کند و تیغه ضمن انقباض، به طول قبلی خود برمی‌گردد. حالا کانکت‌ها دوباره به هم متصل می‌شوند و کمپرسور کار خود را آغاز می‌کند و یخچال دوباره شروع به کار می‌کند. چنان‌چه دمای کمپرسور از ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد تجاوز کند، اورلود بی درنگ کمپرسور را خاموش می‌کند و آن را تا رسیدن به دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد همچنان خاموش نگه می‌دارد. ولی با رسیدن دمای موتور به ۶۰ درجه سانتی‌گراد، کمپرسور دوباره روشن شده و کارکرد یخچال آغاز می‌شود.

انواع اورلود یخچال

یخچال‌ها دارای دو نوع اورلود هستند:

  • اورلود گرمایی یا اورلود حرارتی
  • اورلود مغناطیسی

اورلود گرمایی

این رله به صورت سری به موتور یخچال وصل می‌شود و از دو فلز غیر مشابه در کنار یکدیگر تشکیل شده است؛ که بر اثر تغییرات دما دچار انقباض و انبساط شده و جریان برق دستگاه را قطع و وصل می‌کند.

 اورلود-گرمایی

اورلود مغناطیسی

اورلود مغناطیسی از یک بوبین تشکیل شده که بر خلاف رله‌های حرارتی، با تنظیم بیش از حد جریان باعث قطع برق می‌شود. این اورلود در فیوزهای برقی نیز کاربرد زیادی دارد و از یک هسته مغناطیسی یا آهن‌ربا با سیم پیچیده در دور آن تشکیل شده است. زمانی که جریان برق بیش از حد باشد، نیروی مغناطیسی در سیم پیچی جمع می‌شود و در نهایت باعث کشیدگی اهرم و قطع و وصل جریان خواهد شد. حالا اورلود مغناطیسی وظیفه اصلی خود را انجام می‌دهد و جریان برق یخچال را قطع می‌کند.

 اورلود-مغناطیسی

چرا اورلود خراب می شود؟

  • یکی از مهم‌ترین علل خرابی رله اورلود یخچال، خراب شدن ترموستات آن است. ترموستات یکی از قطعات اصلی یخچال است که اگر به درستی کار نکند، فرمان قطع جریان برق به کمپرسور را با تأخیر ارسال می‌کند و به همین دلیل باعث داغ شدن بیش از حد و از کار افتادن کمپرسور می‌گردد.
  • هر گونه نوسان شدید ولتاژ برق می‌تواند باعث خراب شدن رله استارت یخچال شود.
  • اگر دمای محیط یخچال بالا باشد و یا یخچال در مجاورت منابع گرمایی یا تابش مستقیم نور خورشید قرار داشته باشد، باعث خراب شدن اورلود کمپرسور یخچال می‌گردد.
  • تخلیۀ گاز خنک کنندۀ یخچال نیز می‌تواند باعث خراب شدن رله اورلود یخچال شود.
  • بروز هر گونه مشکل در سیم پیچ های رله اورلود یخچال می‌تواند منجر به خراب شدن رله و از کار افتادن کامل یخچال شود.
بیشتر بخوانید:  گاز یخچال و نحوه شارژ آن

چگونگی تشخیص خرابی اورلود یخچال

زمانی که متوجه خاموش شدن ناگهانی یخچال می‌شوید، ابتدا سیستم برق‌رسانی دستگاه را چک کنید. اتصالات برق محل نصب یخچال را نیز بررسی کنید. اگر شبکه برق رسانی به یخچال مشکل خاصی نداشته باشد، به بررسی اولویت یخچال بپردازید و آن را تست کنید. هر گونه اختلال در عملکرد ترموستات یخچال می‌تواند باعث خراب شدن ترموستات شود. بروز نقص در عملکرد ترموستات باعث کارکرد بیش از حد کمپرسور و فشار آمدن بر آن و داغ شدن آن می‌گردد. بازۀ تلرانس ولتاژ برق وارد شده به دستگاه را نیز مورد بررسی قرار دهید تا جریان ورودی به دستگاه از افت و خیز زیادی برخوردار نباشد.

چگونگی انجام تست اورلود یخچال

نباید اجازه دهید که از خرابی اورلود یخچال زمان زیادی بگذرد و این قطعه باید هر چه سریع‌تر تعمیر یا تعویض شود. برای تست سالم بودن اورلود یخچال باید ابتدا یخچال را خاموش کنید و آن را از برق بکشید و رله اورلود را به طور جداگانه با استفاده از یک مولتی‌متر به همراه سیم‌های متصل به پایه‌های اورلود بررسی کنید. البته بهتر است  این کار به یک تعمیرکار مجاز و مجرب واگذار شود.

 چگونگی-انجام-تست-اورلود-یخچال

 تعمیر رله اورلود کمپرسور یخچال

به طور کلی هر فرآیند تعویض و تعمیر قطعات لوازم خانگی، از جمله یخچال نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد و از عهدۀ هر کسی برنمی‌آید. اما تا آن‌جا که می‌تواند به شما ارتباط داشته باشد تا بتوانید نسبت به عیب یابی اوردلود یخچال خود اقدام کنید، نیاز به یک پیچ گوشتی یک سو و دوسو، یک دستگاه دریل و یک رله استارت جدید دارید. البته توجه داشته باشید که در زمان انجام هر نوع تست یخچال، باید دستگاه به طور کامل از برق کشیده شده باشد.

 سخن پایانی

رله اورلود یخچال یکی از مهم‌ترین قطعات هر دستگاه یخچال فریزری است که اگر اختلال در عملکرد آن خیلی سریع و به موقع تشخیص داده نشود، می‌تواند برای کل دستگاه خطرناک باشد. چرا که خرابی اورلود یخچال باعث اضافه بار بر موتور و خارج شدن سیستم از وضعیت اتومات خواهد شد و کارکرد یک‌سره و بی‌وقفۀ یخچال باعث داغ شدن کمپرسور و سوختن آن می‌گردد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که حتی در مواقع سالم بودن دستگاه نیز از یک تعمیرکار ماهر بخواهید که نسبت به سرویس دوره‌ای لوازم خانگی به ویژه یخچال فریزر و ساید بای ساید اقدام نماید تا هر گونه آسیب دیدگی بالقوه قطعات حساس این وسایل بلافاصله مورد رسیدگی قرار گیرد.

به این صفحه امتیاز دهید