در این مقاله تصمیم داریم به چگونگی تعمیر برد یخچال مابه بپردازیم و زوایای مختلف آن را بررسی کنیم. در ادامه برای شما شرایط و دلایلی را ذکر می‌کنیم تا در صورت وجود علائم ذکر شده، متوجه شوید که یخچال مشکل دارد و سپس به تعمیر برد یخچال مابه خود بپردازید.

به طور معمول می‌توان گفت یخچال و فریزرها عموما دلایل مشابهی برای خرابی دارند و یخچال مابه نیز از این موضوع مستثنا نیست. در ادامه شرایطی را برای شما ذکر می‌کنیم که هر یک از آن‌ها می‌توانند خرابی یخچال را به شما نشان دهند؛ بنابراین توصیه می‌شود به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید.

* در مواقعی سیستم تنظیم دما یخچال به درستی کار نمی‌کند. گاهی بیش از حد یخ میزند یا اصلا منجمد نمی‌کند.

* فاسد شدن مواد غذایی موجود در یخچال، یکدیگر از علائم خرابی به نظر می‌رسد.

* بدنه یخچال دارای الکتریسیته است.

* پشت یخچال مابه بی از حد معمول داغ می‌شود.

* یکی از شایع ترین مشکلاتی که وجود دارد، برفک زدن یخچال است.

* یخچال شما روشن نمی‌شود.

تمامی موارد ذکر شده می‌توانند نشان دهنده خرابی یا ایراد در یخچال شما باشند که باید به فکر تعمیر و حتی تعویض قطعه‌ی یخچال مابه خود باشید. موارد بالا تنها بخشی مواردی است که به شما گوشزد می‌کند که به یک تعمیرکار برای تعمیر یخچال مابه خود نیاز دارید.

در گذشته تعمیر یخچال مابه کار چندان سخت و حرفه‌ای نبود؛ زیرا کل سیستم یخچال از کمپرسور و یک ترموستات و نهایتا یک لامپ تشکیل شده بود، ولی با پیشرفت تکنولوژی، یخچال‌ها دارای پیچیدگی خاصی شدند که تعمیر آن‌ها را تبدیل به امری تخصصی کرده و از حالت سنتی خود خارج ساخته است.

یکی از علائم خراب بودن برد یخچال، سرد نکردن یخچال است. البته سرد نشدن یخچال می‌تواند علت‌های دیگری نظیر، از فشار افتادن کمپرسور، نشت گاز و خرابی فن نیز داشته باشد. اغلب تعمیرکارانی که اطلاعات کافی در مورد تشخیص ایراد یخچال مابه را ندارند، به سراغ گاز یخچال مابه می‌روند که این کار اشتباه است و سرد نشدن یخچال می‌تواند علائم دیگری هم داشته باشد.

در صورت خرابی برد، دستگاه به درستی کار نخواهد کرد و حتی در برخی مواقع به طور کامل خاموش می‌شود. برای تعویض برد دستگاه ابتدا یخچال را از برق بیرون بکشید، سپس برای برداشتن برد الکترونیکی با استفاده از پیچ گوشتی پنل روی برد را بردارید. سیم‌های برد و زبانه‌های قفل برد را جدا کنید و برد الکترونیکی را خارج سازید.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات برد یخچال دچار مشکلاتی می‌شود که امکان تعویض برای آن وجود ندارد و تعمیرکاران این یخچال آن را غیر قابل استفاده می‌دانند؛ در چنین شرایطی شما باید برد جدیدی را برای یخچال نصب و سپس پنل پشت یخچال را نیز ببندید.

خدمات ارائه شده برای تعمیر برد یخچال مابه

یخچال های مدل جدید مابه دارای بردهای هوشمند و الکترونیکی هستند که به علت حساسیت زیادی که دارند به دلیل آب خوردن، اتصالی ها، طول عمرشان و نوسانات برقی موجب خرابی می شود. از آنجایی که قیمت برد یخچال مابه در مقایسه با تعمیر آن مقرون به صرفه نمی باشد نمایندگی مابه این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده که به تعمیر بردهای خراب شده می پردازد و هزینه تعمیر آن نسبت به خرید برد جدید به صرفه تر می باشد. همچنین با کوچکترین مشکلی به فکر تعویض برد یخچال نباشید چراکه ممکن است فقط مقاومت برد و یا خازن آن سوخته باشد و با هزینه کمی قابل تعمیر باشد. در این نمایندگی دو نوع خدمت برای بردهای مابه ارائه می شود:

  1. تعمیر برد آب خورده یخچال مابه
  2. تعمیر برد سوخته یخچال مابه
  3. تعمیر برد نمایشگر مابه
بیشتر بخوانید:  افزایش طول عمر لوزام خانگی

انواع برد یخچال مابه

یخچال ساید بای ساید مابه دو نوع برد اصلی و برد اینورتر دارد که در ادامه مشاهده می کنیم:

برد اینورتر یخچال مابه

برد اینورتر یخچال مابه

برد اینورتر مخصوص موتور و یا کمپرسور یخچال اینورتر است و بیشتر مدل های ساید بای ساید یخچال مابه دارای برد اینورتر هستند. موتورهای اینورتر نسل جدیدی از کمپرسورها هستند و به همین علت به بردهای الکترونیکی مخصوصی نیاز دارند که همان بردهای اینورتر هستند.

برد اصلی یخچال مابه

برد اصلی یخچال مابه

در صورت بروز اشکال در برد اصلی نمایندگی مابه می تواند تا 90 درصد ایرادات آن را برطرف نماید. اگر شما خارج از تهران هستید می توانید از طریق تماس و هماهنگی های لازم برد خود را برای نمایندگی بفرستید و ما برد شما را تعمیر می کنیم و به آدرستان ارسال می کنیم.

یخ زدگی یا برفک یخچال فریزر مابه

در صورتی که یخچال فریز شما یخ زده است، برای رفع این مشکل مراحل زیر را انجام دهید:

  • اگر یخ زدگی و برفک فریزر به صورت قطرات آب یخ زده باشد، جای نگرانی نیست؛ زیرا این مسئله به دلیل باز و بسته کردن بیش از حد یخچال است و طبیعی به نظر می‌رسد.
  • اگر در تابستان ضخامت برف نازک باشد به طوری که با دستمال قابل پاک کردن باشد باز مشکلی به وجود ندارد و نیاز به تعمیر برد یخچال مابه نیست.
  • در صورتی که برفک موجود در فریزر ضخیم باشد و نتوان آن را پاک کرد، یخچال شما دچار ایراد شده است و برای رفع مشکل باید با نمایندگی تعمیرات یخچال مابه تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان اقدامات لازم در جهت تعمیر برد یخچال مابه انجام شود.

دلیل یخ زدگی مواد غذایی درون یخچال مابه

در صورتی که مواد غذایی شما درون یخچال مابه دچار یخ زدگی می‌شود، موارد زیر را جهت تعمیر و عیب یابی انجام دهید:

یکی از دلایلی باعث یخ زدگی مواد غذایی می‌شود، قرار دادن دمای یخچال مابه در سردترین حالت ممکن است. شما می‌توانید با تنظیم دما و قرار دادن روی حالت مناسب از یخ زدگی مواد غذایی جلوگیری کنید. دمای استاندارد یخچال مابه، بین 3 تا 6 درجه سانتی گراد است. کم یا زیاد شدن این دما و خارج شدن آن از حالت استاندارد باعث یخ زدگی و یا گرم شدن مواد غذایی می‌شود.

دلیل سرد نشدن یخچال مابه

در صورتی که دستگاه شما سرد نمی‌شود، یکی از موارد زیر دچار مشکل شده است که می‌توانید با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، برای عیب یابی و رفع آن اقدام کنید:

چندین دلیل برای سرد نشدن یخچال مابه وجود دارد، یکی از دلایل آن از کار افتادن کمپرسور فشار است. شما می‌توانید برای تست سالم بودن کمپرسور، دست خود را مقابل لوله فشار بگیرید؛ اگر فشار به حدی بود که دست شما را رد کرد یعنی کمپرسور سالم است و نیازی به تعمیر ندارد، در غیر این صورت کمپرسور خراب است و باید تعمیر شود.

یکی دیگر از دلایل این موضوع، وجود نشتی در گاز یخچال مابه است. اگر گاز یخچال دچار نشتی شده باشد دستگاه به صورت یکسره کار می‌کند و سرد نمی‌شود که در این موقعیت باید اول نشتی گاز برطرف شود و سپس برای شارژ گاز دستگاه خود با نمایندگی تعمیرات یخچال و فریزر مابه تماس بگیرید.

با توجه به شرایط اقتصادی امروز، سرویس و نگهداری لوازم خانگی امری ضروری است، چرا که با عدم رسیدگی به دستگاه باعث بزرگتر شدن مشکل آن و در نتیجه تحمیل هزینه‌های زیاد می‌شود. با رعایت موارد ذکر شده، باعث بالا رفتن طول عمر مفید دستگاه و همچنین بالا رفتن راندمان آن شوید.