نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

هیتر المنت یخچال

هیتر المنت یخچال، که به نام المنت یخ زدایی یا دیفراست نیز شناخته می‌شود، قطعه‌ای است وظیفه‌ی ذوب برفک‌های انباشته شده در اواپراتور را بر عهده دارد و از بروز مشکلاتی مانند یخ‌زدگی، نشت آب، و کاهش کارایی یخچال جلوگیری می‌کند.

در این مقاله از نمایندگی مجاز تعمیرات جنرال الکتریک، به بررسی جامع هیتر المنت یخچال می‌پردازیم. با مطالعه این محتوا، اطلاعات کاملی در مورد نحوه عملکرد، علائم خرابی، و مراحل تعویض هیتر المنت یخچال به دست خواهید آورد.

هیتر المنت یخچال چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

هیتر المنت یکی از قطعات یخچال و جزئی از اواپراتور به حساب می‌آید که نقش اصلی آن جلوگیری از ایجاد برفک در فریزر است. در اصل فریزرهایی که با نام بدون برفک یا همان نوفراست در بازار یافت می‌شوند، از این قابلیت استفاده می‌کنند تا جلوی یخ زدن اواپراتور خود را بگیرند. این قطعه به سه شکل در بازار یافت می‌شود، از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • میله فلزی
 • نوعی سیم پیچ در لوله ای شیشه‌ای
 • میله فلزی پوشیده از آلومینیوم

هیتر المنت ها بسته به نوع یخچال و سایز آن‌ها، اندازه و ضخامت مختلفی دارند. برای مثال فریزرهای جمع و جور و کوچک از المنت های کوچک و نمونه‌های با وسعت بیشتر از هیتر المنت های با قدرت بالاتر استفاده می‌کنند تا بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. این قطعه از یخچال در قسمت پشت دستگاه نصب شده است.

نحوه کارکرد هیتر المنت یخچال

ورود هوای گرم به درون یخچال و خروج سرما از آن می‌تواند باعث ایجاد برفک در فریزر شود. زمانی که ما به هر دلیلی درب فریزر را باز می‌کنیم، به روند برفک زایی کمک کرده‌ایم. اگر به یخچال‌های قدیمی‌تر دقت کرده باشید، حتما به وفور با این صحنه مواجه بوده اید که بعد از گذشت مدتی برفک‌های زیادی سطح کشوهای فریزر را پر می‌کنند.

ایجاد برفک دردسرهای خاص خود را دارد. ضمن اینکه می‌تواند در طعم مواد غذایی اختلال ایجاد کند، باعث کم حجم شدن فضای فریزر نیز می‌شود. از طرف دیگر از سرمای فریزر کم می‌کند، مانع اجرای جریان هوا در فریزر می‌شود و در کل مصرف برق را هم بالاتر خواهد برد. در کنار همه این موارد، کمپرسور یخچال باید توان بیشتری برای کار کردن نیز مصرف کند.

تمام این موارد باعث می‌شوند که ما بخواهیم به طور مداوم یخچال را آف کنیم، آن را از برق بکشیم و یا به صورت دستی برفک فریزر را پاکسازی کنیم؛ اما خوشبختانه امروزه سیستم های یخ زدایی در یخچال فریزر ها نصب شده اند که عمل برفک زدایی را به صورت خودکار انجام می‌دهند. هیتر المنت یک عنصر گرمایشی محسوب می‌شود که از طریق فرایند گرم شدن، انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می‌کند.

در مواقعی که دمای فریزر بیش از اندازه بالا می‌رود، محفظه تبرید توسط المنت به طور مصنوعی گرم می‌شود تا از یخ‌زدگی آن جلوگیری کند. در اصل ترمودیسک موجود در یخچال‌ها به برد الکترونیکی هشدار می‌دهد که اواپراتور در حال برفک و یخ زدن است، در این زمان برد الکترونیکی فرمان برفک زدایی را به هیتر المنت ارسال می‌کند. در حالت عادی این روند باید به صورت مکرر انجام شود، مگر اینکه هیتر المنت یا یکی از اجزای مرتبط با آن از کار افتاده باشد.

بیشتر بخوانید: علت برفک زدن یخچال فریزر و نحوه رفع آن

نحوه کارکرد هیتر المنت یخچال

نشانه های خراب شدن هیتر المنت

نشانه‌های مختلفی برای خراب بودن هیتر المنت یخچال وجود دارد که با کمی دقت قابل فهمیدن است. باید دقت داشته باشید که نشانه‌ها حتما علت خرابی هیتر المنت نیستند و می‌توانند ناشی از خرابی قطعات دیگری در یخچال فریزر شما باشند. پس توصیه می شود زمانی که یخچال و فریزر شما دچار مشکل شد حتما با یک تعمیرکار مجرب مشکل خود را در میان بگذارید. علائم خراب شدن هیتر المنت یخچال فریزر می توانند به شکل زیر باشند:

 • زیاد شدن برفک های درون فریزر
 • گرم نبودن پشت یخچال
 • خنک نکردن یخچال
 • ایجاد برفک های فراوان در پشت یخچال

تست معیوب بودن هیتر المنت یخچال

از مولتی متر برای تست سلامت هیتر استفاده کنید. مولتی متر خود را روی مقیاس R X 1 تنظیم کنید. تسترهای مولتی متر را روی یک ترمینال قرار دهید. اگر مولتی متر شما عدد صفر یا بی نهایت را نشان می دهد، بخاری یخ زدایی شما باید حتما تعویض شود. یعنی اگر هر عددی بین صفر و بی نهایت باشد هیتر المنت سالم است. انواع مختلفی از تفسیرها برای اعدادی که مولتی متر نشان می‌دهد وجود دارد، و بنابراین نمی توان گفت دقیقاً چه مقدار باید برای بخاری هیتر المنت شما باشد. اما قطعاً نباید صفر یا بی نهایت باشد. اگر چنین بود آن را تعویض نمایید.

نحوه تعویض هیتر المنت یخچال

به دلیل پیچیده بودن یخچال فریزرهای امروزی توصیه می‌شود در صورت احساس هر گونه شواهدی مبنی بر خراب بودن هیتر المنت یخچال، مشکل خود را با تعمیر کار مجرب در میان بگذارید تا خدایی نکرده دستگاه شما دچار آسیب نشود. اما به طور کلی برای تعویض هیتر المنت یخچال خود شما باید 8 مرحله زیر را انجام دهید. در این ویدیو، مراحل تعویض هیتر المنت یخچال را به صورت گام به گام به شما آموزش خواهیم داد.

 

1- برق را قطع کنید

برای این تعمیر، هر غذایی را که ممکن است در زمانی که یخچال خاموش است، خراب شود، با خیال راحت نگهداری کنید. سپس، یخچال را از برق بکشید یا کلید مدار یخچال را ببندید.

ابتدا تمام غذاهایی که ممکن است در هنگام خاموش بودن فریزر دچار خراب شدگی شوند در جایی مناسب قرار دهید. پس از آن یخچال فریزر خود را از برق بکشید.

2- قفسه‌های فریزر را خارج کنید

قفسه ها و سبدها را از محفظه فریزر خارج کنید. در بعضی از یخچال و فریزرها برای این کار باید ابتدا پیچ های تکیه گاه قفسه ها باز شده تا قفسه ها از محفظه فریزر خارج شوند

شما می‌توانید برای مطمئن شدن از نحوه خروج قفسه ها از فریزر خود به دفترچه راهنمای یخچال فریزر خود نیز مراجعه کنید

3-پنل پشتی را بردارید

معمولا در انتهای فریزرها پنلی نصب شده که بین محفظه فریزر و هیتر المنت قرار دارد. برای تعویض هیتر المنت ابتدا باید این پنل را بردارید تا دسترسی شما به هیتر المنت یخچال میسر شود.

4- سیم ها را جدا کنید

گیره‌هایی را که سیم‌ها را به بالای هیتر المنت متصل می‌کنند، باز کرده و سیم‌ها را جدا کنید.

5- هیتر یخ زدایی را بردارید

آویزهای پایین اواپراتور را باز کنید. اگر اواپراتور شما گیره دارد، آنها را نیز باز کنید. هر گونه عایق فوم پلاستیکی را از اطراف اواپراتور جدا کنید.

6-هیتر المنت یخ زدایی جدید را نصب کنید

هیتر یخ زدایی جدید را در مجموعه اواپراتور قرار دهید. گیره های نصب را در پایین اواپراتور دوباره نصب کنید.

7-پنل پشتی را دوباره نصب کنید

پانل پشتی را دوباره نصب کنید و آن را با پیچ های نصب در جای خود محکم کنید. سفت کردن بیش از حد پیچ‌ها می‌تواند باعث ترک خوردن آستر فریزر یا ریل‌های نصب شود، بنابراین پیچ‌ها را بچرخانید تا متوقف شوند و سپس با یک پیچ نهایی آن‌ها را محکم کنید.

8- برق را وصل کنید

یخچال را به برق وصل کنید یا کلید برق خانه را روشن کنید تا برق دوباره برقرار شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد توضیحاتی در خصوص هیتر المنت یخچال داده شود که کارکرد آن چیست و چه وظیفه ای در یخچال فریزر بر عهده دارد. سپس از نشانه های خراب شدن آن و نحوه آزمایش برای حصول اطمینان از معیوب بودن آن صحبت شد. در نهایت نیز به صورت گام به گام روش تعویض هیتر المنت یخچال در 8 مرحله توضیح داده شد. توصیه ما به شما این است که هنگام احساس خرابی در یخچال فریزر خود به سرعت با تعمیرکار مجرب تماس گرفته و مشکل را با او در میان گذارید. خیلی اوقات اقدام خودسرانه منجر به مشکلات بزرگتری خواهند شد.

سوالات متداول

هیتر المنت یخچال در کجا قرار دارد؟

هیتر المنت معمولاً در زیر اواپراتور، در قسمت داخلی یخچال فریزر قرار دارد.

 عمر مفید هیتر المنت یخچال چقدر است؟

عمر مفید هیتر المنت یخچال به طور متوسط ​​بین 5 تا 10 سال است.

چه عواملی می‌توانند باعث خرابی هیتر المنت یخچال شوند؟

 • نوسانات برق
 • استفاده بیش از حد از یخچال
 • عدم تعمیر و نگهداری یخچال

چگونه می‌توان از خرابی هیتر المنت یخچال جلوگیری کرد؟

 • به طور مرتب یخچال را برفک‌زدایی کنید.
 • از نوسانات برق محافظت کنید.
 • از یخچال به درستی استفاده کنید.
 • به طور مرتب یخچال را سرویس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

نحوه-چیدمان-مواد-غذایی-در-یخچال-جنرال-الکتریک-شاخص
راهنمای چیدمان داخل یخچال فریز
 لباسشویی تک شیر و دو شیر چه تفاوتی با هم دارند؟
 لباسشویی تک شیر و دو شیر چه تفاوتی با هم دارند؟
تعمیر و تعویض فیلتر یخچال پروفایل
تعویض فیلتر یخچال پروفایل
شستن پتو با لباسشویی
چگونه پتو را با لباسشویی بشوییم؟
ترموستات یخچال
ترموستات یخچال
در-مورد-برچسب-انرژی-چقدر-میدانید-شاخص
در مورد برچسب انرژی چقدر میدانید؟
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
راهنمای خرید بهترین مایع لباسشویی
تاثیر-قطعی-برق-بر-لوازم-خانگی-شاخص
تاثیر قطعی برق بر لوازم خانگی