نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

خرابی آبسردکن

علت خرابی آبسردکن و نحوه تعمیر آن| جنرال الکتریک

آبسردکن جز آن دسته از مواردی است که در فصل گرما به ویژه در محیط های عمومی از نقش حیاتی برخوردار است. حال اگر آبسرد کن شما در منزل یا محیط کار خراب شود و یا به درستی کار نکند راه حل چیست؟ و چه باید کنید؟ ما در این مقاله به بررسی دلایل خرابی آب سردکن و چگونگی تعمیر آن می پردازیم تا بتوانید با استفاده از مطالب ما مشکل خرابی آبسرد کن خود را رفع کنید. پیش از آن‌که وارد بحث خرابی آبسردکن شویم، بهتر است با نکات مهمی در مورد چگونگی مراقبت از آبسردکن آشنا شوید:

نکات مهم در مورد نگهداری دستگاه آبسردکن

  • دستگاه آب سرد کن را در مکانی قرار دهید که زمین زیر آن صاف باشد و آبسردکن روی آن به صورت کاملاً تراز قرار گرفته باشد.
  • از قرار دادن دستگاه آبسردکن در معرض تابش مستقیم نور خورشید و یا در مجاورت منابع گرمایی مثل اجاق گاز، شومینه، پکیج و … خودداری کنید.
  • برای آبسردکن‌هایی که در محیط‌های عمومی مثل دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس، ادارات و … قرار دارند، از یک برنامه زمان‌بندی سرویس دوره ای پیروی کنید تا از بروز اختلالات جدی و پرهزینه پیشگیری شود.

دلایل خرابی آبسردکن چیست؟

در ادامه مطلب به 5 مورد از علل خرابی آبسردکن‌ جنرال الکتریک می‌پردازیم:

1. قطع جریان برق ورودی به دستگاه

ابتدا جریان برق وارد شده به دستگاه را بررسی کنید. شاید مشکل از اُفت بیش از حد ولتاژ برق شهر و یا خراب شدن دکمۀ پاور دستگاه باشد که در این صورت باید نسبت به تعویض آن اقدام شود. البته بروز اختلال در عملکرد ترموستات که کار تنظیم دمای آبسردکن را بر عهده دارد هم می‌تواند باعث کارکرد نادرست آن باشد؛ که در این صورت باید نسبت به تنظیم مجدد ترموستات اقدام شود. ترموستات یک قطعه حساس به دما است که پس از تنظیم دمای آبسردکن اقدام به تنظیم دمای آب و مدیریت روند خاموش و روشن شدن دستگاه می‌کند.

2. خرابی برد دستگاه آبسردکن

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث از کار افتادن دستگاه آبسردکن شود، خراب شدن برد آن است که عملکرد آبسردکن را متوقف می‌نماید. در این صورت لازم است که دستگاه توسط یک تکنسین متخصص آبسردکن جنرال بررسی و در صورت نیاز برد دستگاه تعمیر یا تعویض شود.

3. سوختگی خازن

گاهی علت خراب شدن آبسردکن، بروز مشکل در سیستم برد آن نیست. بلکه تنها ممکن است که خازن بُرد آن دچار آسیب‌ دیدگی و سوختگی شده باشد که در این صورت با تعویض خازن می‌توان دستگاه را دوباره مورد استفاده قرار داد.

4. آسیب دیدن موتور دستگاه آب سرد کن

خرابی موتور دستگاه آبسردکن نیز می‌تواند باعث کار نکردن آن شود. این مشکل نیز از جمله مواردی است که حتماً باید زیر نظر یک  تعمیرکار متخصص آبسردکن مورد بررسی قرار گیرد.

5. بروز ایراد در سیم‌کشی‌های داخلی و اتصالات دستگاه

هر نوع آسیب دیدگی، و یا قطع شدن اتصالات دستگاه که می‌تواند ناشی از حمل و نقل نادرست و یا استقرار دستگاه در مکان غیر مجاز باشد، بر روی عملکرد دستگاه تأثیر می‌گذارد و باید مورد عیب یابی و تعمیر قرار بگیرد.

ایرادات دستگاه آبسردکن

خرابی دستگاه آبسردکن باعث بروز مشکلاتی می شود. از جمله:

1. سرد نکردن آب

چنان‌چه قسمت خنک کننده دستگاه و لوله‌های سرد کننده آن عملکرد خود را به درستی انجام ندهند، دستگاه نمی‌تواند آب سرد مورد نیاز را تأمین کند. همچنین اگر ظرفیت دستگاه متناسب با حجم  تقاضای آب (مثل محیط های شلوغ) نباشد، به دستگاه این امکان را نمی‌دهد که بتواند آب خنک مورد نیاز همگان را تأمین نماید و همیشه آب دستگاه گرم خواهد بود.

2. وجود سر و صداهای عجیب از داخل دستگاه و یا بوق زدن ممتد

هر گونه گیر کردن آرمیچر موتور خنک کنندۀ کندانسور یا شُل شدن پیچ‌ها در بخش های مختلف آبسردکن می‌تواند باعث شنیده شدن سروصداهای ناهنجار و بوق ممتد از داخل دستگاه شود. لذا این مشکل می‌تواند با یک سرویس ساده و آچارکشی دستگاه برطرف شود.

3. وجود بوی نامطبوع و جرم در داخل آب

اگر مخزن آبسردکن به موقع تخلیه نشود و آب به مدت زیاد به صورت راکد در آن باقی بماند، باعث ایجاد کپک و قارچ می‌شود. تعویض نشدن به موقع فیلترهای مصرفی دستگاه آبسردکن نیز در ایجاد بوی نامطبوع دخالت دارد.

4. چکه و نشتی آب

بسته نشدن کامل دریچه پشت آبسردکن و سرریز شدن آب به داخل سینی تخلیه و لبریز شدن سینی تخلیه می‌تواند باعث مرطوب شدن دور دستگاه شود. همچنین هر گونه بروز اشکال در عملکرد شیرهای ورودی و خروجی و یا شکستگی آنها یا نشت از محل اتصالات می‌تواند باعث چکه و نشتی دستگاه شود.

5. یخ زدن دستگاه

بر هم خوردن تنظیمات دمای آبسردکن که ناشی از بروز اختلال در عملکرد ترموستات کنترل دما است، می‌تواند باعث یخ زدن دستگاه شود.

6.خارج نشدن آب از خروجی آبسردکن

اصلی‌ترین دلیل خارج نشدن آب از شیر آبسردکن می‌تواند ناشی از قطع بودن آب شهر یا بسته شدن شیر پشت دستگاه باشد. در برخی از دستگاه‌های آبسردکن، در صورت قطع شدن برق، شیر دستگاه نیز به درستی عمل نمی‌کند و قطع می‌شود. به غیر از این موارد، هرگونه رسوب گرفتن در داخل لوله‌های منتهی به شیر خروجی نیز می‌تواند باعث بروز ایراد در شیر خروجی آب شود.

در صورت مشاهده این مشکلات سریعا برای رفع آن اقدام نمایید

سخن پایانی

انتظار ما از یک دستگاه آبسردکن انتظار خیلی زیادی نیست: تأمین آب گوارا و خنک در روزهای گرم سال و رفع عطش مراجعین و مهمانان ما. در پایان این بحث به شما توصیه می‌کنیم که از خدمات سرویس دوره ای آبسردکن ما برخوردار شوید و پیش از آن که دستگاه آبسردکن شما با نقص فنی جدی مواجه شود، اقدام به رفع ایرادات بالقوۀ آن نمایید. هر گونه اطلاع از ساختار داخلی و نحوه عملکرد دستگاه آبسردکن می‌تواند از بروز خسارت‌های مالی بیشتر و هزینه‌های بالاتر تعمیرات یا تعویض قطعات جلوگیری به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 5 =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

نحوه-چیدمان-مواد-غذایی-در-یخچال-جنرال-الکتریک-شاخص
راهنمای چیدمان داخل یخچال فریز
 لباسشویی تک شیر و دو شیر چه تفاوتی با هم دارند؟
 لباسشویی تک شیر و دو شیر چه تفاوتی با هم دارند؟
تعمیر و تعویض فیلتر یخچال پروفایل
تعویض فیلتر یخچال پروفایل
شستن پتو با لباسشویی
چگونه پتو را با لباسشویی بشوییم؟
ترموستات یخچال
ترموستات یخچال
در-مورد-برچسب-انرژی-چقدر-میدانید-شاخص
در مورد برچسب انرژی چقدر میدانید؟
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
تاثیر-قطعی-برق-بر-لوازم-خانگی-شاخص
تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی