نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

مهم ترین دلایل صدا دادن یخچال مابه و راهکارهای برطرف کردن آن چیست؟

علت صدا دادن یخچال مابه چیست؟ آیا صدا دادن یخچال نشان دهنده وجود یک نقص و یا خرابی برای یخچال است؟ یخچال‌ها یکی از ضروریات اصلی زندگی مدرن این روزها هستند که در هر خانه‌ای وجود دارند. آن‌ها 24 ساعت شبانه روز و کل سال‌ها یک نفس برای ما کار می‌کنند، پس طبیعی است که گه گاهی از این ابزار پرکار صداهایی نیز به گوش برسد.

اما برخی از صداهای یخچال کمی حالت غیرعادی دارند که در این مواقع باید به وجود یک عیب در آن شک کرده و برای تعمیر آن هرچه زودتر اقدامات لازم را انجام داد؛ زیرا در کنار برطرف کردن صدای ناهنجار، می‌توان از وقوع ضرر مالی بزرگ نیز جلوگیری کرد. با ما همراه باشید تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم و راه‌حل‌های اثربخشی را برای برطرف کردن این مشکل در اختیار شما قرار دهیم.

علت صدا دادن یخچال مابه، نحوه عیب یابی و تعمیر آن

قبل از هر اقدامی و برای رفع صدای یخچال بد نیست برخی از علل ابتدایی را بررسی کنید؛ راه حل موجود برای برطرف کردن برخی از مشکل های یخچال خیلی ساده تر از این حرف‌ها به نظر می‌رسد. واضح است که همه صداهایی که از یخچال به گوش می‌رسد، دلیل بر نقص در این دستگاه نخواهد بود؛ برای مثال یکی از شایع ترین علت‌های این مشکل تراز نبودن یخچال است.

وقتی که به این امر توجه نشود، کمپرسور دستگاه مجبور است بیشتر از توان خود کار کند. این مسئله کوچک باعث می‌شود موتور فشار زیادی را تحمل و صداهایی را ایجاد کند؛ بنابراین اولین کاری که نیاز است پس از نصب یخچال انجام دهید، تراز کردن محل قرارگیری آن است. در بسیاری از مواقع تراز کردن یخچال مابه صدای غیر عادی در یخچال را از بین می‌برد.

همچنین برای عیب یابی صدای یخچال یکی از مهم‌ترین نکات توجه به محلی است که صدای یخچال تولید می‌شود. برای مثال اگر صدا از پشت یخچال است احتمالا مشکل از فن کندانسور باشد و یا اگر صدای جغ جغ یا جیر جیر از درون یخچال شنیده شود احتمالا به دلیل مشکل در فن چرخش هوای درون یخچال باشد. به همین دلیل در زمان بروز صدا حتما به دنبال این باشید که صدا از جنس چیست و از کجای یخچال فریزر شنیده می شود.

یکی دیگر از پیش پا افتاده ترین حالت‌هایی که ممکن است در ایجاد صدای ناهنجار یخچال اثربخش باشد، ظروفی است که در یخچال قرار دارد و می‌تواند باعث ایجاد لرزش‌های خفیف و بروز صدا گردد؛ بنابراین قبل از اینکه برای تعمیر یخچال مابه خود اقدام کنید، حتما این موارد ساده را در نظر بگیرید؛ زیرا ممکن است با یک راه حل بسیار راحت مشکل یخچال حل شود. در نهایت اگر هر یک از این موارد تاثیری بر روی صدای یخچال نداشتند، عوامل زیر می‌توانند دلیل صدا دادن یخچال باشند.

ایجاد نقص و مشکل در فن‌های یخچال + آموزش تعویض فن یخچال مابه

یکی از علت ‌های صدا دادن یخچال مابه را می‌توان بروز مشکل در فن دستگاه دانست. در یخچال فریزر مابه 3 فن تعبیه شده است:

