نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

مراحل کامل تعویض موتور یخچال + قیمت کمپرسور یخچال

مراحل کامل تعویض موتور یخچال + قیمت کمپرسور یخچال

خرابی لوازم یکی از موضوعاتی است که در طول زندگی بارها با آن مواجه می‌شویم. گاهی اوقات این خرابی برای وسیله‌ای اتفاق می‌افتد که یکی از لوازم ضروری به حساب می‌آید و نبود آن می‌تواند در روند زندگی اختلال به وجود آورد. یخچال یکی از این لوازم است که اگر برای آن مشکلی به وجود آید باید به سرعت برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. یکی از بخش‌هایی که به نسبت دیگر بخش‌ها بیشتر دچار مشکل می‌شود را می‌توان موتور یخچال در نظر گرفت؛ در شرایطی که موتور یخچال به دلیل استفاده نادرست یا فرسودگی دچار نقص و خرابی شود، عملا یخچال از کار افتاده و بدون استفاده می گردد. درصورت خرابی کمپرسور، پیشنهاد ما به شما تعویض موتور یخچال می باشد. زیرا اگر بخواهید موتور را تعمیر کنید، هزینه تعمیر آن بسیار زیاد می شود و علاوه بر آن چون کمپرسور عمر مفید خود را کرده، پس از مدتی استفاده امکان خرابی مجدد آن وجود دارد. از همین جهت تصمیم داریم در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با تعویض و قیمت موتور یخچال جنرال الکتریک در اختیارتان قرار دهیم تا با این موضوع آشنا شوید.

کمپرسور یا موتور یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

موتور یا کمپرسور یخچال، مهم ترین قطعه دستگاه است که اصطلاحا به آن مغز یخچال نیز گفته می شود. موتور یخچال یک قطعه‌ی سیاه رنگی است که در پشت دستگاه قرار دارد. وظیفه کمپرسور تولید سرما در محفظه داخلی یخچال است؛ بدین صورت که گاز مبرد توسط لوله ی رفت (لوله فشار گاز) که بر روی بدنه موتور قرار دارد فشرده می شود و سپس با فشار وارد لوله های اواپراتور شده و بعد از خنک شدن در کندانسور دوباره به لوله ی برگشت (لوله مکش گاز) برگردانده می شود و عمل تولید سرما را انجام می دهد.

کمپرسور یا موتور یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

قیمت جدید (سال1402) موتور یخچال جنرال الکتریک

در ادامه قیمت های به روز و جدید انواع برندهای موتور یخچال سال 1402 به صورت تقریبی و بر حسب مدل انواع موتورها برای شما قرار داده شده است. قیمت ها به تومان می باشد. توجه داشته باشید، به دلیل آنکه موتور یخچال جنرال الکتریک قطعه وارداتی است، قیمت آن با توجه به نوسانات ارز متغیر می باشد.  همچنین تفاوت قیمت موتور یخچال به دلیل نوع برند آن ها است. توصیه می شود با کیفیت ترین برند های موتور یخچال را خریداری کنید، هرچند که قیمت انها بالاتر است اما خیالتان از سلامت موتور و اینکه زود دچار خرابی نمی شود آسوده می باشد. برای اطلاع از قیمت روز موتور یخچال با نمایندگی جنرال الکتریک 26153912_021 تماس بگیرید.

قیمت موتور یخچال های تک (Hightech) 1/5  از 1.000.000 تا 1.900.000
قیمت موتور یخچال های تک (Hightech) 1/4  از 1.500.000 تا 1.700.000
قیمت موتور یخچال های تک (Hightech) 1/4+  از 2.500.000 تا 3.200.000
قیمت موتور یخچال سامسونگ (Samsung) 1/5   از 1.200.000 تا 1.700.000
قیمت موتور یخچال سامسونگ (Samsung) 1/4   از 1.500.000 تا 2.100.000
قیمت موتور یخچال سامسونگ (Samsung) 1.4+  از 2.300.000 تا 3.200.000
قیمت موتور یخچال پاناسونیک (Panasonic) 1/5  از 1.300.000 تا 1.900.000
قیمت موتور یخچال پاناسونیک (Panasonic) 1/4  از 1.500.000 تا 1.800.000
قیمت موتور یخچال پاناسونیک (Panasonic) 1/4+  از 2.500.000 تا 2.850.000

همانطور که گفته شد قیمت موتور یخچال جنرال الکتریک ممکن است برای شما زیاد باشد اما در مقایسه با تعمیر این قطعه، مناسب تر به نظر می‌رسد. عمر مفیدی که برای موتور یخچال جنرال الکتریک در نظر گرفته شده برابر با 15 تا 20 سال است و بعد از این مدت مشکلات بسیاری برای این قطعه دیده خواهد شد که شما را مجاب به تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک می‌کند.

