در صورت استشمام بوی سوختگی از ماشین لباسشویی خود سریعا برای رفع آن اقدام نمایید. زیرا بوی سوختگی لباسشویی هشداریست از وجود مشکلی جدی در دستگاه شما.

لباسشویی که امروزه جزء پرکاربردترین لوازم برقی در هر خانه ایست، خراب شدن آن یکی از دغدغه ها ونگرانی های بزرگ برای کاربران است. از این رو سریعا باید برای تعمیر آن اقدام شود.

در این مقاله از نمایندگی تعمیرات لباسشویی مابه می خواهیم در مورد یکی از مشکلات رایج و خطرناک در لباسشویی، بوی سوختگی ماشین لباسشویی صحبت کنیم و به بررسی علل وجود این مشکل بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

علل بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل مهم در خانه است که برای شستشوی لباس‌ها استفاده می‌شود. اما گاهی اوقات ممکن است بوی نامطبوعی از ماشین لباسشویی به مشام برسد، به خصوص بوی سوختگی که می‌تواند ناخوشایند و آزاردهنده باشد. در ادامه به برخی از علل ممکن برای بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می‌پردازیم:

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

گاهی اوقات ممکن است لباسشویی در طول روز بی وقفه کار کند که این امر سبب می شود موتور موتور بیش از حد گرم شده و باعث ایجاد بوی سوختگی شود. در صورت بروز چنین مشکلی سریعا دستگاه را خاموش کرده و با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

خرابی تسمه لباسشویی

تسمه ماشین لباسشویی وظیفه انتقال حرکت از موتور به دیگ لباسشویی را دارد.  وقتی تسمه خراب می‌شود، ممکن است اصطکاک زیادی در محل قرارگیری تسمه ایجاد شود. این اصطکاک زیاد می‌تواند باعث ایجاد حرارت زیاد شده و در نتیجه، بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام برسد. در صورت خرابی تسمه لباسشویی اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمایید.

خرابی تسمه لباسشویی

خرابی پمپ تخلیه

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی وظیفه تخلیه آب پس از شستشوی لباس‌ها را دارد. وقتی پمپ خراب می‌شود، ممکن است عملکرد آن تحت تأثیر قرار گیرد و آب به درستی از ماشین لباسشویی خارج نشود. در نتیجه به تسمه فشار زیادی وارد می شود و قطعات داخلی آن داغ می کنند که باعث ایجاد بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می شود. در هر صورت، اگر مشکل خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و بوی سوختگی از آن را تجربه می‌کنید، بهتر است به یک تکنسین مجرب مراجعه کنید. تکنسین می‌تواند مشکل را تشخیص دهد و پمپ تخلیه را تعویض کند تا ماشین لباسشویی به حالت عادی بازگردد و بوی سوختگی از آن برطرف شود.

خرابی پمپ تخلیه

خرابی سیم کشی و دوشاخه برق؛ علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

2 عامل مهم خرابی سیم کشی و دوشاخه برق که سبب ایجاد بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می شوند: فرسودگی سیم‌ها و نوسانات شدید برقی هستند. در صورت خرابی سیم کشی به یک تکنسین مجرب مراجعه کنید. تکنسین می‌تواند مشکل را تشخیص دهد و اقدام به  تعمیر دستگاه نمایید.

خرابی سیم کشی و دوشاخه برق؛ علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

خرابی یاتاقان‌های لباسشویی

یاتاقان‌ها به عنوان قطعاتی از سیستم حرکتی ماشین لباسشویی عمل می‌کنند و وظیفه انتقال حرکت از موتور به سایر قطعات دستگاه را بر عهده دارند. وقتی یاتاقان‌ها خراب یا ساییده می‌شوند، ممکن است اصطکاک بیش از حدی در دستگاه ایجاد شود. این اصطکاک می‌تواند باعث ایجاد حرارت زیاد در نقاط تماس یاتاقان‌ها با سایر قطعات شود. این حرارت می‌تواند باعث سوختگی و تجزیه مواد در نقاط اصطکاک شده و بوی سوختگی را ایجاد کند. در صورت فرسودگی یاتاقان ها اقدام به تعویض آن نمایید.

بیشتر بخوانید:  مشکلات ماشین لباسشویی جنرال الکتریک (بخش دوم)

خرابی یاتاقان‌های لباسشویی

خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی

کمک فنرها به عنوان قطعات اصلی تعادل بار در ماشین لباسشویی عمل می‌کنند. آنها قدرت لازم را ایجاد می‌کنند تا بار لباس‌ها و آب درون دستگاه را تعادل دهند. این کمک فنرها به دستگاه کمک می‌کنند تا به طور صحیح و استحکام به لباس‌ها و آب برخورد کند و از ایجاد لرزش و نویز زیاد جلوگیری کند. خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک بیش از حد و تولید حرارت زیاد شود که بوی سوختگی را در ماشین لباسشویی ایجاد کند. در صورتی که مشکل در کمک فنر ماشین لباسشویی وجود دارد، بهتر است از یک تکنسین مجرب جهت بررسی و تعمیر دستگاه کمک بگیرید.

خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی

حجم بار زیاد در لباسشویی

وقتی حجم بار زیاد است، ممکن است لباس‌ها به یکدیگر بچسبند و اصطکاک بیش از حدی در دستگاه ایجاد شود. این اصطکاک می‌تواند باعث ایجاد حرارت زیاد در نقاط تماس لباس‌ها با یکدیگر شود. این حرارت می‌تواند باعث ایجاد بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شوند. همچنین هنگامی که حجم لباس زیاد است، می‌تواند منجر به عدم تهویه مناسب دستگاه شود. این ممکن است باعث تجمع رطوبت و حرارت در  دستگاه شود که به نوبه خود می‌تواند باعث ایجاد بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شود. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است متناسب با ظرفیت دستگاه، از آن استفاده نمایید.

حجم بار زیاد در لباسشویی

نکات مهم در استفاده و نگهداری از ماشین لباسشویی

استفاده از ماشین لباسشویی یکی از وظایف روزمره خانه‌داری است. برای حفظ عمر مفید و عملکرد بهتر دستگاه، می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

  1. دنباله‌ی دستورالعمل‌ها: همیشه دستورالعمل‌های دفترچه راهنما را برای استفاده از ماشین لباسشویی دنبال کنید. این شامل راهنمایی‌های مربوط به نوع پارچه‌ها، دما، سرعت چرخش و موارد دیگر است. رعایت این دستورالعمل‌ها می‌تواند به عمر مفید و عملکرد بهتر دستگاه کمک کند.
  2. حجم بار مناسب: حجم بار مناسب را رعایت کنید. بار زیاد می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک بیش از حد و کاهش کارایی ماشین لباسشویی شود. همچنین، بار کم نیز می‌تواند به آسیب رساندن دستگاه منجر شود. بهتر است حجم بار را بر اساس راهنمایی‌های تولید کننده تنظیم کنید.
  3. استفاده از مواد شوینده مناسب: از مواد شوینده مناسب و به میزان مناسب استفاده کنید تا لباس‌ها به خوبی شسته شوند و دستگاه درست عمل کند. استفاده از مواد شوینده زیاد می‌تواند باعث رسوبات و آلودگی در دستگاه شود و بوی نامطبوعی ایجاد کند. همچنین، استفاده از مواد شوینده کمتر از حد نیز ممکن است باعث عدم تمیزکاری مناسب لباس‌ها شود.
  4. تمیزکاری منظم: ماشین لباسشویی را به طور منظم تمیز کنید. پاک کردن درب، سطوح داخلی و خارجی دستگاه و همچنین تمیزکاری فیلترها و لوله‌ها می‌تواند از تجمع آلودگی و رسوبات جلوگیری کند. همچنین، بهتر است پس از هر بار استفاده، درب ماشین لباسشویی را باز کنید و به خوبی خشک کنید تا رطوبت و تراکم در دستگاه کاهش یابد.

سخن آخر

در صورتی که بوی سوختگی در ماشین لباسشویی خود را مشاهده می کنید، سریعا دستگاه را خاموش کرده و با تعمیرکار تعمیرات لباسشویی تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان دستگاه شما عسیب یابی و تعمیر شود.

به این صفحه امتیاز دهید