علت صدا دادن یخچال مابه چیست؟ آیا صدا دادن یخچال نشان دهنده وجود یک نقص و یا خرابی برای یخچال است؟ یخچال‌ها یکی از ضروریات اصلی زندگی مدرن این روزها هستند که در هر خانه‌ای وجود دارند. آن‌ها 24 ساعت شبانه روز و کل سال‌ها یک نفس برای ما کار می‌کنند، پس طبیعی است که گه گاهی از این ابزار پرکار صداهایی نیز به گوش برسد.

اما برخی از صداهای یخچال کمی حالت غیرعادی دارند که در این مواقع باید به وجود یک عیب در آن شک کرده و برای تعمیر آن هرچه زودتر اقدامات لازم را انجام داد؛ زیرا در کنار برطرف کردن صدای ناهنجار، می‌توان از وقوع ضرر مالی بزرگ نیز جلوگیری کرد. با ما همراه باشید تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم و راه‌حل‌های اثربخشی را برای برطرف کردن این مشکل در اختیار شما قرار دهیم.

علت صدا دادن یخچال مابه، نحوه عیب یابی و تعمیر آن

قبل از هر اقدامی و برای رفع صدای یخچال بد نیست برخی از علل ابتدایی را بررسی کنید؛ راه حل موجود برای برطرف کردن برخی از مشکل های یخچال خیلی ساده تر از این حرف‌ها به نظر می‌رسد. واضح است که همه صداهایی که از یخچال به گوش می‌رسد، دلیل بر نقص در این دستگاه نخواهد بود؛ برای مثال یکی از شایع ترین علت‌های این مشکل تراز نبودن یخچال است.

وقتی که به این امر توجه نشود، کمپرسور دستگاه مجبور است بیشتر از توان خود کار کند. این مسئله کوچک باعث می‌شود موتور فشار زیادی را تحمل و صداهایی را ایجاد کند؛ بنابراین اولین کاری که نیاز است پس از نصب یخچال انجام دهید، تراز کردن محل قرارگیری آن است. در بسیاری از مواقع تراز کردن یخچال مابه صدای غیر عادی در یخچال را از بین می‌برد.

علت صداد دادن یخچال مابه

همچنین برای عیب یابی صدای یخچال یکی از مهم‌ترین نکات توجه به محلی است که صدای یخچال تولید می‌شود. برای مثال اگر صدا از پشت یخچال است احتمالا مشکل از فن کندانسور باشد و یا اگر صدای جغ جغ یا جیر جیر از درون یخچال شنیده شود احتمالا به دلیل مشکل در فن چرخش هوای درون یخچال باشد. به همین دلیل در زمان بروز صدا حتما به دنبال این باشید که صدا از جنس چیست و از کجای یخچال فریزر شنیده می شود.

یکی دیگر از پیش پا افتاده ترین حالت‌هایی که ممکن است در ایجاد صدای ناهنجار یخچال اثربخش باشد، ظروفی است که در یخچال قرار دارد و می‌تواند باعث ایجاد لرزش‌های خفیف و بروز صدا گردد؛ بنابراین قبل از اینکه برای تعمیر یخچال مابه خود اقدام کنید، حتما این موارد ساده را در نظر بگیرید؛ زیرا ممکن است با یک راه حل بسیار راحت مشکل یخچال حل شود. در نهایت اگر هر یک از این موارد تاثیری بر روی صدای یخچال نداشتند، عوامل زیر می‌توانند دلیل صدا دادن یخچال باشند.

بیشتر بخوانید:  انواع ارورهای یخچال مابه، پیشگیری و برطرف کردن آن

ایجاد نقص و مشکل در فن‌های یخچال

یکی از علت‌های صدا دادن یخچال مابه را می‌توان بروز مشکل در فن کمپرسور، فن کندانسور و یا فن اواپراتور یخچال در نظر گرفت. کمپرسور یا همان موتور یخچال دارای یک فن بوده که وظیفه‌اش خنک کردن این ناحیه از یخچال است. گه گاهی مشکل صدای یخچال به دلیل وجود عیب در این قسمت خواهد بود که شاید با یک روغن کاری بتوان مشکل را برطرف کند.

برای این کار می‌توانید تیغه‌های فن را باز کرده و آن را روغن کاری کنید. اگر چه این کار بسیار راحت است، اما اگر حس می‌کنید که از پس آن بر نمی‌آیید و یا به عبارتی فنی نیستید، بهتر است از یک فرد خبره و یا یک تعمیرکار کمک بگیرید.

کندانسور نیز یکی دیگر از قسمت‌های یخچال بوده که وظیفه اش خنک کردن گاز یخچال است. در مواقعی که یخچال صدا می‌دهد، امکان دارد فن کندانسور خراب شده باشد که راه حل این مشکل تنها تعویض فن کندانسور است. نوع سوم فن در یخچال، همانی است که در داخل دستگاه وجود دارد و می‌تواند سرما را به همه قسمت‌های داخلی یخچال منتقل کند. این فن که به آن فن‌ اواپراتور می‌گویند گاهی می‌تواند باعث ایجاد صدا در یخچال شود؛ برای مثال اگر فن‌ اواپراتور یخ بزند یا چیزی با آن برخورد کرده باشد، ممکن است باعث ایجاد صدای غیر عادی شود که باید برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

صدا دادن یخچال مابه و مشکل در موتور

صدا دادن یخچال مابه و مشکل در موتور

در مورد دیگر امکان دارد صدای تولید شده یخچال از کمپرسور یا موتور آن باشد. در برخی مواقع که این صدا بسیار آزاردهنده است، باید موتور را تعویض کرد (تعویض موتور یخچال مابه)؛ اما در مواقعی دیگر عیب یابی و تعمیر برخی قسمت‌ها برای رفع صدا کفایت می‌کند. موتورهای یخچال با استفاده از یک سری پیچ برای محکم شدن در ناحیه مورد نظر و قرارگیری در پایه مخصوص خود سفت می‌شوند. یکی از علل صدا در یخچال‌های مابه، ممکن شکستن پایه سفت کننده و یا پیچ‌های نگهدارنده این قسمت باشد.

اگر پیچ‌ها سست شده اند، کافیست آن‌ها را در جای خود محکم و از لرزش‌های ایجاد شده در موتور یخچال جلوگیری کنید. یکی دیگر از علل صدای به وجود آمده از یخچال بخاطر مشکل در رله استارت موتور است. این مشکل می‌تواند باعث به وجود آمدن صدای شبیه تق تق شود. در این مواقع لازم است این ناحیه موتور تعویض شود تا صدای به وجود آمده برطرف گردد.

بیشتر بخوانید:  علت خاموش شدن ساید مابه

مشکل در گاز یخچال

در مواقعی هم علت صدای یخچال وجود مشکل در لوله‌های انتقال گاز است. این صدا می‌تواند چیزی شبیه زوزه کشیدن یا صدای گرد و غبار باشد؛ که اگر این چنین بود می‌توانید به گاز یخچال و محل‌های انتقال دهنده آن یعنی لوله‌های مربوطه شک کنید.

برای برطرف کردن این مشکلات، احتمالا نیاز دارید که به یک متخصص تعمیر و عیب یابی یخچال مراجعه کنید؛ زیرا لوله‌ها نیاز به بازبینی، شستشو و شارژ مجدد گاز نیاز دارند که هر کسی نمی‌تواند به راحتی آن را انجام دهد.

مشکل در دمپر

دمپر وظیفه انتقال هوای خنک از فریزر به محفظه غذای تازه در یخچال را دارد. در واقع هوای سرد در این محفظه از یخچال تأمین نمی‌شود و فریزر وظیفه خنک کردن این قسمت را دارد. دمپر دارای یک دریچه است که باز و بسته می شود و هوای خنک را منتقل می کند. گاهی اوقات این دریچه کثیف یا فرسوده می شود و همین باعث ایجاد صدایی مانند ناله کردن می‌شود. شما می توانید در هنگام بررسی فن یخچال، دمپر یخچال را نیز بررسی کنید و مشکل آن را برطرف نمایید. اگر دمپر شما دچار فرسودگی بود باید آن را تعویض کرده و اگر دچار کثیفی شده بود می توانید آن را تمیز نمایید.

ایراد در شیر ورودی آب

اگر صدای یخچال شما همیشگی نیست و در بعضی مواقع به خصوص در هنگام برداشت آب یا تولید یخ صدا به گوش میرسد می توان به این موضوع شک کرد. گاهی اوقات به دلیل گرفتگی یا خرابی لوله آب به دلیل جمع شدن املاح این اتفاق رخ می دهد و باعث ضعیف شدن فشار آب و تولید صدا می شود. برای برطرف کردن این مشکل در بعضی موافقع می توان فیلتر یا لوله آب را تعویض نمود.

جمع بندی

در این مطلب علت‌های مختلف صدا دادن یخچال مابه را بررسی کردیم. از مشکل در فن‌های یخچال گرفته تا عیب یابی قسمت‌های مختلف موتور و مشکل در لوله‌های انتقال دهنده گاز، اگر هر یک از این موارد را چک کردید و مشکل برطرف نشد، حتما باید یخچال مابه را توسط تعمیرکاران متخصص چک کنید تا عیب آن برطرف شود و شما دچار زیان بالا نشوید.

در بسیاری از مواقع صدای یخچال ممکن است به علت انجام وظیفه قسمت‌های مختلف یخچال مثل المنت آن باشد که منجر به شکستن یخ‌ها و یا به گوش رسیدن صدای شرشر می‌شود؛ پس نیاز نیست بابت هر گونه صدایی نگران شوید و فقط در مواقع لزوم از تعمیرکاران برای رفع مشکل کمک بگیرید.

به این صفحه امتیاز دهید