شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مواد غذایی داخل یخچالتان یخ بزند و با این موضوع مواجه شده باشید. اگر چه این مسئله کمتر اتفاق می‌افتد و مشکل شایعی نیست، اما در برخی مواقع مشکلاتی را پیش خواهد آورد. یخ زدن خوراکی‌هایی مثل میوه‌ها و نوشیدنی‌ها می‌تواند کیفیت آن‌ها را کم و حتی به صفر نزدیک کند؛ پس بروز چنین مشکلی برای هیچ‌کس خوشایند نخواهد بود. به همین علت تصمیم گرفتیم این مشکل را بررسی و راهنمایی‌های لازم برای رفع آن را در این مقاله ذکر کنیم.

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

کار یخچال مشخص است، خنک کردن و تازه نگه‌داشتن مواد غذایی. عملکرد یخچال و فریزر از یکدیگر مجزا خواهد بود، پس اگر هر یک از آن‌ها قرار باشد کار دیگری را بر عهده بگیرد باید به یقین برسید که مشکلی وجود دارد. یخچال و فریزر هر دو برای حفظ کیفیت و سلامت خوراکی‌ها طراحی‌شده‌اند. در حالی که یخچال خنک‌سازی و فریزر وظیفه منجمد کردن مواد غذایی را بر عهده دارد؛ بنابراین اگر حس کردید که مواد غذایی داخل یخچال در حال انجماد هستند، ممکن است علت یک یا چند مورد از موارد زیر باشد.

فضای ذخیره‌سازی

از ابتدایی‌ترین مواردی که ممکن است منجر به انجماد خوراکی در یخچال شود، فضای نامناسب چیدمان مواد غذایی درون یخچال یا پر بودن بیش از حد آن خواهد بود. زمانی که یک ماده غذایی جلوی منافذ و دریچه‌های هوا را بگیرد، دما به صورت مناسب و یکسان در همه جای یخچال پخش نخواهد شد. در این مواقع ممکن است در بخشی از دستگاه سرما گیر بیفتد و باعث یخ زدن محتویات درون یخچال شود. حتی در مواردی که یخچال به اندازه کافی پر نیست هم ممکن است هوای سرد، باعث شود خوراکی موجود در قفسه‌های پایین منجمد شوند.

مشکل در تنظیمات دما

توجه داشته باشید که دمای مطلوب و مناسب یخچال بین ۳۸ تا ۴۰ درجه فارنهایت خواهد بود، بنابراین اگر احساس کردید مواد غذایی بیش از حد نیاز سرد شده اند و یا در حال انجماد هستند، به تنظیمات دما توجه داشته باشید، چرا که احتمالا باید دما را تغییر دهید. تنظیم دمای یخچال در درجه پایین یکی از مشکلات رایجی است که به خصوص هنگام تغییر فصل باعث یخ زدن مواد غذایی در یخچال می‌شود.

مشکل در واشر یخچال

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مشکل در لاستیک دور درب یخچال باعث ورود هوای گرم به درون یخچال می‌شود، چرا که در این شرایط قطعات یخچال، بیشتر کار می‌کنند تا بتوانند این کمبود را جبران کنند. این مشکل نیز می‌تواند باعث یخ زدن مواد خوراکی درون یخچال شود.

بیشتر بخوانید:  آموزش کامل تعویض بلبرینگ جاروبرقی

کثیف بودن سیم‌پیچی

اگر سیم‌پیچی‌ها کثیف، چرب و مملو از گرد و غبار باشند، کمپرسور باید بیشتر از حد معمول و در زمان طولانی‌تری کار کند تا دمای فریزر در حالت انجماد حفظ شود. در برخی از مدل‌ها، هم‌زمان با افزایش کارکرد کمپرسور، یخچال هم بیشتر از حد نیاز کار خواهد کرد که این موضوع باعث سرد شدن محیط درون یخچال و یخ زدن مواد غذایی می‌شود.

مشکل در ترموستات

ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور موتور، فن اواپراتور و موتور فن کندانسور هدایت می‌کند. اگر ترموستات کنترل دما به خوبی کار نکند و به عبارتی معیوب باشد، باعث می‌شود که سیستم مبرد بیش از حد لازم کار کند؛ بنابراین در نتیجه یخچال فراتر از نیاز سرد خواهد شد.

برای تشخیص عیب در ترموستات، این قطعه را از کمترین تنظیم خود به بالاترین حد بچرخانید و گوش کنید، اگر صدای کلیک کردن را شنیدید که ترموستات مشکلی ندارد، اما اگر صدا نکرد از یک مولتی متر برای تست ترموستات استفاده کنید. اگر ترموستات دچار مشکل است باید اقدام به تعویض آن کنید.

مشکل در ترمیستور

ترمیستور یخچال

ترمیستور یخچال

ترمیستور قطعه‌ای در یخچال است که دمای هوا را کنترل کرده و درجه حرارت را به صفحه کنترل می‌فرستد. سپس برد کنترل بر اساس عملکرد ترمیستور، برق کمپرسور و فن اواپراتور را تنظیم می‌کند. اگر این قطعه دچار عیب و ایراد شود، ممکن است که فن اواپراتور یا کمپرسور بیش از حد کار کنند، در نتیجه یخچال بیش از اندازه خنک خواهد شد.

برای تشخیص عملکرد این قطعه باید از یک مولتی متر کمک بگیرید. مقاومت این قطعه هم‌زمان با دمای یخچال تغییر پیدا می‌کند. اگر ترمیستور پیوستگی نداشت و در آن تغییر ایجاد نشد، باید این قطعه را تعویض کنید.

مشکل در صفحه کنترل اصلی

یکی دیگر از دلایل بیش از حد خنک نشدن یخچال، مشکل در صفحه کنترل اصلی آن است؛ هرچند که این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد. قبل از اقدام به تعمیر یا تعویض به دست خود مطمئن شوید که توانایی تعمیر این قطعه را دارید تا مشکلات جدی تر را ایجاد نکنید.

مشکل در برد کنترل دما

برد کنترل دما نیز ولتاژ مورد نیاز موتور و فن را تامین می‌کند. اگر این قطعه از یخچال معیوب شود، ممکن است که ولتاژ را به شکلی مداوم به کمپرسور یا فن منتقل کند. پس یخچال با خنکی بیش از حد مواجه می‌شود و احتمال دارد مواد غذایی درون آن منجمد شوند.

جمع‌بندی

در این مقاله مشکل یخ زدن مواد غذایی درون یخچال را بررسی کردیم. مشکلاتی که با چند حرکت ساده حل می‌شوند. اگر احساس می‌کنید که مهارت کافی در حل مشکلات یخچال را دارید، حتما خودتان دست به کار شوید، اما اگر در این کار شک دارید از توانایی و مهارت یک تعمیرکار متخصص استفاده کنید تا تعمیر به درستی صورت گیرد.