  • فن کمپرسور
  • فن کندانسور
  • فن اواپراتور

فن کمپرسور یخچال، وظیفه‌ی خنک کردن محیط داخلی دستگاه را برعهده دارد. فن کندانسور گاز مبرد یخچال را خنک می کند و در نهایت فن اواپراتور به جابجایی و انتقال هوای سرد در تمام قسمت های داخلی یخچال می پردازد. زمانی که فن یخچال دچار نقص و خرابی شود شما با صدا دادن یخچال مابه، بالا رفتن دما و سرد نشدن یخچال مواجه می شوید. در صورت خرابی فن یخچال سریعا اقدام به تعمیر یا تعویض فن یخچال مابه نمایید. در تعمیر فن یخچال مابه اگر پره‌های فن دچار گرد و خاک و گرفتگی شده آن را تمیز کنید. اما اگر فن معیوب شده، باید برای تعویض فن یخچال مابه اقدام نمایید. توصیه می شود برای تعویض فن یخچال مابه به نمایندگی های رسمی مابه مراجعه کنید. زیرا در نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال مابه تمامی قطعاتی که تعویض می شوند از جمله فن یخچال، اصل و اورجینال بوده و دارای کارت گارانتی 6 ماهه می باشند که در صورت خرابی مجدد، تعمیر آنها کاملا رایگان انجام می شود. همچنین قیمت فن مابه در نمایندگی های رسمی ارزان تر از مراکز دیگر است. پس همین حالا برای تعویض فن یخچال مابه با نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر مابه تماس بگیرید 22225007 021.  مراحل تعویض فن یخچال مابه :

  1. ابتدا یخچال را از برق بکشید و چند ساعت به دستگاه استراحت دهید تا یخ های آن ذوب شود.
  2. کشو های یخچال را خارج کرده تا به پنل فن دسترسی پیدا کنید.
  3. تمامی سیم پیچ های پنل را باز کرده و فن قدیمی را از آن خارج نمایید.
  4. سپس به تعویض فن مابه بپردازید و فن جدید را جایگزین کنید.
  5. مجددا تمام اتصالات را به فن وصل کرده و کشوهای یخچال را در جای خود بگذارید.
  6. و در آخر یخچال را به برق بزنید و منتظر بمانید تا یخچال شروع به کار کند، اگر صدای یخچال قطع شده و دمای یخچال رو به سرد شدن رفته است یعنی فن به درستی دارد کار خود را انجام می دهد.

ایجاد نقص و مشکل در فن‌های یخچال + آموزش تعویض فن یخچال مابه

صدا دادن یخچال مابه و مشکل در موتور

در مورد دیگر امکان دارد صدای تولید شده یخچال از کمپرسور یا موتور آن باشد. در برخی مواقع که این صدا بسیار آزاردهنده است، باید موتور را تعویض کرد؛ اما در مواقعی دیگر عیب یابی و تعمیر برخی قسمت‌ها برای رفع صدا کفایت می‌کند. موتورهای یخچال با استفاده از یک سری پیچ برای محکم شدن در ناحیه مورد نظر و قرارگیری در پایه مخصوص خود سفت می‌شوند. یکی از علل صدا در یخچال‌های مابه، ممکن شکستن پایه سفت کننده و یا پیچ‌های نگهدارنده این قسمت باشد.

اگر پیچ‌ها سست شده اند، کافیست آن‌ها را در جای خود محکم و از لرزش‌های ایجاد شده در موتور یخچال جلوگیری کنید. یکی دیگر از علل صدای به وجود آمده از یخچال بخاطر مشکل در رله استارت موتور است. این مشکل می‌تواند باعث به وجود آمدن صدای شبیه تق تق شود. در این مواقع لازم است این ناحیه موتور تعویض شود تا صدای به وجود آمده برطرف گردد.

بیشتر بخوانید: موتور یخچال مابه

 

صدا دادن یخچال مابه و مشکل در موتور

مشکل در گاز یخچال

در مواقعی هم علت صدای یخچال وجود مشکل در لوله‌های انتقال گاز است. این صدا می‌تواند چیزی شبیه زوزه کشیدن یا صدای گرد و غبار باشد؛ که اگر این چنین بود می‌توانید به گاز یخچال و محل‌های انتقال دهنده آن یعنی لوله‌های مربوطه شک کنید.

برای برطرف کردن این مشکلات، احتمالا نیاز دارید که به یک متخصص تعمیر و عیب یابی یخچال مراجعه کنید؛ زیرا لوله‌ها نیاز به بازبینی، شستشو و شارژ مجدد گاز نیاز دارند که هر کسی نمی‌تواند به راحتی آن را انجام دهد.

مشکل در گاز یخچال

مشکل در دمپر

دمپر وظیفه انتقال هوای خنک از فریزر به محفظه غذای تازه در یخچال را دارد. در واقع هوای سرد در این محفظه از یخچال تأمین نمی‌شود و فریزر وظیفه خنک کردن این قسمت را دارد. دمپر دارای یک دریچه است که باز و بسته می شود و هوای خنک را منتقل می کند. گاهی اوقات این دریچه کثیف یا فرسوده می شود و همین باعث ایجاد صدایی مانند ناله کردن می‌شود. شما می توانید در هنگام بررسی فن یخچال، دمپر یخچال را نیز بررسی کنید و مشکل آن را برطرف نمایید. اگر دمپر شما دچار فرسودگی بود باید آن را تعویض کرده و اگر دچار کثیفی شده بود می توانید آن را تمیز نمایید.

مشکل در دمپر

ایراد در شیر ورودی آب

اگر صدای یخچال شما همیشگی نیست و در بعضی مواقع به خصوص در هنگام برداشت آب یا تولید یخ صدا به گوش میرسد می توان به این موضوع شک کرد. گاهی اوقات به دلیل گرفتگی یا خرابی لوله آب به دلیل جمع شدن املاح این اتفاق رخ می دهد و باعث ضعیف شدن فشار آب و تولید صدا می شود. برای برطرف کردن این مشکل در بعضی موافقع می توان فیلتر یا لوله آب را تعویض نمود.

ایراد در شیر ورودی آب

جمع بندی

در این مطلب علت‌های مختلف صدا دادن یخچال مابه را بررسی کردیم. از مشکل در فن‌های یخچال گرفته تا عیب یابی قسمت‌های مختلف موتور و مشکل در لوله‌های انتقال دهنده گاز، اگر هر یک از این موارد را چک کردید و مشکل برطرف نشد، حتما باید یخچال مابه را توسط تعمیرکاران متخصص چک کنید تا عیب آن برطرف شود و شما دچار زیان بالا نشوید.

در بسیاری از مواقع صدای یخچال ممکن است به علت انجام وظیفه قسمت‌های مختلف یخچال مثل المنت آن باشد که منجر به شکستن یخ‌ها و یا به گوش رسیدن صدای شرشر می‌شود؛ پس نیاز نیست بابت هر گونه صدایی نگران شوید و فقط در مواقع لزوم از تعمیرکاران برای رفع مشکل کمک بگیرید.

سوالات متداول

علت صدا دادن یخچال مابه چیست؟

زمانی که شما متوجه صدای عجیب و غیرعادی از یخچال مابه خود می شوید، احتمالا یکی از قطعات؛ فن یخچال، موتور، شیر ورودی و دمپر دچار نقص و خرابی شده است که باید سریعا اقدام به تعمیر قطعه نمایید.

برای تعمیر یخچال مابه به کجا مراجعه کنیم؟

یخچال مابه یک برند آمریکایی است  و خدمات تعمیرات و تعویض قطعات اش فقط در نمایندگی های رسمی و مجازی که تحت پوشش مستقیم شرکت مابه هستند ارائه می شود. شماره نمایندگی مابه در تهران 22225007 021.

هزینه تعمیر یخچال مابه چقدر است؟

تمامی هزینه های تعمیرات یخچال مابه در نمایندگی تعمیرات مابه، طبق تعرفه اتحادیه است. اما نگران هزینه تعمیرات نباشید؛ نرخ هزینه تعمیر در نمایندگی ما ارزان تر از مراکز دیگر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

نحوه-چیدمان-مواد-غذایی-در-یخچال-جنرال-الکتریک-شاخص
راهنمای چیدمان داخل یخچال فریز
 لباسشویی تک شیر و دو شیر چه تفاوتی با هم دارند؟
 لباسشویی تک شیر و دو شیر چه تفاوتی با هم دارند؟
تعمیر و تعویض فیلتر یخچال پروفایل
تعویض فیلتر یخچال پروفایل
شستن پتو با لباسشویی
چگونه پتو را با لباسشویی بشوییم؟
ترموستات یخچال
ترموستات یخچال
در-مورد-برچسب-انرژی-چقدر-میدانید-شاخص
در مورد برچسب انرژی چقدر میدانید؟
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
تاثیر-قطعی-برق-بر-لوازم-خانگی-شاخص
تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی