نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی به عنوان یک ابزار قدرتمند در آشپزخانه، وظیفه‌ی شستشوی ظروف را به عهده دارند و در صرفه‌جویی زمان و انرژی نقش بسزایی دارند. اما گاه با مشکل تمیز نشدن ظروف در این دستگاه‌ها مواجه می‌شویم که می‌تواند ناخوشایند باشد. در این مطلب، به بررسی علل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع این مشکل می‌پردازیم.

علل تمیز نشدن ظروف پس از خروج از ماشین ظرف شویی

خرابی شیر ورودی آب

نخستین دلیل تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، شیر ورودی آب آن است. وظیفۀ شیر ورودی، هدایت آب به داخل دستگاه است. اگر بنا به هر دلیل، شیر ورودی بسته شده یا معیوب باشد، دستگاه نمی تواند حجم مورد نیاز آب برای شستشوی ظروف را دریافت کند. در این صورت، به شما توصیه می شود فکر تمیز کردن شیر ورودی را از سرتان بیرون کنید و آن را عوض کنید. تمیز کردن یا تعمیر شیر نه تنها مشکل دستگاه را رفع نمی کند، بلکه می تواند به آن دامن بزند.

خرابی شیر ورودی آب

 بسته شدن بازوهای شستشو

بازوهای شستشوی مرکزی، بالایی و پایینی، وظیفۀ انتقال آب به قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی را بر عهده دارند. اگر هر یک از این بازوها بر اثر خرده ریزه های مواد غذایی دچار گرفتگی شوند، ظروف ناحیۀ مربوطه به خوبی شستشو داده نمی شوند و همراه با لکه، و حتی همراه با کف از ماشین بیرون خواهند آمد. برای این منظور توصیه می شود بازوی مربوطه را باز کرده، داخل آن را به خوبی تمیز کنید و اگر غیر قابل تمیز شدن باشد، آن را تعویض کنید و از بازوی سالم استفاده نمایید.

مقالات مرتبط: تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

خرابی تسمۀ پمپ آب (مختص ماشین های ظرفشویی که تسمۀ پمپ آب دارند)

یکی دیگر از علل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی، تسمۀ پمپ آب آن می باشد. ممکن است تسمۀ پمپ آب دچار پارگی یا هر گونه آسیب دیگر شده باشد. برای دستیابی به تسمۀ پمپ آب، باید ابتدا صفحۀ پایینی را باز و جدا کنید. تسمۀ پمپ آب دقیقاً در پایین موتور قرار دارد. تسمۀ آسیب دیده را تعویض کنید تا مشکل ظرفشویی شما رفع شود.

معیوب بودن پمپ آب‌پاش (پمپ گردش آب)

این پمپ از یک موتور و یک پروانه برای انتقال آب به داخل بازوهای شستشو بهره می گیرد. اگر این پمپ خراب شده باشد، ظروف تمیزی از ماشین ظرفشویی خارج نخواهیم کرد. اگر پس از پُر شدن دستگاه و روشن شدن آن، صدای معمولی موتور که به صورت وزوز است، به گوش نرسد، نشانۀ خراب بودن آن است. ابتدا از جریان برق دستگاه اطمینان کسب کنید. سپس داخل موتور را بررسی کنید که بر اثر تجمع آشغال و پسماندهای غذا، پره با مانع برخورد نکرده باشد. اگر از برق دستگاه و تمیزی فضای پمپ اطمینان کسب کردید، به فکر گزینۀ تعویض موتور باشید. نمایندگی ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک به شما توصیه می کند، کار تعویض موتور آب پاش را به سرویس کاران زبدۀ آن بسپارید.

معیوب بودن پمپ آب‌پاش (پمپ گردش آب)استفاده از برنامه شستشوی نامناسب

  • انتخاب برنامه شستشوی نامناسب، می‌تواند باعت تمیز نشدن ظروف شود.
  • برنامه شستشوی مناسب را با توجه به میزان کثیفی ظروف و نوع آن‌ها انتخاب کنید.

خرابی سیستم موتور – پمپ

یکی از مهم ترین قطعات ماشین ظرفشویی، سیستم موتور – پمپ آن است. لذا این سیستم می تواند یکی از مهم ترین علل عدم شستشوی درست ظروف نیز به شمار آید. موتور، پروانه را به حرکت درمی آورد تا از طریق بازوهای شستشو به قسمت های مختلف محفظۀ ماشین ظرفشویی انتقال داده شود. اگر بنا به هر دلیل، موتور درست کار نکند، پروانه معیوب باشد، یا پمپ مسدود شده باشد، ظروف به درستی شستشو نمی شوند. ابتدا از جریان برق در پمپ و موتور مطمئن شوید. اگر سیستم برق رسانی مشکل نداشته باشد، و موتور و پمپ کار نکنند، باید سیستم موتور و پمپ عوض شوند.

پروانۀ شستشو

این قطعه، یک تیغۀ کوچک پلاستیکی است که آب را به میان بازوهای شستشو هدایت می کند. اگر پروانه بر اثر خرابی، یا شکستگی توان انتقال آب را نداشته باشد، آب به درستی به قسمت های مختلف کابین ظرفشویی نمی رسد و ظرف ها به درستی شسته نمی شوند. در برخی مدل ها می توانید بدون دست بردن در سیستم موتور و پمپ، پروانه را جدا و عوض کنید. در غیر این صورت، ناچار باید کل مجموعۀ موتور و پمپ را عوض کنید.

گرفتگی فیلترها

  • گرفتگی فیلترها می‌تواند مانع از عبور آب و مواد شوینده به طور کامل شود.
  • فیلترهای ماشین ظرفشویی را به طور مرتب تمیز کنید.

گرم نشدن آب ظرفشویی (نقص در ترموستات دستگاه ظرفشویی)

اگر ترموستات ماشین ظرفشویی خراب باشد، یا ترموفیوز آن سوخته باشد، آب به خوبی گرم نمی شود و لکه های روی ظروف تمیز نمی شوند. اگر نقص در المنت، برد یا تایمر ماشین باشد نیز آب گرم نمی شود.

گرم نشدن آب ظرفشویی (نقص در ترموستات دستگاه ظرفشویی)نقص در قسمت جاپودری

در صورت نقص در قسمت جاپودری ماشین ظرفشویی، پودر به همراه آب به ظروف نمی رسد و ظروف به خوبی شسته نخواهند شد. برای رفع این مشکل، باید جاپودری دستگاه عوض شود.

 مایع ظرفشویی غیر استاندارد

گاه استفاده از مایع ظرفشویی غیر استاندارد می تواند منجر به عدم تمیزی ظروف شود؛ در حالی که دستگاه هیچ نقصی ندارد. برای بررسی این موضوع، مایع را عوض کنید و اگر مشکل ظروف نشسته حل شد، نشانۀ سالم بودن ظرفشویی خواهد بود.

مقالات مرتبط: چه مواد شوینده ای برای ظرفشویی مناسب است؟

چیدمان نامناسب ظروف

  • چیدمان نامناسب ظروف، مانع از پاشش آب و مواد شوینده به تمام قسمت‌های ظروف می‌شود.
  • ظروف را به گونه‌ای در ماشین بچینید که آب و مواد شوینده به طور کامل به همه سطوح ظروف برسند.
  • از قرار دادن ظروف به صورت عمودی یا روی هم خودداری کنید.
  • از چیدن ظروف بزرگ در جلوی قفسه‌ها و ظروف کوچک در پشت آن‌ها خودداری کنید.

جمع بندی

در پایان، امیدواریم این مطلب اطلاعات مفید و جامعی در مورد علل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع این مشکل در اختیار شما قرار داده باشد. اگر سوال یا نظری دارید، می‌توانید در قسمت نظرات مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 6 =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

تعویض فیلتر ساید بای ساید
تعویض فیلتر ساید بای ساید
چند ساعت بعد از جابجایی یخچال را به برق بزنیم؟
راهنمای کامل روشن کردن یخچال بعد از جابجایی
رله اورلود یخچال
همه چیز درباره رله اورلود یخچال: علائم خرابی، نحوه تست و تعویض
کدام درجه یخچال سردتر است؟
کدام درجه یخچال سردتر است؟
تعمیر و تعویض فیلتر یخچال پروفایل
تعویض فیلتر یخچال پروفایل
شستن پتو با لباسشویی
چگونه پتو را با لباسشویی بشوییم؟
ترموستات یخچال
ترموستات یخچال
در-مورد-برچسب-انرژی-چقدر-میدانید-شاخص
در مورد برچسب انرژی چقدر میدانید؟
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
تنظیم سختی آب در ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی
 مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی