یکی از نکاتی که تعجب بسیاری از افراد را برمی‌انگیزد،  قرارگیری دو فرایند سرمایشی و گرمایشی در کنار هم در دستگاه یخچال برای تولید برودت است. به عبارت دیگر همه ما می‌دانیم که هر وسیله الکترونیکی با تولید سرما و خنکی منجر به ایجاد گرما نیز می‌شود. این روند درباره یخچال‌ها هم صادق است؛ زیرا احتمالا شما هم هنگام کار موتور یخچال با احساس هوای گرم در پشت آن مواجه بوده اید.

یخچال‌ها از قطعات گوناگون تشکیل شده اند که یکی از اصلی‌ترین بخش‌های آن اواپراتور است. اواپراتور از آن قطعاتی به حساب می‌آید که وظیفه ایجاد سرما را برعهده دارد. این قطعه هم خود از اجزای مختلف دیگری تشکیل شده که هیتر المنت یکی از آن‌ها محسوب می‌شود.

کارکرد این قطعه به شکلی است که باعث می‌شود در انجام فرآیند تبرید، با ایجاد گرما یک مانع برای ایجاد یخ زدگی و برفک در یخچال ایجاد شود. در برخی از مواقع که یخچال به اندازه کافی سرما تولید نمی‌کند، یکی از علل آن را می‌توان خراب شدن همین هیتر المنت در نظر گرفت که می‌توانید با تعمیر و تعویض آن، مشکل را برطرف کنید. ما را دنبال کنید تا به شکل مفصل درباره این قطعه اطلاعات لازم در اختیارتان قرار گیرد.

هیتر المنت یخچال چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

هیتر المنت یکی از قطعات یخچال و جزئی از اواپراتور به حساب می‌آید که نقش اصلی آن جلوگیری از ایجاد برفک در فریزر است. در اصل فریزرهایی که با نام بدون برفک یا همان نوفراست در بازار یافت می‌شوند، از این قابلیت استفاده می‌کنند تا جلوی یخ زدن اواپراتور خود را بگیرند. این قطعه به سه شکل در بازار یافت می‌شود، از جمله آن‌ها می‌توان به میله فلزی، نوعی سیم پیچ در لوله ای شیشه‌ای و میله فلزی پوشیده از آلومینیوم اشاره کرد.

هیتر المنت ها بسته به نوع یخچال و سایز آن‌ها، اندازه و ضخامت مختلفی دارند. برای مثال فریزرهای جمع و جور و کوچک از المنت های کوچک و نمونه‌های با وسعت بیشتر از هیتر المنت های با قدرت بالاتر استفاده می‌کنند تا بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. این قطعه از یخچال در قسمت پشت دستگاه نصب شده است.

بیشتر بخوانید:

آموزش تعمیر یا تعویض لاستیک دور درب یخچال

نحوه کارکرد هیتر المنت

هیترالمنت یخچال

هیترالمنت یخچال

ورود هوای گرم به درون یخچال و خروج سرما از آن می‌تواند باعث ایجاد برفک در فریزر شود. زمانی که ما به هر دلیلی درب فریزر را باز می‌کنیم، به روند برفک زایی کمک کرده‌ایم. اگر به یخچال‌های قدیمی‌تر دقت کرده باشید، حتما به وفور با این صحنه مواجه بوده اید که بعد از گذشت مدتی برفک‌های زیادی سطح کشوهای فریزر را پر می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  تعمیر یخچال پروفایل شمال تهران

ایجاد برفک دردسرهای خاص خود را دارد. ضمن اینکه می‌تواند در طعم مواد غذایی اختلال ایجاد کند، باعث کم حجم شدن فضای فریزر نیز می‌شود. از طرف دیگر از سرمای فریزر کم می‌کند، مانع اجرای جریان هوا در فریزر می‌شود و در کل مصرف برق را هم بالاتر خواهد برد. در کنار همه این موارد، کمپرسور باید توان بیشتری برای کار کردن نیز مصرف کند.

تمام این موارد باعث می‌شوند که ما بخواهیم به طور مداوم یخچال را آف کنیم، آن را از برق بکشیم و یا به صورت دستی برفک فریزر را پاکسازی کنیم؛ اما خوشبختانه امروزه سیستم های یخ زدایی در یخچال فریزر ها نصب شده اند که عمل برفک زدایی را به صورت خودکار انجام می‌دهند. هیتر المنت یک عنصر گرمایشی محسوب می‌شود که از طریق فرایند گرم شدن، انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می‌کند.

در مواقعی که دمای فریزر بیش از اندازه بالا می‌رود، محفظه تبرید توسط المنت به طور مصنوعی گرم می‌شود تا از یخ‌زدگی آن جلوگیری کند. در اصل ترمودیسک موجود در یخچال‌ها به برد الکترونیکی هشدار می‌دهد که اواپراتور در حال برفک و یخ زدن است، در این زمان برد الکترونیکی فرمان برفک زدایی را به هیتر المنت ارسال می‌کند. در حالت عادی این روند باید به صورت مکرر انجام شود، مگر اینکه هیتر المنت یا یکی از اجزای مرتبط با آن از کار افتاده باشد.

نحوه تعویض هیتر المنت

همیشه عنوان کرده ایم که هنگام تعمیر یخچال باید در قدم اول آن را از برق بکشید و در صورت نیاز یخچال فریزر را از محتویات خالی کنید. در مرحله بعد پوشش اواپراتور را باید جدا کرد. این قطعه توسط ابزارهایی مثل گیره و پیچ به یخچال متصل شده است که با برداشتن و آزاد کردن آن‌ها می‌توانید پنل را از دستگاه جدا کنید. در پایانه‌ها سیم های اتصال دهنده به هیتر المنت قرار دارند که با بیرون کشیدن و جایگزینی قطعه جدید می‌توانید روند تعویض هیتر المنت را به پایان برسانید. در آخر کار باید پنل را در جای خود فیکس کنید.