تایمر لباسشویی یکی از مهم‌ترین بخش‌های این دستگاه است که سایر فرایندهای شستشو را کنترل می‌کند. بیشتر برندها از تایمرهایی استفاده می‌کنند که با کیفیت هستند و عملکرد خوبی دارند. اما به هر حال تایمر دارای قطعات ریزی مثل فنر، کنتاکت و موتور است که اگر مشکلی در عملکرد آنها ایجاد شود، می‌تواند در کل عملکرد دستگاه تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال، کنتاکت‌های متحرکی که در تایمر لباسشویی وجود دارند، ممکن است بسوزند و یا در جا بزنند. در چنین شرایطی برنامۀ شستشو با اختلال مواجه می‌شود و از روند طبیعی خود خارج می‌گردد. در این مقاله قصد داریم تا با چگونگی کارکرد قطعه تایمر ماشین لباسشویی و نشانه‌های اختلال در عملکرد آن و همچنین آموزش مرحله به مرحله تنظیم تایمر لباسشویی صحبت کنیم.

تایمر ماشین لباسشویی چیست؟

تایمر به قطعه‌ای گفته می‌شود که عملکرد دستگاه در تمامی سیستم های شستشو را کنترل می‌کند. به عبارت دیگر تایمر قطعه‌ای است که مدت زمان شستشو و آبکشی ماشین لباسشویی را تنظیم و هماهنگ می‌سازد. تایمرها از چرخ دنده، کنتاکت و یک موتور تشکیل شده‌اند. تنظیم تایمر لباسشویی به صورت درست از اهمیت بالایی برخوردار است.

علائم ایجاد اختلال در عملکرد تایمر لباسشویی

همان طور که در بالا اشاره شد، بروز هر گونه اختلال در عملکرد تنظیم تایمر لباسشویی باعث اختلال در کل فرایند شستشوی لباس‌ها خواهد شد. از جمله علائم ایجاد اختلال در عملکرد تایمر ماشین لباسشویی:

 • اختلال در عملکرد میل بادامک (مسئول ایجاد تماس در تایمر و تغییر برنامه از حالت شستشو به آبکشی و یا از آبکشی به خشک کن)
 • تکرار بیش از حد یکی از مراحل سیکل شستشو
 • توقف کامل ماشین لباسشویی
 • عدم انجام یکی از مراحل (جا زدن یک مرحله و پریدن به مرحلۀ بعد)

علائم-ایجاد-اختلال-در-عملکرد-تایمر-لباسشویی

آموزش مرحله به مرحله تعویض و تنظیم تایمر لباسشویی

زمانی که مشاهده می‌کنید، ماشین لباسشویی پر از آب است، اما روند شستشو آغاز نمی‌شود و یا مرحله شستشو آغاز شده، ولی آب به دستگاه وارد نمی‌شود تا لباس‌ها آبکشی شوند، این می‌تواند نشان از بروز اختلال در عملکرد تایمر ماشین لباسشویی باشد. در این مرحله، تایمر لباسشویی باید تعمیر و یا تعویض شود. اگر قصد تعویض احتمالی تایمر ماشین لباسشویی را دارید، به این مراحل توجه کنید:

 1. دستگاه را از برق جدا کنید.
 2. شیر ورودی آب را ببندید.
 3. پیچ های نگه دارندۀ صفحه کنترل که در بالای دستگاه قرار دارند را باز کنید. ممکن است پیچ صفحه بر روی دستگاه یا در پشت بدنه باشد و با یک پوشش پلاستیکی پوشیده شده باشد. اگر دستگاه شما پیچی نداشته باشد، نشان دهندۀ پرسی بودن آن است و باید با استفاده از نیش کارد آن را به آرامی از بدنه جدا کنید.
 4. اگر تایمر از نوع مکانیکی باشد، اهرم را از جلو بچرخانید تا عملکرد قطعه را از داخل بدنه بررسی نمایید. اهرم، زبانۀ پشت تایمر را می‌چرخاند. این زبانه را با نیش باریک فشار دهید تا دستگیرۀ تایمر خلاص شود. حالا اهرم را از جلو بچرخانید تا خارج شود. اگر پیچی برای این قسمت وجود داشته باشد، آن را باز کنید تا قطعه کاملاً قابل دسترسی شود.
 5. اگر مطمئن هستید که تایمر دچار مشکل شده است، آن را از این قسمت بیرون بیاورید و تایمر جدید را در سر جای آن قرار دهید و محکم کنید.
 6. حال تمام مراحلی که برای باز کردن تایمر سوخته انجام داده‌اید را برای تنظیم تایمر لباسشویی جدید به صورت برعکس تکرار کنید.
بیشتر بخوانید:  تیک تیک کردن یخچال پروفایل

توجه داشته باشید که تعویض تایمر کار چندان راحتی نیست. به همین دلیل بهتر است در این مرحله از یک نفر سرویس کار متخصص ماشین لباسشویی بخواهید که این کار را انجام دهد.

 چگونگی-تعویض-تایمر-ماشین-لباسشویی

ایرادات تایمر لباسشویی و چگونگی تنظیم (رفع گیر) آن

 • گیر کردن برنامه شستشوی ماشین لباسشویی

راهکار پیشنهادی: به دلیل پیچیده بودن فرایند تشخیص و تنظیم ایراد تایمر، بهتر است از یک نفر متخصص کمک بگیرید.

 •  جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی

راهکار پیشنهادی: بررسی شیر ورودی آب، بررسی عملکرد میکروسوئیچ درب، بررسی قسمت هیدرواستات و پمپ تخلیه، بررسی موتور تایمر

 •  بروز اختلال در عملکرد شیر ورودی آب

راهکار پیشنهادی: بررسی شلنگ ورودی آب یا فیلتر سوپاپ

 •  بروز مشکل در میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

راهکار پیشنهادی: بررسی میکروسوئیچ درب با استفاده از مولتی متر. در صورت ایراد داشتن میکروسوئیچ بهتر است از یک تعمیرکار مجرب کمک گرفته شود.

 • خرابی موتور یا دکمه تایمر لباسشویی

راهکار پیشنهادی: بررسی دکمه تایمر لباسشویی (تعویض یا تعمیر)

 •  نقص در سیستم هیدرواستاتیک

راهکار پیشنهادی: سیستم هیدرواستات که وظیفه کنترل سطح آب در دیگ ماشین لباسشویی را بر عهده دارد، مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز به تعویض داشته باشد، با کمک یک نفر تعمیرکار مجرب اقدام به این کار نمایید.

 • بروز ایراد در پمپ تخلیه

راهکار پیشنهادی: اگر سیستم شما دارای صفحه نمایشگر باشد، این مشکل دارای یک کد خطای خاص خود است که از روی آن می‌توانید به راحتی مشکل را شناسایی کنید. برای رفع این مشکل ابتدا پمپ تخلیه را تمیز نمایید. اما اگر مشکل همچنان به قوت خود باقی بماند، باید نسبت به تعویض پمپ تخلیه لباسشویی اقدام کنید.

 • فرسوده شدن دستگیره درب لباسشویی

راهکار پیشنهادی: توجه داشته باشید که دستگیرۀ کوچکی که بر روی درب ماشین لباسشویی قرار دارد، به طور مستقیم با تایمر آن در ارتباط است و در جلو بردن تایمر و عملکرد درست آن نقش دارد. کاربر، سیکل شستشوی ماشین لباسشویی را با حرکت دادن همین دستگیرۀ کوچک تنظیم می‌کند. لذا با فشار دادن این قسمت و دکمه استارت، تایمر ماشین لباسشویی شروع به حرکت می‌کند. در بیشتر مدل‌ها، این دستگیره از جنس پلاستیک است و با یک گیرۀ فلزی به محور تایمر متصل شده است. این قطعۀ پلاستیکی می‌تواند مثل هر یک از قطعات دیگر ماشین لباسشویی به مرور زمان فرسوده شود. به همین دلیل اگر فکر می‌کنید مشکل از دستگیرۀ پلاستیکی دستگاه هست، باید آن را عوض کنید. نحوه باز و بسته کردن دستگیرۀ قدیمی و جدید در مدل‌های مختلف ماشین های لباسشویی با هم تفاوت دارند و باید با دقت بالایی انجام شود تا به سایر قطعات آسیبی وارد نشود.

سخن پایانی

شاید برای هر کس، تایمر ماشین لباسشویی یکی از ساده‌ترین اجزای آن باشد. اما در واقع این طور نیست و تایمر در پشت ظاهر ساده‌ای که دارد، از پیچیدگی فنی بالایی برخوردار است. در واقع عملکرد تایمر نیز مثل باطن آن از پیچیدگی بالایی برخوردار است و به تمامی فرآیندهای یک سیکل شستشو فرمان می‌دهد. چنانچه بنا به هر دلیل احساس می‌کنید که ماشین لباسشویی شروع به کار نمی‌کند، و یا برخی از مراحل را دو بار انجام می‌دهد و برخی از مراحل دیگر را از قلم می‌اندازد و به سراغ مرحله بعدی می‌رود، باید در اولین اقدام به نحوه عملکرد تایمر ماشین لباسشویی مشکوک شوید و ضمن بررسی آن، نسبت به تعمیر، تنظیم و یا تعویض آن اقدام نمایید. فراموش نکنید که سپردن کار به یک تعمیرکار آموزش دیده و متخصص از تحمیل هزینه‌های گزاف‌ به شما جلوگیری خواهد کرد.

 

 

به این صفحه امتیاز دهید