یکی از نقاط حادثه خیز در منازل امروزی، ماشین‌های ظرفشویی و ماشین‌های لباسشویی هستند که سالانه باعث بروز خسارت‌های جانی و مالی فراوان برای ساکنین به ویژه کودکان می‌شوند. خوشبختانه یکی از قابلیت‌های ماشین‌های ظرفشویی مجهز بودن آنها به قفل کودک ماشین ظرفشویی است که امروزه تقریباً در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی وجود دارد. روحیۀ کنجکاو کودکان همواره آنها را وسوسه می‌کند که پا به پای بزرگترها تمامی دکمه‌های وسایل خانگی را تجربه کنند و با این کار یک حس بزرگی را در خود به وجود آورند. به همین دلیل این مقاله را اختصاص به موضوع قفل کودک در ماشین‌های ظرفشویی و چگونگی فعال کردن قفل کودک در ماشین‌های ظرفشویی داده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

 قفل کودک ماشین ظرفشویی چیست؟

قفل کودک در ماشین ظرفشویی یکی از امکاناتی است که امروزه شرکت‌ های تولید کننده لوازم خانگی، به ویژه در تولیدات مربوط به ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی از آن استفاده می‌کنند. زمانی که قفل کودک ظرفشویی را فعال می‌کنید، هیچ یک از دکمه‌های دستگاه عملکرد استاندارد خود را انجام نمی‌دهند و در واقع هیچ واکنشی از خود بروز نمی‌دهند. به همین دلیل برای محافظت از برنامه شستشو و همچنین کیفیت آن و صحت و سلامت دستگاه به شما توصیه می‌شود که اگر در خانه، کودک خردسال دارید، حتماً از قفل کودک استفاده کنید. زمانی که اقدام به غیر فعال کردن قفل کودک ماشین ظرفشویی خود می‌کنید، دوباره می‌توانید از تمامی دکمه‌های دستگاه استفاده کنید. قفل کودک خیال شما را از بابت شیطنت‌های کودکانه و کنجکاوی‌های آنها راحت می‌سازد. 

چرا استفاده از قفل کودک ماشین ظرفشویی اهمیت دارد؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که والدین باید به آن توجه داشته باشند، چگونگی فعال یا غیر فعال کردن قفل کودک ماشین ظرفشویی است. ماشین ظرفشویی که خریداری کرده‌اید دارای یک دفترچه راهنما است که چگونگی کار با دکمه قفل کودک ماشین ظرفشویی را برای شما توضیح داده است. برای مراقبت از کودک و رعایت ایمنی و سلامت ماشین ظرفشویی خود از دکمه قفل کودک استفاده کنید. مهم‌ترین نکته در مورد قفل کودک ماشین ظرفشویی آن است که:

1)      حس کنجکاوی کودک لطمه نمی‌بیند.

2)      کیفیت و عملکرد دستگاه اُفت نمی‌کند.

3)      سلامت دستگاه حفظ می‌شود.

4)      برنامه‌های شستشوی داده شده به دستگاه تغییری نمی‌کنند.

بنابراین اگر تا به حال از قفل کودک ماشین ظرفشویی استفاده نکرده‌اید، از هم اکنون دست به کار شوید و پس از تنظیم برنامه شست و شو، دکمه قفل کودک را بی درنگ فعال کنید تا سایر دکمه‌های دستگاه قابلیت تغییر نداشته باشند و شما ناچار به ریست و راه‌اندازی مجدد ماشین ظرفشویی خود نشوید. 

بیشتر بخوانید:  فیلتر جاروبرقی و نحوه ی تعویض آن

عملکرد قفل کودک ماشین ظرفشویی به چه صورت است؟ 

در واقع قفل کودک در ماشین‌های ظرفشویی به عنوان یک محافظ برای پیشگیری از بروز مشکلات فنی در ماشین ظرفشویی عمل می‌کند و به کودک این اجازه را نمی‌دهد که با کنجکاوی و فشار دادن کلیدهای مختلف برنامه شستشوی کنونی ماشین ظرفشویی را به هم بریزد. عملکرد قفل کودک ماشین ظرفشویی به این ترتیب است که با فعال شدن آن، همۀ دکمه‌های ماشین ظرفشویی غیر فعال می‌شوند و شما نیازی به نگران بودن بابت شیطنت‌های کودک نخواهید داشت. 

هنگامی که قفل کودک ماشین ظرفشویی فعال می‌شود، علامت قفل با نمادCL  بر روی صفحه نمایشگر دستگاه ظاهر می‌شود. در این صورت دستگاه با فشار دادن دکمه‌های دیگر هیچ عملکردی از خود نشان نمی‌دهد. در واقع تمامی دکمه‌های ماشین ظرفشویی شما غیر فعال شده است. 

 فعال سازی قفل کودک در ماشین ظرفشویی وایت هاوس

مکانیزم فعال سازی یا غیر فعال کردن قفل کودک در ماشین ظرفشویی در برندهای مختلف متفاوت است. اما به طور کلی کودک این امکان را می‌دهد که برنامه‌ریزی شستشوی دستگاه به هم نریزد و کیفیت آن همچنان حفظ شود و خطری برای کودک دلبند شما به همراه نداشته باشد .

اگر قفل کودک ماشین ظرفشویی وایت هاوس بنا به هر دلیل عمل نکند، ابتدا به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی وایت هاوس مراجعه کنید و اگر متوجه خراب شدن آن شده‌اید، حتماً با یک نفر سرویس کار متخصص لوازم خانگی وایت هاوس تماس بگیرید و از وی بخواهید نسبت به عیب یابی و تعمیر آن اقدام کند. 

 نکات لازم در مورد فعال‌سازی قفل کودک ماشین ظرفشویی وایت هاوس 

هر بار که قصد شستن ظروف خود با استفاده از ماشین ظرفشویی وایت هاوس را دارید، فراموش نکنید که حتماً قفل کودک آن را فعال کنید. چون کودک دلبند شما یا کودک مهمان شما ممکن است بر اثر کنجکاوی کودکانه با فشار دادن هر یک از دکمه‌ها باعث ایجاد اختلال در روند شستشوی ظروف شما شود. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که در مواقعی که شاهد کنجکاوی کودکانه در منزل هستید، خود را عادت به استفاده از آپشن قفل کودک ماشین ظرفشویی بدهید.

 سخن پایانی

از مهم‌ترین نکات در مورد استفاده از ماشین‌های ظرفشویی و ماشین‌های لباسشویی در هر برندی استفاده مؤثر از گزینه قفل کودک می‌باشد. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با اصول فعال کردن قفل کودک در ماشین ظرفشویی وایت هاوس آشنا کنیم. این پروسه را حتماً به خاطر داشته باشید و با توجه به اهمیت زیادی که دارد، در هر زمان، حتی در زمانی که متوجه بروز اختلال در عملکرد ماشین ظرفشویی خود می‌شوید، حتماً از یک نفر سرویس کار با تجربه بخواهید که نسبت به برطرف کردن ایراد آن اقدام نماید و از سپردن تعمیر به افراد ناآگاه و بی تجربه بپرهیزید.  

به این صفحه امتیاز دهید