نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

تیک تیک کردن یخچال مابه

تیک تیک کردن یخچال مابه

در خانه همه ما حداقل یک یخچال است که می‌تواند یکی از مدل‌های جدید و پیشرفته با تکنولوژی خاص یا نه از مدل‌های قدیمی و ساده با سیستم معمولی باشد. یخچال یکی از وسیله‌های الکتریکی به‌حساب می‌آید که در تابستان و زمستان و به صورت شبانه روز در حال کار کردن است و وقفه‌ای حین کار ندارد.

اما این وسیله پرکار یک مشکل شایع دارد و آن هم این است که صدای بسیار زیادی از خود تولید می‌کند که این مشکل یا ضعف در بیشتر یخچال‌های نسل جدید وجود دارد البته یخچال‌های قدیمی هم کم از این دست مشکلات ندارند. در ادامه به بررسی علل تیک تیک کردن یخچال مابه می‌پردازیم تا با این موضوع آشنا شوید.

علت صدای یخچال فریزر مابه

یخچال‌های پیشرفته و امروزی دارای سیستم برفک زدایی هستند و باعث می‌شود هر از چند گاهی به کار بیفتد و برفک را از بدنه فریزر جدا کند. این فرآیند کمی صدا ایجاد می‌کند، اما همیشگی نیست و بعد از اتمام برفک زدایی، آن صدا هم قطع می‌شود.

اما وقتی صدا بیش از حد معمول و یا غیر طبیعی باشد، قطعا یک دلیلی وجود دارد و برای پیدا کردن این دلیل باید با تعمیرکار حرفه‌ای یخچال فریزر مابه تماس گرفت، ولی اگر خودتان قصد عیب یابی دارید، باید تمامی قطعات و اتصالات را بررسی و صدای تولید شده را ردیابی کنید. در این حالت باید دقت زیادی داشته باشید و منشا صدا را شناسایی کنید؛ در این حالت که مشخص شد صدا از کدام بخش یخچال است می‌توانید راحت تر مشکل را پیدا و آن را برطرف کنید. در این مورد می توانید مقاله صدا دادن یخچال مابه را مطالعه کنید.

از عمده ترین دلایل تیک تیک کردن یخچال مابه

  • خراب شدن فن موتور اواپراتور

یکی از دلایلی که می‌تواند باعث خرابی فن موتور اواپراتور یخچال مابه شود، برخورد ضربه یا فرسودگی آن است. وقتی موتور ضربه خورده باشد یا موتور فن دچار فرسودگی شود، باعث می‌شود فن روان کار نکند و با بدنه خود درگیر باشد؛ و باعث ایجاد صدایی ممتد و یا تیک تیک می‌شود؛ که در این صورت توصیه می‌شود موتور فن را تعویض نمایید زیرا در صورت تعمیر، ممکن است پس مدت کوتاهی دوباره فن دچار مشکل شود و ایجاد صدا کند.

  • خراب شدن موتور فن کمپرسور

یکی از مهمترین بخش‌های موجود در یخچال‌های نسل جدید و پیشرفته، موتور فن کمپرسور است که وظیفه آن خنک کردن کمپرسور هست. یکی دیگر از وظیفه‌های آن عبور دادن هوای داغ از مسیر تخلیه آب به منظور بخار کردن این آب است.

به دلیل اینکه در برخی یخچال‌ها موتور فن در زیر یخچال جاسازی می‌شود، احتمال دارد در اثر ضربه یا گرد و غبار با مشکل مواجه شود. وقتی موتور فن کمپرسور دچار مشکل شود ایجاد سر و صدا می‌کند؛ اما نشانه‌های دیگری نیز دارد که می‌توان به پایین آمدن دما یخچال اشاره کرد.

از مهمترین دلایل خراب شدن موتور فن کمپرسور کثیف شدن آن است. اگر این اتفاق افتاده باشد، باید تمامی مسیر موتور کمپرسور و خود موتور تمیز و روغن کاری شود. البته درصورتی‌که فن خراب شده یا موتور پوسیده باشد، باید تعویض گردد، زیرا باعث ایجاد سر و صدا بسیار می‌شود.

  • معیوب بودن کمپرسور و مشکل در اتصالات موتور

وقتی کمپرسور یا اتصالات موتور آسیب دیده باشند، باعث تولید صدای بسیار زیادی می‌شوند که در ادامه به شرح این موضوع می‌پردازیم:

موتور یخچال‌ها بر روی بدنه و پایه‌ای درون یخچال قرار می‌گیرند و خود درون محفظه‌ای است که در در برابر هرگونه ضربه و یا رطوبت محافظت می‌کند. موتورها بر روی لرزه‌گیرهایی سوار می‌شوند که لرزه موتور را می‌گیرند و اجازه تولید صدا را نمی‌دهند. وقتی این اتصالات محکم باشند، نباید صدای زیادی از یخچال شنیده شود، اما در صورت ضربه دیدن، لق شدن محفظه، شل شدن پیچ‌ها و یا خراب شدن ضربه‌گیرها صدای موتور بیشتر می‌شود؛ البته توجه داشته باشید که موتور هم مانند دیگر قطعات، یک عمر مفید دارد و اگر به آخر عمر خود برسد باعث ایجاد صدا در یخچال فریزر شما می‌شود.

  • عوامل دیگر تولید صدا در یخچال فریزر

عوامل زیادی وجود دارند که باعث ایجاد صدا در یخچال می‌شوند. با رعایت کردن شرایط درست و بررسی، می‌توان از ایجاد صدای بلند یخچال جلوگیری کرد. موارد دیگری که می‌توانند باعث ایجاد صدا شوند:

  • تراز نبودن یخچال
  • قرار دادن یک شی درون یخچال که تولید صدا بکند
  • خراب بودن پره‌های فن
  • شل شدن واشرها، پیچ‌ها و مهره‌ها

دلایلی که می‌توانند باعث سر و صدای بلند و عجیب یخچال مابه شوند در بخش بالا مشخص شدند. توصیه می‌شود برای حل مشکل صدای تیک تیک یخچال مابه و عیب یابی با یک تعمیرکار تخصصی یخچال مابه تماس بگیرید تا اقدامات لازم را به خوبی انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

اجزاء یخچال فریزر جنرال الکتریک
اجزاء یخچال فریزر جنرال الکتریک
سرد نکردن یخچال
7 دلیل سرد نکردن یخچال
صدا-دادن-یخچال-وایت-هاوس-شاخص
صدا دادن یخچال وایت هاوس
نحوه-تراز-کردن-یخچال-فریزر-شاخص
نحوه تراز کردن یخچال فریزر
راهکارهای-افزایش-عمر-مفید-ظرفشویی-پروفایل-شاخص
راهنمای جامع افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی
قفل کودک ماشین ظرفشویی
نحوه فعال سازی و غیرفعال سازی قفل کودک در ماشین ظرفشویی
راهنمای-فارسی-ظرفشویی-جنرال-الکتریک-شاخص
راهنمای فارسی ظرفشویی جنرال الکتریک
ارور-یخچال-فریزر-جنرال-الکتریک-کد-خطای-FF-شاخص
ارور یخچال فریزر جنرال الکتریک کد خطای FF
تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی
علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی
ارور tc| tF یخچال جنرال الکتریک
ارور tc| tF یخچال جنرال الکتریک + و راهکاریی برای رفع آنها