نمایندگی تعمیرات جنرال الکتریک

خرابی آبسرد کن یخچال

علت خرابی آبسردکن و نحوه تعمیر آن

آبسردکن در مناطق گرمسیر و محیط های پرتردد که جمعیت زیادی حضور دارند، از نقش حیاتی برخوردار است و هر گونه اختلال در عملکرد آن می‌تواند بخشی از افراد جامعۀ پیرامون را با مشکل مواجه کند. با توجه به اهمیت آبسردکن، نمایندگی مرکزی یخچال جنرال الکتریک در این مقاله قصد دارد تا در مورد دلایل خرابی آب سردکن و چگونگی تعمیر آبسردکن با شما صحبت کنیم. به همین دلیل اگر در منزل مسکونی یا محیط کار خود دارای آبسردکن هستید، حتماً این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا در یک سری اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خراب شدن آبسردکن پیشگام باشید.
پیش از آن‌که وارد بحث خرابی آبسردکن شویم، بهتر است نکات مهمی در مورد چگونگی مراقبت از آبسردکن را به شما گوشزد کنیم:

نکات مهم در مورد نگهداری دستگاه آبسردکن

دستگاه آب سرد کن را در جایی قرار دهید که زمین زیر آن به صورت کاملاً تراز باشد.
از قرار دادن دستگاه آبسردکن در معرض تابش مستقیم نور خورشید و یا در مجاورت منابع گرمایی مثل اجاق گاز، شومینه، پکیج و … خودداری کنید.
برای آبسردکن‌هایی که در محیط‌های عمومی مثل دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس، ادارات و … قرار دارند، از یک برنامه زمان‌بندی سرویس دوره ای پیروی کنید تا از بروز اختلالات جدی و پرهزینه پیشگیری به عمل آید.

دلایل خراب شدن آبسردکن

در ادامه مطلب به مشکلات رایجی که میتواند باعث خراب شدن آبسردکن‌ها بشود را برای شما به صورت کامل و مرحله به مرحله آموزش داده ایم و به آن می‌پردازیم:

دلایل خراب شدن آبسردکن

1. قطع جریان برق ورودی به دستگاه

ابتدا جریان برق وارد شده به دستگاه را بررسی کنید. شاید مشکل از اُفت بیش از حد ولتاژ برق شهر و یا خراب شدن دکمۀ پاور دستگاه باشد که در این صورت باید نسبت به تعویض آن اقدام شود. البته بروز اختلال در عملکرد ترموستات که کار تنظیم دمای آبسردکن را بر عهده دارد هم می‌تواند باعث کارکرد نادرست آن باشد؛ که در این صورت باید نسبت به تنظیم مجدد ترموستات اقدام شود. ترموستات یک قطعه حساس به دما است که پس از تنظیم دمای آبسردکن اقدام به تنظیم دمای آب و مدیریت روند خاموش و روشن شدن دستگاه می‌کند.

2. خرابی برد دستگاه آبسردکن

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث از کار افتادن دستگاه آبسردکن شود، خراب شدن برد آن است که عملکرد آبسردکن را متوقف می‌نماید. در این صورت لازم است که دستگاه به وسیله یک نفر تعمیرکار متخصص آبسردکن مورد بازدید و تعویض برد قرار گیرد.

سوختگی خازن

3. سوختگی خازن

گاه علت خراب شدن آبسردکن، بروز مشکل در سیستم برد آن نیست. بلکه تنها ممکن است که یک خازن بُرد آن دچار آسیب‌دیدگی و سوختگی شده باشد که در این صورت با تعویض خازن می‌توان دستگاه را دوباره مورد استفاده قرار داد.

[irp posts=”4545″ name=”آموزش تعمیر یا تعویض لاستیک دور درب یخچال”]

4. آسیب دیدن موتور دستگاه آب سرد کن

خرابی موتور دستگاه آبسردکن نیز می‌تواند باعث کار نکردن آن شود. این مشکل نیز از جمله مواردی است که حتماً باید زیر نظر یک نفر تعمیرکار آبسردکن مورد رسیدگی قرار گیرد.

5. بروز ایراد در سیم‌کشی‌های داخلی و اتصالات دستگاه

هر نوع آسیب دیدگی، اتصالی و یا قطع شدن اتصالات دستگاه که می‌تواند ناشی از حمل و نقل نادرست و یا استقرار دستگاه در مکان غیر مجاز باشد، بر روی عملکرد دستگاه تأثیر می‌گذارد و باید مورد عیب یابی و تعمیر قرار گیرد.

ایرادات دستگاه آبسردکن چیست؟

اگر در محیط زندگی یا محیط کار خود دارای آبسردکن هستید، در مواجهه با هر یک از عوامل زیر باید متوجه بروز اختلال در عملکرد سیستمی آن شوید. لذا بی درنگ برای رفع آن اقدام نمایید. این مشکلات عبارتند است:

ایرادات دستگاه آبسردکن چیست؟

1. سرد نکردن آب

چنان‌چه قسمت خنک کننده دستگاه و لوله‌های سرد کننده آن عملکرد خود را به درستی انجام ندهند، دستگاه نمی‌تواند آب سرد مورد نیاز را تأمین کند. همچنین اگر ظرفیت دستگاه متناسب با حجم تقاضای آب (مثل محیط های شلوغ) نباشد، به دستگاه این امکان را نمی‌دهد که بتواند آب خنک مورد نیاز همگان را تأمین نماید و همیشه آب دستگاه گرم خواهد بود.

2. وجود سر و صداهای عجیب از داخل دستگاه و یا بوق زدن ممتد

هر گونه گیر کردن آرمیچر موتور خنک کنندۀ کندانسور یا شُل شدن پیچ‌ها در بخش های مختلف آبسردکن می‌تواند باعث شنیده شدن سروصداهای ناهنجار و بوق ممتد از داخل دستگاه شود. لذا این مشکل می‌تواند با یک سرویس ساده و آچارکشی دستگاه برطرف شود.

3. وجود بوی نامطبوع و جرم در داخل آب
اگر مخزن آبسردکن به موقع تخلیه نشود و آب به مدت زیاد به صورت راکد در آن باقی بماند، باعث ایجاد کپک و قارچ می‌شود. تعویض نشدن به موقع فیلترهای مصرفی دستگاه آبسردکن نیز در ایجاد بوی نامطبوع دخالت دارد.

4. چکه و نشتی آب

بسته نشدن کامل دریچه پشت آبسردکن و سرریز شدن آب به داخل سینی تخلیه و لبریز شدن سینی تخلیه می‌تواند باعث مرطوب شدن دور دستگاه شود. همچنین هر گونه بروز اشکال در عملکرد شیرهای ورودی و خروجی و یا شکستگی آنها یا نشت از محل اتصالات می‌تواند باعث چکه و نشتی دستگاه شود.

5. یخ زدن دستگاه

بر هم خوردن تنظیمات دمای آبسردکن که ناشی از بروز اختلال در عملکرد ترموستات کنترل دما است، می‌تواند باعث یخ زدن دستگاه شود.

6. خارج نشدن آب از خروجی آبسردکن

اصلی‌ترین دلیل خارج نشدن آب از شیر آبسردکن می‌تواند ناشی از قطع بودن آب شهر یا بسته شدن شیر پشت دستگاه باشد. در برخی از دستگاه‌های آبسردکن، در صورت قطع شدن برق، شیر دستگاه نیز به درستی عمل نمی‌کند و قطع می‌شود. به غیر از این موارد، هرگونه رسوب گرفتن در داخل لوله‌های منتهی به شیر خروجی نیز می‌تواند باعث بروز ایراد در شیر خروجی آب شود.

[irp posts=”5364″ name=”7 علت اصلی خنک نکردن یخچال”]

سخن پایانی

انتظار ما از یک دستگاه آبسردکن انتظار خیلی زیادی نیست: تأمین آب گوارا و خنک در روزهای گرم سال و رفع عطش مراجعین و مهمانان ما.
در پایان این بحث به شما توصیه می‌کنیم که از خدمات سرویس دوره ای آبسردکن ما برخوردار شوید و پیش از آن که دستگاه آبسردکن شما با نقص فنی جدی مواجه شود و باعث ناراحتی و دلخوری شما و سایر اطرافیانتان گردد، اقدام به رفع ایرادات بالقوۀ آن نمایید.
هر گونه اطلاع از ساختار داخلی و نحوه عملکرد دستگاه آبسردکن می‌تواند از بروز خسارت‌های مالی بیشتر و هزینه‌های بالاتر تعمیرات یا تعویض قطعات جلوگیری به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پنج =

من این متن را مطالعه کردم واقعا کاربردی بود ممنون از زحمات شما، برای تعمیر یخچال با شماره نمایندگی تماس میگیرم.
نام و نام خانوادگی
عنوان

جدول محتوا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سایر مقالات

اجزاء یخچال فریزر جنرال الکتریک
اجزاء یخچال فریزر جنرال الکتریک
سرد نکردن یخچال
7 دلیل سرد نکردن یخچال
صدا-دادن-یخچال-وایت-هاوس-شاخص
صدا دادن یخچال وایت هاوس
نحوه-تراز-کردن-یخچال-فریزر-شاخص
نحوه تراز کردن یخچال فریزر
راهکارهای-افزایش-عمر-مفید-ظرفشویی-پروفایل-شاخص
راهنمای جامع افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی
قفل کودک ماشین ظرفشویی
نحوه فعال سازی و غیرفعال سازی قفل کودک در ماشین ظرفشویی
راهنمای-فارسی-ظرفشویی-جنرال-الکتریک-شاخص
راهنمای فارسی ظرفشویی جنرال الکتریک
ارور-یخچال-فریزر-جنرال-الکتریک-کد-خطای-FF-شاخص
ارور یخچال فریزر جنرال الکتریک کد خطای FF
تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی
علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی
ارور tc| tF یخچال جنرال الکتریک
ارور tc| tF یخچال جنرال الکتریک + و راهکاریی برای رفع آنها