نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

اصلی ترین دلایل یخ زدن یخچال ساید جنرال الکتریک همراه با نحوه رفع آن

مهم ترین دلایل یخ زدن یخچال ساید جنرال الکتریک

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مواد غذایی داخل یخچالتان یخ بزند و با این موضوع مواجه شده باشید. اگر چه این مسئله کمتر اتفاق می‌افتد و مشکل شایعی نیست، اما در برخی مواقع مشکلاتی را پیش خواهد آورد. یخ زدن خوراکی‌هایی مثل میوه‌ها و نوشیدنی‌ها می‌تواند کیفیت آن‌ها را کم و حتی به صفر نزدیک کند؛ پس بروز چنین مشکلی برای هیچ‌کس خوشایند نخواهد بود. به همین علت تصمیم گرفتیم این مشکل را بررسی و راهنمایی‌های لازم برای رفع آن را در این مقاله ذکر کنیم.

علت یخ زدن ساید جنرال الکتریک

سوال مهمی که در حال حاضر برای شما پبش آنده این است که علت یخ زدن ساید جنرال الکتریک چیست؟ در واقع باید به شما بگویم که یخچال ساید شما باید در حالی که همیشه خنک است طوری باشد که باعث یخ زدن مواد غذایی یا خود یخچال نشود. کنترل دمای یخچال شما بسیار آسان است و با بررسی هایی مانند فصل و دمایی که داخل خانه شما حاکم است میتوان آن را به بهترین نحو تنظیم کرد. برای مثال شما در تابستان باید دمای یخچال خود را بالا ببرید تا ساید شما سرمای بیشتری را تولید کند و بلعکس در زمستان دما را باید پایین بیاویرید تا مواد غذایی شما یخ نزند.

اگر برای شما سوال شده در حال حاضر دمای یخچال خود را روی چه درجه ای قرار دهید در ادامه آن را به شما آموزش میدهیم.

تنظیم دمای یخچال

یخچال ها به صورت کلی به دو بخش ترموساتی و دیجیتالی تقسیم میشوند و طبیعتا هر کدام از آن ها تنظیمات خاص خودشان را دارد که در ادامه به آن میپردازیم:

 دمای متناسب یخچال های ترموساتی ساید بای ساید

درجه متناسب: 2

درجه متناسب فریزر: -18

درجه متناسب یخچال در تابستان: 4 الی 5

در مناسب فریزر در تابستان: -20

درجه متناسب یخچال در زمستان: 2 الی 3

درجه متناسب فریزر در یخچال: -17

دمای متناسب یخچال های دیجیتالی ساید بای ساید

درجه متناسب: 7

درجه متناسب فریزر: -18

درجه متناسب یخچال در تابستان: 3 الی 4

در مناسب فریزر در تابستان: -18 الی -20

درجه متناسب یخچال در زمستان: 4 الی 5

درجه متناسب فریزر در یخچال: -16 الی -19

البته برای بررسی آسان تر و راحت تر شما میتوانید از یک دما سنج استفاده کنید. یعنی شما دما سنج را به مدت 12 الی 24 ساعت داخل یخچال خود قرار میدهید و اجازه میدهید تا دماسنج دمای واقعی را به شما نشان دهد. در این حالت مهم نیست یخچال شما از چه نوعی است، در واقع شما هوای درحال جریان را دریافت میکنید. و طبق عددی که دریافت میکنید میتوانید خودتان تحلیل کنید چه هوایی برای خانه شما مناسب است.

دما سنج یخچال

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال ساید

کار یخچال مشخص است، خنک کردن و تازه نگه‌داشتن مواد غذایی. عملکرد یخچال و فریزر از یکدیگر مجزا خواهد بود، پس اگر هر یک از آن‌ها قرار باشد کار دیگری را بر عهده بگیرد باید به یقین برسید که مشکلی وجود دارد. یخچال و فریزر هر دو برای حفظ کیفیت و سلامت خوراکی‌ها طراحی‌شده‌اند. در حالی که یخچال خنک‌سازی و فریزر وظیفه منجمد کردن مواد غذایی را بر عهده دارد؛ بنابراین اگر حس کردید که مواد غذایی داخل یخچال در حال انجماد هستند، ممکن است علت یک یا چند مورد از موارد زیر باشد.

[irp posts=”2845″ name=”دلایل اصلی صدا دادن یخچال جنرال الکتریک”]

البته که باید توجه کنید حجم مواد غذایی که داخل یخچال گذاشته چقدر است. یعنی اگر بیشتر از ظرفیت آن مواد غذایی پر کنید امکان یخ زدن بسیار بالاست. پس تا حد امکان  اندازه ای یخچال را پر کنید که جا برای رفت و آمد هوا باقی باشد. اما در کنار این ها باید دقت کنید که کم بودن مواد غذایی هم میتواند باعث یخ زدن آنها بشود اما به صورت کلی یه استانداردی را باید در نظر بگیرید و نسبت به آن یخچال خود را پر کنید.

فضای ذخیره‌سازی

از ابتدایی‌ترین مواردی که ممکن است منجر به انجماد خوراکی در یخچال شود، فضای نامناسب چیدمان مواد غذایی درون یخچال یا پر بودن بیش از حد آن خواهد بود. زمانی که یک ماده غذایی جلوی منافذ و دریچه‌های هوا را بگیرد، دما به صورت مناسب و یکسان در همه جای یخچال پخش نخواهد شد. در این مواقع ممکن است در بخشی از دستگاه سرما گیر بیفتد و باعث یخ زدن محتویات درون یخچال شود. حتی در مواردی که یخچال به اندازه کافی پر نیست هم ممکن است هوای سرد، باعث شود خوراکی موجود در قفسه‌های پایین منجمد شوند.

مشکل در تنظیمات دما یخچال ساید

توجه داشته باشید که دمای مطلوب و مناسب یخچال بین ۳۸ تا ۴۰ درجه فارنهایت خواهد بود، بنابراین اگر احساس کردید مواد غذایی بیش از حد نیاز سرد شده اند و یا در حال انجماد هستند، به تنظیمات دما توجه داشته باشید، چرا که احتمالا باید دما را تغییر دهید. تنظیم دمای یخچال در درجه پایین یکی از مشکلات رایجی است که به خصوص هنگام تغییر فصل باعث یخ زدن مواد غذایی در یخچال می‌شود.

مشکل در واشر یخچال

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مشکل در لاستیک دور درب یخچال باعث ورود هوای گرم به درون یخچال می‌شود، چرا که در این شرایط قطعات یخچال، بیشتر کار می‌کنند تا بتوانند این کمبود را جبران کنند. این مشکل نیز می‌تواند یکی از دلایل یخ زدن یخچال ساید شما و  مواد خوراکی درون یخچال بشود.

برای اطمینان از اینکه لاستیک یخچال شما سالم است یا نه یک ورق کاغذ را میان درب و یخچال بگذارید. در صورتی که کاغذ از میان درب سر خورد و افتا به این معنی است که لاستیک درب یخچال شما نیاز به تعویض دارد. و در غیر این صورت لاستیک یخچال شما سالم است.

کثیف بودن سیم‌پیچی

اگر سیم‌پیچی‌ها کثیف، چرب و مملو از گرد و غبار باشند، کمپرسور باید بیشتر از حد معمول و در زمان طولانی‌تری کار کند تا دمای فریزر در حالت انجماد حفظ شود. در برخی از مدل‌ها، هم‌زمان با افزایش کارکرد کمپرسور، یخچال هم بیشتر از حد نیاز کار خواهد کرد که این موضوع باعث سرد شدن محیط درون یخچال و یخ زدن مواد غذایی می‌شود.

مشکل در ترموستات

ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور موتور، فن اواپراتور و موتور فن کندانسور هدایت می‌کند. اگر ترموستات کنترل دما به خوبی کار نکند و به عبارتی معیوب باشد، باعث می‌شود که سیستم مبرد بیش از حد لازم کار کند؛ بنابراین در نتیجه یخچال فراتر از نیاز سرد خواهد شد.

برای تشخیص عیب در ترموستات، این قطعه را از کمترین تنظیم خود به بالاترین حد بچرخانید و گوش کنید، اگر صدای کلیک کردن را شنیدید که ترموستات مشکلی ندارد، اما اگر صدا نکرد از یک مولتی متر برای تست ترموستات استفاده کنید. اگر ترموستات دچار مشکل است باید اقدام به تعویض آن کنید.

مشکل در ترمیستور

ترمیستور یخچال
ترمیستور یخچال

ترمیستور قطعه‌ای در یخچال است که دمای هوا را کنترل کرده و درجه حرارت را به صفحه کنترل می‌فرستد. سپس برد کنترل بر اساس عملکرد ترمیستور، برق کمپرسور و فن اواپراتور را تنظیم می‌کند. اگر این قطعه دچار عیب و ایراد شود، ممکن است که فن اواپراتور یا کمپرسور بیش از حد کار کنند، در نتیجه یخچال بیش از اندازه خنک خواهد شد.

برای تشخیص عملکرد این قطعه باید از یک مولتی متر کمک بگیرید. مقاومت این قطعه هم‌زمان با دمای یخچال تغییر پیدا می‌کند. اگر ترمیستور پیوستگی نداشت و در آن تغییر ایجاد نشد، باید این قطعه را تعویض کنید.

[irp posts=”2453″ name=”اصلی ترین دلایل خرابی و درست کار نکردن یخ ساز یخچال”]

مشکل در صفحه کنترل اصلی

یکی دیگر از دلایل بیش از حد خنک نشدن یخچال، مشکل در صفحه کنترل اصلی آن است؛ هرچند که این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد. قبل از اقدام به تعمیر یا تعویض به دست خود مطمئن شوید که توانایی تعمیر این قطعه را دارید تا مشکلات جدی تر را ایجاد نکنید.

مشکل در برد کنترل دما

برد کنترل دما نیز ولتاژ مورد نیاز موتور و فن را تامین می‌کند. اگر این قطعه از یخچال معیوب شود، ممکن است که ولتاژ را به شکلی مداوم به کمپرسور یا فن منتقل کند. پس یخچال با خنکی بیش از حد مواجه می‌شود و احتمال دارد مواد غذایی درون آن منجمد شوند.

علت یخ زدن ساید مابه

امکان اینکه شما درب یخچال خود را باز کنید و با سرمای زیا و بیش از حد روبه رو بشوید. این اتفاق باعث میشود که یخچال شما به مرور شروع به یخ زدن بکند و این یخ زدگی میتواند باعث شود سرما به مواد غذایی شما نفوذ کند و همانطور که میدانید یخ زدن بعضی از مواد غذایی باعث خرابی آن میشود. در این لحضه شما باید پیگیری کنید تا علت یخ زدن ساید مابه خود را پیدا کنید. برای  دریافت سوال خود میتوانید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت یخ زدن ساید با برفک زدن

یخچال ها به صورت عادی نباید برفک بزنند و در این صورت شما باید دنبال علت این موضوع باشید. اگر یخچال ساید شما برفک زده باید بدانید این مشکل از لاستیک یا قسمت های مکانیکی و دیفراست یخچال شماست. توصیه ما به شما این است که برای تعمیر یا تعویض این قطعات حتما از یک تعمیر کار کمک بگیرید و خودتان دست به کار نشوید.

اما علت یخ زدن ساید مابه میتوان به قسمت هایی مانند: بالا ببودن دمای یخچال، مداوم کار کردن کمپرسور یا موتور، اختلال در ترموسات و یا زیاد بودن گاز یخچال میتواند از دلایل یخ زدن ساید مابه باشد. در بیشتر اوقات یخ زدگی ساید شما با چک کردن و حل کردن این مشکلات حل میشود اما اگر همچنان مشکل ساید شما حل نشد بهتره با کمک یک تکنسین ماهر اندازده دریچه دمپر ساید مابه خود را چک کنید. البته که این موارد خیلی کمتر برای دستگاه شما اتفاق می افتد اما باز هم در صورت حل نشدن مشکل میتوانید این موارد را بررسی کنید.

