یخچال یکی از کاربردی ترین وسیله هایی است که در خانه مورد استفاده قرار میگیرد. به جرئت می توان گفت هیچ دستگاهی در خانه به صورت روزمره بیشتر از یخچال مورد استفاده قرار نمیگیرد. همین استفاده زیاد و بعلاوه ماهیت استفاده از یخچال که محافظت از مواد غذایی است سبب می‌شود تا گاهی اوقات این دستگاه دچار بوی نامطلوب شود. بوی نامطلوب یخچال علاوه بر این که آزار دهنده است می‌تواند کیفیت مواد غذایی داخل آن را نیز کاهش داده و باعث شود تا مواد غذایی طعم و مزه خود را از دست دهند. راهکارهای متفاوتی برای از بین بردن بوی بد یخچال وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم تا با هم به بررسی جدیدترین ترفندهای از بین بردن بوی بد یخچال بررسی کنیم. با نمایندگی جنرال الکتریک همراه باشید.

دلایل ایجاد بوی بد در یخچال

عوامل مختلفی باعث ایجاد بوی بد در یخچال می‌شوند. برای مثال قرار دادن مواد غذایی در یخچال بدون درپوش مناسب. برای مثال شما فرض کنید که هندوانه نصف شده‌ای را بدون ظرف مناسب درون یخچال قرار داده اید. پس از مدت چند ساعت که درب یخچال را باز می‌نمایید متوجه بوی هندوانه در یخچال خواهید شد که علاوه بر احساس نارضایتی، بر روی دیگر مواد غذایی تاثیر گذاشته و طعم و مزه آن ها را نیز تغییر می دهد. در ادامه برخی از این دلایل را با یکدیگر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

طولانی ماندن برخی مواد غذایی دلیلی برای بد بو شدن یخچال

از دیگر دلایل بو گرفتن یخچال می‌توان به زیاد ماندن برخی مواد غذایی در یخچال اشاره کرد که برخی اوقات باعث فاسد شدن و کپک زدن می‌شود. این مشکل زمانی پیش می‌آید که یک مواد غذایی خاص کم مصرف می‌شود و برخی اوقات به کلی فراموش می‌کنیم که همچین چیزی در یخچال موجود است. باید دقت کنید که هر از چند گاهی مواد غذایی درون یخچال را بررسی کنید و موادغذایی مانده در یخچال را از آن خارج نمایید.

قرار دادن مواد بو دار به مدت طولانی علت بوی نا منطبوع یخچال

از قرار دادن مواد غذایی بو دار به مدت طولانی در یخچال خودداری کنید. برای مثال قرار دادن گوشت، مرغ یا ماهی به مدت طولانی در یخچال علاوه بر فاسد شدن این مواد غذایی باعث پخش شدن بوی نامطبوع در یخچال و در نتیجه بد بو شدن فضای یخچال می شود که قطعا احساس نامطلوبی را برای ما ایجاد خواهد کرد.

جنس داخلی بدنه یخچال  

برخی برندها برای بعضی از یخچال‌هایی خود که از لحاظ قیمتی مناسب تر هستند از متریال های بی کیفیت تری استفاده می کنند که همین امر گاهی اوقات باعث ایجاد بوی یخچال می شود. یعنی برای مثال جنس پلاستیک قسمت داخلی یخچال به گونه است که بوی خوبی نداشته و باعث تاثیر گذاری بر طعم و مزه موادغذایی درون آن می‌شود.

استفاده نکردن از یخچال به مدت طولانی

بسته ماندن درب یخچال به مدت طولانی باعث می‌شود گردش هوا درون یخچال ثابت بماند و همین امر هم باعث زودتر خراب شدن مواد غذایی و همچنین بو گرفتن یخچال می‌شود. باید زمانی که قرار است درب یخچال به مدت زمانی بسته باشید (برای مثال زمانی که قرار است به مسافرت بروید) یخچال را از مواد غذایی حتی الامکان خالی نگاه دارید و مواد غذایی فاسد شدنی یا بو دار را از آن خارج نمایید.

مواردی که در بالا گفته شد بیشتر برای پیشگیری از ایجاد بودی بد در یخچال است اما اگر یخچال دچار بوی نامطبوع شد می‌توان با راهکارهای ساده زیر برای رفع آن اقدام کرد.

بیشتر بخوانید:  7 علت اصلی خنک نکردن یخچال

راهکارهای کاهش بوی بد و نامطبوع یخچال

پس از مدتی استفاده از یخچال فریزر و قرار دادن مواد غذایی که از بوهای شدیدی برخوردارند، مثل سیر، پیاز و یا ژامبون در داخل یخچال، با بوهای ناخوشایندی مواجه خواهید شد که این تداخل چندین بو با هم، لحظات حضور در پای یخچال و تحمل آن را با دشواری مواجه می‌سازد.

در این قسمت می خواهیم شما را با جدیدترین دستاوردهای تجربه شده برای از بین بردن بوی بد یخچال آشنا کنیم:

1- زغال یکی از ساده ترین روش ها

زغال یک ماده مؤثر برای از بین بردن بوی نامطبوع یخچال است؛ که از آن می توانید برای تمیز کردن منافذ و جلوگیری از مسمومیت‌های غذایی مواد موجود در یخچال نیز استفاده کنید. برای این منظور یخچال را روی کم‌ترین دما قرار دهید و یک کاسه کوچک با پودر زغال را داخل آن قرار دهید و بگذارید که درب یخچال سه روز بسته بماند تا تمام بوهای ناخوشایند آن از بین برود. برای بازیابی مجدد پودر زغال کافی است آن را به مدت ۲۰ دقیقه داخل فر قرار دهید تا خاصیت خود را دوباره به دست آورد.

2- جوش شیرین، راه حلی سریع

جوش شیرین نیز یکی دیگر از مواد غذایی مؤثر برای رفع بوهای نامطلوب یخچال است. لذا با قرار گرفتن مقداری جوش شیرین در داخل یخچال تمام ذرات بوی معلق در آن از بین می رود. برای این منظور یخچال را از تمام مواد غذایی که خراب شده اند یا در حال فساد هستند خالی کنید و آن را از برق بکشید و یک کاسه پر از جوش شیرین را بر روی یکی از طبقات میانی یخچال قرار دهید و پنج تا شش ساعت درب آن را بسته نگه دارید. استفاده از جوش شیرین در داخل یخچال می تواند به صورت پیوسته صورت پذیرد؛ بهتر است همواره یک ظرف جوش شیرین در یخچال داشته باشید.

3- سرکه ترفندی قدیمی

سرکه سفید یک ماده ضدعفونی کننده بسیار قوی است که به همراه بو می تواند تمامی باکتری‌ها و میکروب های ایجاد کننده بوی بد داخل یخچال را از بین ببرد. برای این منظور یک فنجان سرکه سفید را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و به مدت ۳ تا ۴ روز در یخچال قرار دهید تا تمامی بوهای نامطبوع آن از بین برود. از سرکه سفید می توانید برای تمیز کردن داخل یخچال نیز استفاده کنید تا لکه و بوهای ناخوشایند آن به طور کلی از بین بروند.

4- قهوه، مخصوص خوش سلیقه ها

قهوه گذشته از آن که باعث از بین رفتن بوی بد یخچال می‌شود، به خوشبو شدن آن نیز کمک می کند. برای استفاده از قهوه به منظور رفع بوی بد یخچال، مقداری قهوه تازه را داخل ظرف تمیزی بریزید و به مدت دو تا سه روز در یخچال قرار دهید تا ضمن از بین رفتن بوهای ناخوشایند باعث خوشبو شدن یخچال نیز بشوند. مخلوط قهوه و جوش شیرین و قرار گرفتن دائم آن در یخچال باعث از بین رفتن بوهای ناخوشایند و ایجاد بوی معطر قهوه می شود.