موتورهایی که در این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند، دو نوع متفاوت دارند که این دو نوع را می‌توان اینورتری و غیر اینورتری دانست. هر یک از این انواع با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، از قیمت متفاوتی برخوردار هستند و با توجه به اینکه امروزه قیمت‌ها ثبات ندارند، شما باید پیش از تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک درباره‌ قیمت آن اطلاعات کسب کنید.

معمولاً موتورهای غیر اینورتری قیمتی نزدیک به یک میلیون  دارند و موتور یخچال اینورتری هم یک و نیم الی دو میلیون قیمت دارند. این اختلاف قیمت به این علت است که موتور یخچال اینورتر نسبت به غیر اینورتر جدیدتر است، اما انرژی و برق کمتری مصرف می کند؛ همچنین عمر مفید بیشتری نسبت به موتور های معمولی دارد. البته در بیشتر مواقع قیمت موتور همراه با شارژ گاز و سرویس کامل آن به مشتری گفته می شود.

کمپرسور یا موتور یخچال چیست و چگونه کار می کند؟

مراحل تعویض موتور یخچال

در صورتی که در موتور یخچال ایراد مکانیکی و همچنین فشار مثبت در سیستم وجود داشته باشد، برای تعویض موتور یخچال مراحل زیر را طی کنید:

 1. با توجه به مدل یخچال فریزر خود، کمپرسور جدید را از نمایندگی های رسمی فروش قطعات یخچال تهیه فرمایید.
 2. روی کمپرسور در صورت نیاز لوله پروسس و شیر پروسس را نصب کنید؛ توجه داشته باشید که حتما انتهای لوله را با درپوش ببندید.
 3. در این مرحله گاز یخچال باید خالی شود.
 4. به وسیله ی لوله بر، لوله های متصل شده به کمپرسور بریده و کمپرسور معیوب را بردارید؛ حتما لوله های بریده شده را نیز با درپوش مخصوص ببندید.
 5. حال باید از طریق لوله ورودی کندانسور و لوله ساکشن، نیتروژن خشک به داخل سیستم یخچال دمیده شود.
 6. از خروجی کندانسور، فیلتر کثیف را جدا کنید؛ این عمل با شعله انجام می گیرد.
 7. در حین جدا کردن درایر(فیلتر کثیف خروجی کندانسور)، نیتروژن خشک را به داخل سیستم یخچال بدمید تا از طریق درایر خارج شود.
 8. محل اتصال کمپرسور را به طور کامل و دقیق تمیز کنید تا از ورود آلودگی به سیستم جلوگیری شود.
 9. کمپرسور و درایر جدید را در محل مخصوص خود، نصب کنید.
 10. سیستم را وکیوم کرده و هوای داخل سیستم را به طور کامل تخلیه کنید.
 11. گاز یخچال را شارژ کرده و از سیستم را فعال کنید.

توصیه ما به شما این است که به دلیل حساسیت این روند، مراحل تعویض موتور یخچال را حتما به یک متخصص مجرب بسپرید.

مراحل تعویض موتور یخچال

چگونه می توان عمر مفید موتور یخچال را افزایش داد؟

از آنجایی که موتور یخچال جزو اصلی ترین و پرخرج ترین قطعات یخچال می باشد در اینجا با ذکر نکاتی شما را راهنمایی میکنیم تا با رعایت آنها بتوانید عمر مفید موتور یخچال خود را افزایش دهید:

 • محلی که یخچال قرار دارد را چک کنید تا مطمئن شوید که یخچال از اطراف و از پشت 15 سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد. همچنین در معرض هوای خنک باشد.
 • ابتدای فصل گرما در هر سال، پوسته موتور و کندانسور را از گرد و غبار تمیز کنید.
 • برای فشار کمتر به کمپرسور مقدار مواد غذایی را بیش از ظرفیت یخچال بار نکنید.
 • با توجه به آموزش هایی که داده شده درجه یخچال را همیشه بر روی درجه استاندارد قرار دهید.
 • پس از استفاده از یخچال مطمئن شوید که درب آن کامل بسته شده است.
 • لاستیک دور درب یا همان نوار درب را بررسی نمایید تا مطمئن شوید پاره نیست و به طور صحیح کیپ می شود.
 • از باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال خودداری کنید.
 • از جابه جایی زیاد یخچال پرهیز کنید، همچنین نسبت به تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کنید.

چگونه می توان عمر مفید موتور یخچال را افزایش داد؟

چه عواملی می‌تواند باعث خرابی موتور یخچال جنرال الکتریک شود؟

از آنجایی که تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک می‌تواند هزینه‌ی بسیاری را برای شما به وجود آورد، بهتر است مواردی را که باعث مشکل می‌شود را انجام ندهید و مراقبت‌های لازم را داشته باشید تا موتور یخچال شما طول عمر بیشتری پیدا کند. در ادامه برخی از دلایلی که می‌توان آن‌ها را عامل خرابی موتور در نظر گرفت را برای شما بررسی می‌کنیم.

چه عواملی می‌تواند باعث خرابی موتور یخچال جنرال الکتریک شود؟

وجود ناخالصی در موتور یخچال: موتور یخچال باید از هرگونه آلودگی و گرد و غبار به دور باشد، وجود کثیفی و آلودگی در موتور باعث می شود گرما به خوبی جذب نشود، درنتیجه دمای یخچال بالا رفته که موجب فاسد شدن مواد غذایی داخل آن می شود.همچنین داخل آن باید تنها روغن مخصوص موتور وجود داشته باشد، در غیر این صورت امکان دارد موتور دستگاه شما آسیب ببیند.

محل نامناسب قرارگیری یخچال: یکی از موضوعاتی که باید در رابطه با محافظت از موتور یخچال انجام دهید، قرار دادن آن در یک جای مناسب است، چرا که اگر یخچال را در جایی قرار دهید که به اصلاح تراز نیست، فشار زیادی به موتور وارد می‌شود و این فشار می‌تواند به مرور باعث تضعیف و حتی سوختن موتور شود؛ بنابراین برای آنکه نیازی به تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک نباشد، بهتر است یخچال خود را در جای مناسبی قرار دهید.

محل نامناسب قرارگیری یخچال

اختلال در فن موتور: یکی از موضوعاتی که به موتور یخچال آسیب می‌زند را می‌توان بیش از حد گرم شدن آن در نظر گرفت. فنی که برای موتور در نظر گرفته شده است از بالا رفتن دمای موتور جلوگیری می‌کند، بنابراین باید فن موتور یخچال خود را هر چند وقت یک بار چک کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. در صورت خرابی فن، کمپرسور برای تولید سرما مجبور به کارکرد بیشتر می گردد؛ درنتیجه ، این فشار موجب خرابی زودرس موتور شده و افزایش قبض برق را به دنبال دارد.

فرسودگی کمپرسور: طول عمر مفید یک کمپرسور بین ۱۰ تا ۲۰ سال می باشد. اگر عوامل دیگری سبب خرابی موتور نشوند، شما باید بعد از مدت 15 سال حتی اگر موتر یخچالتان همچنان کار می کند اقدام به تعویض آن نمایید. زیرا موتور عمر مفید خود را کرده است.

فرسودگی کمپرسور

ولتاژ بالا و نوسانات برقی: افزایش ولتاژ و نوسانات برق می تواند به سیم پیچ های کمپرسور آسیب برساند و باعث خرابی موتور شود. توصیه می شود در هنگام نصب یخچال و روشن نمودن آن حتما از محافظ برق استفاده نمایید.

از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته یا خراب شده است؟

برخی از مشکلات و خرابی‌هایی که در دستگاه دیده می‌شود، نشان‌دهنده‌ی وجود مشکل برای موتور هستند؛ این دست از مشکلات و موارد را می‌توان شامل مواردی چون:

 1. سرد نبودن کافی یخچال
 2. اختلال در کار فن یخچال
 3. تولید صداهای عجیب و بلند
 4. روشن نشدن یخچال

و موادر دیگر در نظر گرفت. گاهی اوقات مشکل به نحوی است که متخصصین می‌توانند آن را تعمیر کنند اما در برخی از شرایط دیگر متخصصین به تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک می‌پردازند.

