امروزه تمام یخچال فریزها در این قطعات با هم اشتراک دارند: کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، ترموستات و گاز خنک کننده. تمام این قطعات در خدمت تولید سرما برای دستگاه یخچال فریزر هستند و فقدان هر کدام از آنها کل موجودیت و فلسفۀ وجود یخچال فریزر را زیر سوال می برد.

فراموش نکنید کارکرد صحیح و استاندارد هر یخچال فریز یا سایدی، بستگی به کارکرد صحیح تک تک اجزاء آن دارد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با اجزاء و قطعات مختلف یخچال فریزر و ساید جنرال الکتریک آشنا کنیم:

 کمپرسور یخچال فریزر ساید جنرال الکتریک

کمپرسور یخچال جنرال الکتریک

کمپرسور یخچال جنرال الکتریک

معمولاً کمپرسور یخچال فریزر و ساید از دو قسمت الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده که قسمت الکتریکی وظیفۀ به کار انداختن قسمت مکانیکی را بر عهده دارد. در سیستم های امروزی، قسمت الکتریکی تبدیل به موتور خطی یا اینورتری شده است. قسمت مکانیکی دارای یک سیلندر است که پیستون داخل آن توسط هستۀ موتور الکتریکی، حرکت می کند. حرکت تناوبی پیستون، جریان مکش و دمش را انجام می دهد. حرکت پیستون در داخل سیلندر، همواره توسط روغن روان کاری می شود.

کندانسور یخچال فریزر ساید جنرال الکتریک

کندانسور یخچال جنرال الکتریک

کندانسور یخچال جنرال الکتریک

وظیفۀ کندانسور، خنک کردن گاز سیال است و به طور کلی کار میعان را انجام می دهد. در واقع، کمپرسور، گاز فریون را متراکم، و کندانسور، آن را خنک و تبدیل به مایع می کند. این قسمت در یخچال های خانگی به صورت شبکه ای از لوله ها در پشت دستگاه مشاهده می شود.

فیلتر (درایر) یخچال فریزر ساید جنرال الکتریک

گاز در حین عبور از کندانسور می تواند حاوی جرم های جدا شدۀ آن یا رطوبت باشد. لذا پیش از سرد شدن باید کاملاً پاک و خشک باشد. بنابراین از فیلتر (درایر) عبور می کند. لذا با عبور از شبکه های صافی ریز، آشغال و جرم های احتمالی خود را از دست می دهد و سپس طی عبور از درایر (که حاوی مواد نم گیر مثل سیلیکات یا سیلیکاژل است) تمام رطوبت خود را از دست می دهد و خشک می شود. بنابراین، توصیه می شود که در زمان تعویض کمپرسور، یا شارژ مجدد دستگاه، درایر نیز تعویض شود تا کیفیت برودت افزایش یابد.

ترموستات یخچال فریزر ساید جنرال الکتریک

ترموستات وظیفۀ قطع و وصل کردن جریان برق کمپرسور (تنظیم دما داخلی یخچال) را بر عهده دارد. اساس کار به این صورت است که با گرم شدن داخل یخچال، جریان برق را وصل می کند تا کمپرسور شروع به کار و یخچال را خنک کند و در زمان سرد شدن داخل یخچال، با قطع جریان برق، کمپرسور را از کار می اندازد تا از مصرف مداوم انرژی و استهلاک دستگاه، بکاهد.

بیشتر بخوانید:  فیلتر جاروبرقی و نحوه ی تعویض آن

اواپراتور یخچال فریزر ساید جنرال الکتریک

اواپراتور از لوله های مارپیچی ساخته شده که حرارت را انتقال می دهند و در داخل آنها گاز خنک کننده جریان دارد. اواپراتورها به چهار دستۀ مسطح، قفسه ای، لوله ای و رادیاتور پره دار تقسیم می شوند. اگر اواپرتور یخچال فریزر یا ساید جنرال الکتریک شما یخ بزند، یکی از این سه احتمال وجود دارد:

      • خراب بودن لاستیک درب
      • باز بودن بیش از حد درب یخچال
      • خرابی قطعات دیفراست

گاز خنک کننده

معمولاً گاز خنک کنندۀ یخچال فریزر و ساید جنرال الکتریک، گاز R-600A است که در مقایسه با گازهای قبلی مورد استفاده، از خطر مسمومیت زایی، قابلیت اشتعال و اثر تخربی گلخانه ای کمتری برخوردار است. فراموش نکنید گاز خنک کنندۀ یخچال می تواند بر اثر عواملی از قبیل ضربه، جابجایی غیر استاندارد دستگاه یا نوسانات برق، دچار نشتی شود و اُفت کارآیی دستگاه را به همراه داشته باشد؛ که در این صورت نیاز به شارژ مجدد آن است. در صورت نیاز به شارژ مجدد گاز یخچال فریزر یا ساید جنرال الکتریک خود، آموزش شارژ گاز یخچال فریزرها و ساید جنرال الکتریک را مشاهده کنید و یا با نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکتریک تماس بگیرید.

سایر قطعات موجود در یخچال فریزر/ ساید جنرال الکتریک شما

جایخی (فریزر)

این قسمت شبیه به قسمت یخچال است؛ و تنها فرق آن در این است که ترموستات آن برای دماهای پایین تری تنظیم شده است که معمولاً در بازۀ منفی 14 تا منفی 25 درجه می باشد. این دما برای فریزرهای بستنی ساز و سیستم های بزرگ نگهداری بستنی، تا حدود منفی 40 درجه می رسد.

یخ ساز

دستگاه ویژۀ تولید یخ. یخساز به طور مستقیم از آب شهر (البته پس از عبور آب از فیلتر تصفیه) استفاده کرده و اقدام به تولید قالب های شکسته یا مکعبی یخ و پر کردن محفظۀ ویژۀ یخ می کند. روند یخ سازی تا زمانی ادامه دارد که محفظه از یخ پر شود.

سوویچ برق

کلید مخصوص روشن و خاموش کردن لامپ داخل یخچال در زمان باز و بسته شدن درب آن

لامپ 40 واتی

لامپ الکتریکی ویژۀ روشنایی داخل کابین یخچال فریزر/ ساید در زمان باز شدن درب آن

سنسور دما (ترمیستور)

برای حسگری و کنترل دمای داخل محفظۀ اصلی یخچال مورد استفاده قرار دارد

سپر درب

قطعۀ پیشگیری کننده از خراشیده شدن موتور فن در مقابل براکت جانبی

فیلتر تصفیه

جهت تصفیۀ آب لوله کشی پیش از ورود به بخش یخ ساز

به این صفحه امتیاز دهید