5- لیمو، راهکاری موثیر

لیمو گذشته از بوی خوشی که دارد، باعث از بین رفتن بوهای نامطبوع داخل یخچال می شود. به همین دلیل است که در مواد شوینده خانگی نیز از لیمو استفاده می شود. چند لیمو را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید و بر روی طبقات یخچال قرار دهید تا سه تا چهار روز بر روی آن باقی بماند. برای این کار می توانید هفته‌ای یک بار لیموهای تازه را به جای لیموهای قدیمی قرار دهید و همواره از بوی خوش آنها لذت ببرید.

6- وانیل، روشی جدید

اسانس وانیل از تأثیر بسیار خوبی برای برطرف کردن بوی بد یخچال برخوردار است. برای این کار مقداری عصارۀ وانیل را داخل یک پیاله بریزید و سپس یک تکه پنبه را به آن آغشته کنید و به طبقات یخچال بمالید تا بوهای بد آن از بین بروند. هر هفته یک بار این کار را انجام دهید و وانیل جدیدی را به جای قبلی جایگزین کنید تا همچنان تازه بماند و خراب نشود.

7- نوشابه، روشی کارآمد

مقداری نوشابه گازدار را داخل یک ظرف بدون درب بریزید و در یخچال قرار دهید. نوشابه می‌تواند تمامی بوهای بد به جا مانده در داخل یخچال را به خود جذب کند. بهتر است هفته ای یک بار نوشابۀ جدید را جایگزین ظرف قبلی کنید.

8- جو دوسر

برای استفاده از جو دوسر به منظور خوشبو کردن یخچال کافی است یک کاسه جو دوسر را به مدت ۴ تا ۵ ساعت داخل یخچال قرار دهید تا بوهای ناخوشایند آن را از بین ببرد. البته از این کار می توانید به صورت دائمی استفاده کنید. فقط کاسه حاوی جوی دوسر را بین ۷ تا ۱۰ روز با کاسه جدید عوض کنید.

9- سیب زمینی

سیب زمینی یکی از موادی است که به عنوان جاذب بود عمل می کند. برای این کار چند سیب زمینی را چهارقاچ کنید و درون ظرفی قرار داده و آن ظرف را درون یخچال بگذارید. سیب زمینی بوی بد یخچال را جذب خود می کند. فقط دقت داشته باشید که هر 2-3 روز یکبار باید سیب زمینی ها را تعویض کنید تا اثربخشی مطلوب خود را حفظ کنند.

10- میخک

میخک نیز از موادی است که هم بوی خوب و هم قابلیت جذب بوی محیط را دارد. در نتیجه می‌توان از آن برای رفع بوی بد یخچال استفاده کرد. محیط یک لیمو یا پرتغال را از وسط نصف کرده و درون آن را با مقدار مناسبی از میخک پر کنید و درون یخچال قرار دهید. این کار باعث می شود بوی بد یخچال شما از بین برود.

بیشتر بخوانید:  بررسی نکات مربوط به خنک نشدن یخچال جنرال الکتریک

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا در ابتدا علت های بد بو شدن یخچال مورد بررسی قرار گرفته و روش های پیشگیری از بوی بد در یخچال پیشنهاد شود. در ادامه به ساده ترین راهکارهای رفع بوی بد در یخچال اشاره شد که به راحتی و با مواد موجود در منزل قابل انجام بودند.

توصیه ما به شما این است تا حتی الامکان سعی کنید با مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم مانع از ایجاد بوی نامطبوع در یخچال خود شوید اما اگر دچار مشکل بوی بد یخچال شدید جای نگرانی وجود نداشته و به سادگی می‌توانید مشکل را مرتفع نمایید. همچنین می‌توانید برای مشاوره و در میان گذاشتن مشکلات یخچال خود به تعمیرگاه مرکزی یخچال جنرال الکتریک مراجعه کنید.

به این صفحه امتیاز دهید