علت یخ زدن صفحه داخلی ساید مابه

اگر صفحه داخلی ساید شما یخ میزند باید به قسمت فاظلاب یخچال خود را برسی کنید. در بعضی مواقع لوله فاظلاب دستگاه به علت های مختلف میگیرد. و آبی که برای خنثی کردن برفک یخچال به بیرون باید برود راهی به بیرون ندارد و داخل خود دستگاه باقی میماند و با سرمای داخل ساید شروع به برفک زدن یا یخ زدن  دستگاه شما میشود یکی از مهم ترین علت یخ زدن ساید مابه شما است.

در ادامه باهم راه های حل کردن یخ زدگی ساید مابه را بررسی میکنیم:

در ایندا با کمک یک میله که قابلیت خن شدن را دارد را مانند سیخ کباب یا میله چوب لباسی را به آرامی به طوری که به لوله فاظلاب یخچال شما آسیبی نزند داخل لوله کنید. این کار باعث میشود که مواد غذایی یا هر چیزی که مانع بیرون رفتن آب شدن از بین برود. در ادامه با کمک کتری مسیر را با آب جوش بشورید و کاسه یا سینی کمپرسور را تخلیه کنید.

علت یخ زدن ساید وایت هاوس

در زمانی که این چنین مشکلی بری شما پیش آمده بهتره که در درجه اول ساده ترین راه را برای بررسی انتخاب کنید و برای شروع برق دستگاه را چک کنید. یعنی توجه کنید که آیا المنت یا تایمر دستگاه به درستی کار میکنند؟ چون این قسمت ها مسولیت کنترل برفک و یخ زدگی یخچال را بر عهده دارند. بهتره برای جلو گیری از این اتفاق یخچال خود را در هر 3 الی 4 ماه سرویس کنید. در واقع این اتفاق میتواند باعث شود قسمت های دیگری هم که در معرض یخ زدگی و خراب شدن هستند پیشگیری شود.

جمع‌بندی

در این مقاله مشکل یخ زدن مواد غذایی درون یخچال را بررسی کردیم. مشکلاتی که با چند حرکت ساده حل می‌شوند. اگر احساس می‌کنید که مهارت کافی در حل مشکلات یخچال را دارید، حتما خودتان دست به کار شوید، اما اگر در این کار شک دارید از توانایی و مهارت یک تعمیرکار متخصص استفاده کنید تا تعمیر به درستی صورت گیرد.

سوالات متداول

دما سنج ها را میتوان برای هر دو نوع یخچال استفاده کرد؟

بله دما سنج ها یک دمای مشخص را به شما میدهند اما شما باید دمای به دست مده را نصبت به نوع دستگاه تنظیم کنید.

در صورت خرابی برد روی دمای یخچال تاثیر منفی گذاشته میشه؟

بله در صورت خربی برد یخچال شروع به کم شدن دما میکنه و شاید به جایی برسه که دیگه یخچال شما اصلا سرد نشه

در صورت خرابی ترموسات باید آن را تعویض کنیم؟

ترموسات ها یکی از مهم ترین قطعات برای سرد شدن یخچال و تنظیم دما هستنددر صورت خرابی باید آن را به سرعت تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

چند ساعت بعد از جابجایی یخچال را به برق بزنیم؟
راهنمای کامل روشن کردن یخچال بعد از جابجایی
کدام درجه یخچال سردتر است؟
کدام درجه یخچال سردتر است؟
تعمیر و تعویض فیلتر یخچال پروفایل
تعویض فیلتر یخچال پروفایل
شستن پتو با لباسشویی
چگونه پتو را با لباسشویی بشوییم؟
ترموستات یخچال
ترموستات یخچال
در-مورد-برچسب-انرژی-چقدر-میدانید-شاخص
در مورد برچسب انرژی چقدر میدانید؟
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
تاثیر-قطعی-برق-بر-لوازم-خانگی-شاخص
تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی