ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک نیز مثل سایر لوازم برقی، باید در خدمت آرامش و رفاه ما باشد، نه مایۀ دردسر وی. اما گاه در شرایطی قرار می گیریم که احساس می کنیم ماشین ظرفشویی ما نه تنها منجر به آسایش ما نشده، بلکه مصرف آب و هزینۀ برق مصرفی را نیز افزایش داده. نخستین انتظار ما از یک ماشین ظرف شویی، تمیز شستن ظروف است. در اینجا قصد داریم تا با شما در مورد عواملی که باعث عدم تمیز شستن ظروف می شوند، صحبت کنیم.

علل تمیز نشدن ظروف پس از خروج از ماشین ظرف شویی

 • اول: شیر ورودی آب

نخستین دلیل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک، شیر ورودی آب آن است. وظیفۀ شیر ورودی، هدایت آب به داخل دستگاه است. اگر بنا به هر دلیل، شیر ورودی بسته شده یا معیوب باشد، دستگاه نمی تواند حجم مورد نیاز آب برای شستشوی ظروف را دریافت کند. در این صورت، به شما توصیه می شود فکر تمیز کردن شیر ورودی را از سرتان بیرون کنید و آن را عوض کنید. تمیز کردن یا تعمیر شیر نه تنها مشکل دستگاه را رفع نمی کند، بلکه می تواند به آن دامن بزند.

 • دوم: بسته شدن بازوهای شستشو

بازوهای شستشوی مرکزی، بالایی و پایینی، وظیفۀ انتقال آب به قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی را بر عهده دارند. اگر هر یک از این بازوها بر اثر خرده ریزه های مواد غذایی دچار گرفتگی شوند، ظروف ناحیۀ مربوطه به خوبی شستشو داده نمی شوند و همراه با لکه، و حتی همراه با کف از ماشین بیرون خواهند آمد. برای این منظور توصیه می شود بازوی مربوطه را باز کرده، داخل آن را به خوبی تمیز کنید و اگر غیر قابل تمیز شدن باشد، آن را تعویض کنید و از بازوی سالم استفاده نمایید.

 • سوم: تسمۀ پمپ آب (مختص ماشین های ظرفشویی که تسمۀ پمپ آب دارند)

یکی دیگر از علل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی، تسمۀ پمپ آب آن می باشد. ممکن است تسمۀ پمپ آب دچار پارگی یا هر گونه آسیب دیگر شده باشد. برای دستیابی به تسمۀ پمپ آب، باید ابتدا صفحۀ پایینی را باز و جدا کنید. تسمۀ پمپ آب دقیقاً در پایین موتور قرار دارد. تسمۀ آسیب دیده را تعویض کنید تا مشکل ظرفشویی شما رفع شود.

 • چهارم: پمپ آب‌پاش (پمپ گردش آب)

این پمپ از یک موتور و یک پروانه برای انتقال آب به داخل بازوهای شستشو بهره می گیرد. اگر این پمپ خراب شده باشد، ظروف تمیزی از ماشین ظرفشویی خارج نخواهیم کرد. اگر پس از پُر شدن دستگاه و روشن شدن آن، صدای معمولی موتور که به صورت وزوز است، به گوش نرسد، نشانۀ خراب بودن آن است. ابتدا از جریان برق دستگاه اطمینان کسب کنید. سپس داخل موتور را بررسی کنید که بر اثر تجمع آشغال و پسماندهای غذا، پره با مانع برخورد نکرده باشد. اگر از برق دستگاه و تمیزی فضای پمپ اطمینان کسب کردید، به فکر گزینۀ تعویض موتور باشید. نمایندگی ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک به شما توصیه می کند، کار تعویض موتور آب پاش را به سرویس کاران زبدۀ آن بسپارید.

 • پنجم: سیستم موتور – پمپ
بیشتر بخوانید:  نمایندگی تعمیر یخچال مابه غرب تهران

یکی از مهم ترین قطعات ماشین ظرفشویی، سیستم موتور – پمپ آن است. لذا این سیستم می تواند یکی از مهم ترین علل عدم شستشوی درست ظروف نیز به شمار آید. موتور، پروانه را به حرکت درمی آورد تا از طریق بازوهای شستشو به قسمت های مختلف محفظۀ ماشین ظرفشویی انتقال داده شود. اگر بنا به هر دلیل، موتور درست کار نکند، پروانه معیوب باشد، یا پمپ مسدود شده باشد، ظروف به درستی شستشو نمی شوند. ابتدا از جریان برق در پمپ و موتور مطمئن شوید. اگر سیستم برق رسانی مشکل نداشته باشد، و موتور و پمپ کار نکنند، باید سیستم موتور و پمپ عوض شوند.

تعمیر نشتی پمپ ماشین ظرفشویی جنرال

 • ششم: پروانۀ شستشو

این قطعه، یک تیغۀ کوچک پلاستیکی است که آب را به میان بازوهای شستشو هدایت می کند. اگر پروانه بر اثر خرابی، یا شکستگی توان انتقال آب را نداشته باشد، آب به درستی به قسمت های مختلف کابین ظرفشویی نمی رسد و ظرف ها به درستی شسته نمی شوند. در برخی مدل ها می توانید بدون دست بردن در سیستم موتور و پمپ، پروانه را جدا و عوض کنید. در غیر این صورت، ناچار باید کل مجموعۀ موتور و پمپ را عوض کنید.

 • هفتم: موتور پمپ آب پاش و تخلیه

پمپ آب پاش، از یک موتور و یک پروانه برای انتقال آب از بین بازوهای شستشو استفاده می کند. اگر پمپ یا پروانه درست کار نکنند، ظروف به خوبی شسته نمی شوند. پس از پُر شدن دستگاه، اگر صدای وزوز موتور را نشنوید، موتور کار نمی کند. ابتدا جریان برق موتور را بررسی کنید. سپس سالم بودن پره را چک کنید. برای این منظور از پاک بودن فضای دور پره اطمینان کسب کنید. اگر موتور، برق داشته باشد و پره نیز تمیز باشد، باید به گزینۀ تعویض موتور فکر کنید.

 • هشتم: گرم نشدن آب ظرفشویی (نقص در ترموستات دستگاه ظرفشویی)

اگر ترموستات ماشین ظرفشویی خراب باشد، یا ترموفیوز آن سوخته باشد، آب به خوبی گرم نمی شود و لکه های روی ظروف تمیز نمی شوند. اگر نقص در المنت، برد یا تایمر ماشین باشد نیز آب گرم نمی شود.

 • نهم: نقص در قسمت جاپودری

در صورت نقص در قسمت جاپودری ماشین ظرفشویی، پودر به همراه آب به ظروف نمی رسد و ظروف به خوبی شسته نخواهند شد. برای رفع این مشکل، باید جاپودری دستگاه عوض شود

 • دهم: مایع ظرفشویی غیر استاندارد

گاه استفاده از مایع ظرفشویی غیر استاندارد می تواند منجر به عدم تمیزی ظروف شود؛ در حالی که دستگاه هیچ نقصی ندارد. برای بررسی این موضوع، مایع را عوض کنید و اگر مشکل ظروف نشسته حل شد، نشانۀ سالم بودن ظرفشویی خواهد بود.

 • یازدهم: سطح پایین آب در دستگاه

اگر سطح آب در لابلای ظروف به اندازۀ کافی نباشد، با فشار کافی به ظروف پاشیده نمی شود و ظروف به خوبی تمیز نخواهند شد.

 • دوازدهم: نقص در سیستم تخلیه

اگر پمپ و شیلنگ تخلیۀ ماشین ظرفشویی به خوبی عمل نکنند، آب کثیف درون ماشین به خوبی تخلیه نمی شود و آلودگی های آن بر روی ظروف باقی می ماند.

 • سیزدهم: آلودگی فیلتر دستگاه

اگر فیلتر ماشین ظرفشویی خراب و آلوده باشد، باید نسبت به تعویض آن اقدام شود.