از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته یا خراب شده است؟

انواع موتور یخچال

موتورهای استفاده شده در یخچال فریزرها انواع مختلفی دارند اما رایج ترین اشکال آن ها که در دستگاه های خانگی تعبیه می شود، 3 مدل است: 1) رفت و برگشتی، 2) دوار و 3) گریز از مرکز.

از بین این 3 مدل، رایج ترین حالت استفاده شده برای کمپرسور یخچال های استفاده خانگی، مدل رفت و برگشتی است که خود دارای 2 مدل سیلندر پیستونی و مدل خطی می باشد.

البته کمپرسور یخچال مدل های بسیار متنوعی دارد که ما در اینجا فقط رایج ترین آن ها را نام بردیم.

انواع موتور یخچال

تعمیر یا تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک؟

اولین نکته‌ای که در رابطه با تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک باید در نظر بگیرید این است که این کار یک موضوع پیچیده و سخت به نظر می‌رسد و نیاز به دقت زیادی دارد. با توجه به این موضوع تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک باید تنها توسط متخصصین تعمیر یخچال جنرال الکتریک انجام شود تا مشکلی در رابطه با این موضوع به وجود نیاید.

توجه داشته باشید، گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که شما فکر می‌کنید موتور یخچال دچار مشکل شده و باید تعمیر یا تعویض شود؛ اما لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع مشکل از بخش‌های دیگر به نظر می‌رسد، از همین جهت توصیه می‌شود در صورت مشاهده مشکلی در روند کار یخچال با نمایندگی جنرال الکتریک تماس بگیرید و از آن‌ها درخواست بررسی عیوب یخچال خود را داشته باشید. متخصصین با حضور در محل و بررسی دستگاه شما منشا مشکل را پیدا می‌کنند و اگر مشکل از موتور باشد به تعمیر یا تعویض آن می‌پردازند.

سخن آخر

شاید زمانی که با خرابی موتور یخچال روبرو شده اید، از خودتان پرسیده باشید که موتور یخچال را تعمیر کنید بهتر است یا تعویض؟ در پاسخ به این سوال باید گفت تعمیر موتور یک شیوه‌ی کم هزینه و به صرفه به نظر می‌رسد اما هیچ متخصصی تضمین نمی‌کند که موتور تعمیری عمر طولانی داشته باشد و امکان دارد پس از گذشت چند وقت دوباره مشکل برای این بخش به وجود بیاید؛ از همین جهت تعویض موتور یخچال جنرال الکتریک یک پیشنهاد بهتر به حساب می‌آید.

سوالات متداول

چرا تعویض کمپرسور یخچال بهتر از تعمیر آن است؟

در صورتی که کمپرسور خراب تعمیر شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که چقدر دیگر می تواند کار کند. برای همین به جای هزینه اضافی برای تعمیر موتور یخچال، بهتر است آن را تعویض کنید.

هزینه تعمیر یا تعویض موتور یخچال به همراه سرویس مورد نیاز بعد از آن، مثل شارژ گاز یا شستشوی مدار، چقدر می شود؟

بهتر است برای اطلاعات بیشتر با نمایندگی ما تماس بگیرید اما حداکثر می تواند 3.000.000 تومان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

ارور-یخچال-فریزر-جنرال-الکتریک-کد-خطای-FF-شاخص
ارور یخچال فریزر جنرال الکتریک کد خطای FF
تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی
علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی
ارور tc| tF یخچال جنرال الکتریک
ارور tc| tF یخچال جنرال الکتریک + و راهکاریی برای رفع آنها
آبگیری-نکردن-لباسشویی-مابه-شاخص
عیب یابی و رفع مشکل آبگیری نکردن لباسشویی
چرا-دور-تند-ماشین-لباسشویی-کار-نمی-کند-شاخص
چرا دور تند ماشین لباسشویی کار نمی کند؟
راهنمای فارسی لباسشویی جنرال الکتریک
راهنمای فارسی ماشین لباسشویی جنرال الکتریک
علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی
علل بوی سوختگی از ماشین لباسشویی
ارور DF یخچال فریزر جنرال الکتریک
ارور DF یخچال فریزر جنرال الکتریک
سنسور دیفراست یخچال
خرابی سنسور دیفراست یخچال
خرابی رله اورلود یخچال؛ علت و راهکارهای رفع آن
علائم خرابی رله اورلود یخچال و راه های تعمیر آن